Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Buduję dom podpiwniczony i zastanawiam się, jak skutecznie zabezpieczyć się przed wnikaniem wilgoci w ściany. Grunt wokół domu nie jest zbyt przepuszczalny, ale wody gruntowe występują na poziomie 4–5 m poniżej terenu. Czy wystarczy posmarowanie ścian piwnicy lepikiem i czy trzeba ułożyć drenaż opaskowy?  

Odpowiedź eksperta: Na gruntach słabo przepuszczalnych, w których może pojawić się woda zawieszona (silne nawilżenie gruntu w wyniku opadów), należy wykonać hydroizolację dwuwarstwową. Pierwszą warstwę – nakładaną na wyrównane podłoże – wykonuje się z emulsji asfaltowo-kauczukowej (np. dysperbitu).

Emulsję nanosi się 2–3 krotnie, najpierw jako – rozcieńczoną wodą – powłokę gruntującą, a następnie jako właściwą izolację – co najmniej 1,5 kg/m2. Po wyschnięciu emulsji, na ścianach piwnicy układa się warstwę izolacyjno-ochronną z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego, łączoną na zakładach lepikiem na zimno.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej nie jest uzasadnione, gdyż jej właściwości wykorzystywane są głównie przy pokryciach dachowych. Ułożenie drenażu ma sens jedynie wtedy, gdy jest możliwość odprowadzania z niego wody do naturalnych cieków lub studni chłonnej.

Przy zakładaniu drenażu wokół budynku należy wykonać trapezowy wykop do głębokości ławy fundamentowej o podstawie ok. 40 cm i szerokości na poziomie gruntu ok. 1 m, który wypełnia się najpierw żwirem, a następnie piaszczystym gruntem. Umożliwi to szybkie odprowadzenie wody z gruntu stykającego się ze ścianami piwnicy.

Drenaż opaskowy wokół fundamentów

 

aktualizacja: 2013-07-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa
CEMEX Polska wyróżniony Branżowym Znakiem Jakości - Solidne Kruszywa CEMEX Polska został laureatem pierwszej edycji konkursu Solidne Kruszywa - Branżowy Znak Jakości, zorganizowanego przez Polski Związek Producentów ...
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze