Budujemy Dom
Stan surowy / Fundamenty i piwnice / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć ściany piwnicy przed wilgocią?

Buduję dom podpiwniczony i zastanawiam się, jak skutecznie zabezpieczyć się przed wnikaniem wilgoci w ściany. Grunt wokół domu nie jest zbyt przepuszczalny, ale wody gruntowe występują na poziomie 4–5 m poniżej terenu. Czy wystarczy posmarowanie ścian piwnicy lepikiem i czy trzeba ułożyć drenaż opaskowy?  

Odpowiedź eksperta: Na gruntach słabo przepuszczalnych, w których może pojawić się woda zawieszona (silne nawilżenie gruntu w wyniku opadów), należy wykonać hydroizolację dwuwarstwową. Pierwszą warstwę – nakładaną na wyrównane podłoże – wykonuje się z emulsji asfaltowo-kauczukowej (np. dysperbitu).

Emulsję nanosi się 2–3 krotnie, najpierw jako – rozcieńczoną wodą – powłokę gruntującą, a następnie jako właściwą izolację – co najmniej 1,5 kg/m2. Po wyschnięciu emulsji, na ścianach piwnicy układa się warstwę izolacyjno-ochronną z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestrowego, łączoną na zakładach lepikiem na zimno.

Zastosowanie papy termozgrzewalnej nie jest uzasadnione, gdyż jej właściwości wykorzystywane są głównie przy pokryciach dachowych. Ułożenie drenażu ma sens jedynie wtedy, gdy jest możliwość odprowadzania z niego wody do naturalnych cieków lub studni chłonnej.

Przy zakładaniu drenażu wokół budynku należy wykonać trapezowy wykop do głębokości ławy fundamentowej o podstawie ok. 40 cm i szerokości na poziomie gruntu ok. 1 m, który wypełnia się najpierw żwirem, a następnie piaszczystym gruntem. Umożliwi to szybkie odprowadzenie wody z gruntu stykającego się ze ścianami piwnicy.

Drenaż opaskowy wokół fundamentów

 

aktualizacja: 2013-07-23

Zdaniem naszych Czytelników

nie dziwiłbym się gdyby koszt drenażu był wysoki. ale co komu szkodzi włożenie tych rur w ziemię i święty spokój? raczej pseudooszczędności w stylu \\\"a po co mi drenaż jak mam izolację\\\" mogą przysporzyć prawdziwych zmartwień. no ale decyzje podejmujemy indywidualnie (i ...

Gość hws80

05 Sty 2010, 17:18

Skoro na ścianach ma być hydroizolacja, to po co namawiać inwestora na zbędny wydatek na drenaż? Ponadto, błędy merytoryczne panie "ekspert"! Szanujący się wkspert nie ukrywa swojego nazwiska!

Gość rzeczoznawca

17 Gru 2009, 15:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy można skorygować krzywe fundamenty?

Odpowiedź eksperta: Przy budowie fundamentów często popełniane są błędy w wymiarach i kątach miedzy ścianami. Jeśli nie są zbyt duże można przeprowadzić korektę, polegającą na prawidłowym postawieniu ściany w części cokołowej. Odchyłki wymiarowe w granicach +/- 5 cm są dopuszczalne na całej długości budynku.

topowe produkty

Prawidłowo wykonana izolacja ściany fundamentowej w budynku energooszczędnym

Jednym z głównych zadań prawidłowo wykonanej termoizolacji jest zapewnienie komfortu cieplnego użytkownikom budynku poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury wnętrza. Szacuje się, że straty ciepła związane z posadowieniem budynku mogą wynosić nawet 15% ogólnej utraty ciepła.
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie
Wyrobisko Lipówka w Rudnikach należące do CEMEX Polska zyskało drugie życie CEMEX Polska podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a w swoich działaniach łączy korzyści dla środowiska ...
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową
Izodom 2000 Polska otrzymał nagrodę za płytę fundamentową Podczas łódzkich Targów Interbud 2016 firma Izodom 2000 Polska została laureatem Złotego Medalu i Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego.
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów
Szalunek XPS - najnowsza technologia izolowania fundamentów Sposób na wykonanie izolacji fundamentu od spodu wymyślili wynalazcy z Klubu Wynalazców PRAKTECH, który jest producentem szalunku XPS (zgłoszenie ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x