Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa segmentowa - zakup kontrolowany

Poszukiwana: brama segmentowa do garażu na dwa samochody (wymiary 5 × 2,125 m). Brama powinna być ocieplona i mieć napęd.

Brama garażowa - zakup kontrolowany
Maria i Jarek chcieli kupić bramę garażową. Zaczęli od przejrzenia informacji na forach i w prasie budowlanej. Zanim rozpoczęli poszukiwania producenta, wiedzieli czego chcą: miała to być brama segmentowa (brakuje im miejsca przed wjazdem, garaż mają już wykończony i nie chcą kolejnych remontów).

Poza tym są właścicielami dwóch samochodów, a to znaczy, że brama powinna mieć 5 m szerokości, musi być solidna i przede wszystkim taka, którą łatwo otwierać. Marii i Jarkowi zależało także na tym, by była ocieplona (garaż jest częścią domu) i wspomagana napędem elektrycznym.

Bramę garażową jakiej firmy wybrać?

Jak wybrali firmę? Tu pojawiał się problem. Marii nie zależało na tym, by wybierać wśród znanych marek i – jak uważała – płacić głównie za znak firmowy. Wolała poszukać mniejszego, a nie rekomendowanego przez nikogo producenta. Innego zdania był Jarek. Przekonywał, że należy postawić na firmę z doświadczeniem, szukać wśród najlepszych – bo brama powinna działać sprawnie przez kilkanaście lat.

Zdecydowali się na , ale nie wybrali jednak konkretnego modelu. Dopiero w punkcie sprzedaży, po dokładnym przejrzeniu ofert, przeanalizowaniu swoich oczekiwań, zapoznaniu się z możliwościami wybranych modeli, zdecydowali, że będzie to brama LPU 40.

Przekonało ich to, że ma wliczone w cenę zabezpieczenia (przed opadnięciem płyty bramy i przytrzaśnięciem palców, automatyczne ryglowanie oraz układ automatycznego odłączania, który zatrzymuje bramę natychmiast po natrafieniu na przeszkodę). Zastanawiali się także, czy wybrać do niej przeszklenia (będzie jaśniej w garażu, a Jarek lubi majsterkować). Za jedną sztukę (potrzeba co najmniej trzy) musieliby zapłacić około 200 zł. Doszli jednak do wniosku, że kwotę tę wolą doliczyć do wakacyjnego wyjazdu.

Wybrali konkretny model i dopiero wtedy przyjechał do nich dealer, który sprawdził warunki zabudowy (szerokość i wysokość otworu, nadproże, węgarki) i ustalił wymiary bramy.

Czekamy na bramę...

Brama do garażu na dwa samochody nie jest ofertą typową. Maria i Jarek musieli więc poczekać na nią 7 tygodni. Napęd i osprzęt dostali od ręki. Gdyby wybrali bramę typową, czas oczekiwania skróciłby się do kilku dni. Mieli jednak szczęście: wybrali dobry moment na zakup – miesiące wzmożonej sprzedaży to wrzesień – listopad. Wtedy musieliby czekać jeszcze dłużej.

Montujemy bramę...

Bramę zamontowała ekipa z firmy Hörmann: już po 3 godzinach brama była gotowa. Kosztowało to 864 zł. W tym przypadku Maria i Jarek nawet nie zastanawiali się nad innym rozwiązaniem. Wiedzieli, że tylko prawidłowy, wykonany przez sprawdzonych fachowców montaż pozwoli uzyskać gwarancję (2 lata na całą bramę, 5 – na napęd).

 PRZYKŁADOWY WYBÓR
Brama garażowa LPU 40Brama LPU 40 o powierzchni woodgrain z przetłoczniami M w kolorze białym na bazie RAL 9016
wymiary: 5 × 2,125 m
koszt: brama – 4870 zł, napęd SupraMatic E – 1253 zł, montaż – 864 zł

Łączna cena bramy, napędu i montażu: 6987 zł brutto


 

Aleksandra Kuśmierczyk

aktualizacja: 2009-05-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Certyfikowana centrala wentylacyjna VUT 350VB EC
Certyfikowana centrala wentylacyjna VUT 350VB EC Centrala VUT 350VB EC zapewnia nawiew świeżego i czystego powietrza (filtr klasy F7) w ilości do 415 m3/h, co umożliwia na uzyskanie efektywnej ...
Panasonic Etherea z nagrodą za najlepsze wzornictwo
Panasonic Etherea z nagrodą za najlepsze wzornictwo Panasonic został laureatem międzynarodowego konkursu iF Design Award. Jury doceniło jednostki klimatyzacyjne Etherea za doskonałe wzornictwo, ...
Wentylator AM09 - nowość firmy Dyson w technologii bezłopatkowej
Wentylator AM09 - nowość firmy Dyson w technologii bezłopatkowej Wentylator AM09 umożliwia chłodzenie i ogrzewanie całego pomieszczenia lub samego użytkownika.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze