Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Porady ekspertów

LPG w samochodzie a wentylacja garażu

LPG w samochodzie a wentylacja garażu

Mam samochód zasilany LPG (gazem z butli) i w związku z tym moja wątpliwość, jak powinna być rozwiązana wentylacja w garażu? Typowa, grawitacyjna jest przecież bez sensu, bo ten gaz jako cięższy od powietrza i tak zostanie przy podłodze. Czy są jakieś specjalne wymogi i co zrobić np. z wpustem kanalizacyjnym w podłodze, który mam w projekcie?

Odpowiedź eksperta: Garaż, w którym parkuje samochód z instalacją LPG powinien być wyposażony w otwory wentylacyjne tuż nad podłogą – np. kratki w drzwiach garażowych i w przeciwległej ścianie.

Niezależnie od tego powinna funkcjonować również wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zapewniająca odprowadzenie spalin. Zasyfonowany i zalany wodą wpust podłogowy uniemożliwia przedostawanie się gazu do kanalizacji, jednak w przypadku odparowania wody w syfonie taka możliwość istnieje.

Ponieważ trudno stale pamiętać o dopełnianiu syfonu, lepszym rozwiązaniem będzie odprowadzenie wody z garażu dzięki spadkowi posadzki na nieutwardzoną powierzchnię działki, ewentualnie otwartą rurą na zewnątrz zamiast do kanalizacji. Warto też zamontować czujnik gazu, który zasygnalizuje jego obecność w przypadku wystąpienia przecieku.

Redakcja BD
fot. Mirola

aktualizacja: 2012-12-10

Zdaniem naszych Czytelników

Nie lepiej diesla po prostu kupić? ;)

Gość ST

04 Kwi 2013, 07:15

Właśnie dlatego, że LPG ma gęstość większą od powietrza, to by gaz mógł być usunięty robi się otwory wentylacyjne tuż nad podłogą. Tak samo postępuje się też w kotłowniach z kotłami na gaz płynny.Nie sądzę by była to metoda bardziej zawodna niż wyciąg mechaniczny. ...

el-instalator

04 Sty 2012, 13:09

Uwaga i łącznym warunku – słuszna (zakładałem, ze jest poniżej). Gdybym miał samochód pędzony LPG, to zastosowałbym się do pkt.4 – bez względu na to czy posadzka jest poniżej terenu, czy też nie jest.Nie liczyłbym na to, że gaz sam wydostanie się z garażu, a na ...

bajbaga

03 Sty 2012, 11:44

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novomatic 563 S - energooszczędny napęd podsufitowy Novoferm
Novomatic 563 S - energooszczędny napęd podsufitowy Novoferm Napęd podsufitowy Novoferm Novomatic 563 S, produkowany w Niemczech, przeznaczony do bram o powierzchni do 15 m2, o prędkości otwierania/zamykania ...
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu Firma KRISPOL, wiodący polski producent bram, okien, rolet oraz drzwi wejściowych został laureatem nagrody - Złotego Godła - Najwyższa ...
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa Brama RenoMatic 2017 marki Hörmann to automatyczna brama segmentowa zbudowana z pełnych segmentów grubości 42 mm o wysokiej izolacyjności cieplnej.

Jakie rodzaje zabezpieczeń stosuje się w bramach garażowych?

Odpowiedź eksperta: Bramy garażowe nie są szczególnie zabezpieczane przed złodziejami i nie określa się też ich odporności na włamanie.

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze