Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Posadzka z płytek ceramicznych w garażu

Najczęściej wybierane na posadzkę w garażu są płytki gresowe lub klinkierowe. Ich główną zaletą, przy prawidłowym ułożeniu, jest łatwość utrzymania w czystości.

Tagi: gres

Na posadzkę w garażu stosować należy wyroby antypoślizgowe, o klasie ścieralności III–V, nasiąkliwości maks. 3%, wytrzymałości na zginanie minimum 25 MPa i twardości 5–6 w skali Mohsa.

Podłoże pod płytki w garażu musi być równie starannie przygotowane, jak pod inne powłoki wykończeniowe – czyli stabilne (bez odprysków), czyste i zagruntowane. Ponadto konieczny jest odpowiedni spadek (ok. 3%) w kierunku odpływu lub bramy – jego brak spowoduje powstawianie kałuż, a po pewnym czasie penetrację wody w głąb posadzki i odspajanie okładziny.

Pamiętajmy, że większe nierówności jastrychu trzeba wypełnić zaprawami naprawczymi – nigdy nie należy ich niwelować klejami do gresu!

Przed przyklejaniem płytek ceramicznych w garażu, warto zastosować powłokę uszczelniającą w postaci folii w płynie.

Podłoże jest wtedy chronione przed zawilgoceniem i szybciej wysycha. Powłoka taka polecana jest szczególnie w garażach znajdujących się poniżej poziomu terenu, narażonych na przesiąkanie i napór wody gruntowej (fot. Prim)

Wszystkie wyroby przeznaczone do ułożenia posadzki ceramicznej w garażu, tak samo jak w przypadku tarasów, powinny być produktami elastycznymi i mrozoodpornymi – najlepiej używać kompletu materiałów od jednego producenta.

Gres w garażu najczęściej układa się metodą podwójnego smarowania, co oznacza, że zaprawa klejowa musi pokrywać zarówno powierzchnię posadzki, jak i cały spód płytki. Następnie dociska się ją do podłoża, z zachowaniem właściwych spoin – ich szerokość zależy od wielkości płytek – im większa płytka, tym szersza fuga. Często wartość ta określana jest na opakowaniu fugi, np. do płytek o wymiarach 33 x 33 cm odpowiednia będzie spoina o szer. 6 mm i warstwa zaprawy klejowej grubości 5 mm.

Ułożenie płytek w garażu o powierzchni około 20 m2 trwa średnio dwa dni, do ich spoinowania zwykle przystępuje się po 3 dniach. Należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych przez producentów klejów i fug przerw technologicznych pomiędzy kolejnymi etapami oraz czasu, po jakim posadzka może zostać obciążona przez samochód
(fot. Cersanit)


Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-03-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Posadzka żywiczna w garażu

Jakie są rodzaje posadzek żywicznych i czym się kierować wybierając posadzkę żywiczną do własnego garażu?

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Za nami konferencja prasowa firmy BFT
Za nami konferencja prasowa firmy BFT 21 lutego 2017 roku w siedzibie firmy BFT Polska, producenta innowacyjnych napędów do bram, odbyło się śniadanie prasowe połączone z prezentacją ...
Za nami spotkanie biznesowe partnerów BFT
Za nami spotkanie biznesowe partnerów BFT W dniach 16-17 lutego 2017 roku w Hotelu Boss w Warszawie odbyło się spotkanie partnerów biznesowych BFT - włoskiego producenta napędów ...
WIŚNIOWSKI laureatem I edycji Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy
WIŚNIOWSKI laureatem I edycji Małopolskiej Nagrody Rynku Pracy Małopolska Nagroda Rynku Pracy to wyjątkowe wyróżnienie dla pracodawców, którzy w sposób szczególny wspierają rozwój zawodowy w regionie. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x