Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu

Na posadzki do garażu możemy zastosować płytki z tworzywa sztucznego (gumowych lub PVC) oraz wykładziny olejoodporne. Są to wyroby chemo- i olejoodporne, o wysokiej wytrzymałości na ciągłe obciążenia i uderzenia.

Płytki z tworzywa sztucznego

Płytki z tworzywa sztucznego (gumowe lub PVC) wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, handlowych, magazynach, garażach, warsztatach i salonach samochodowych.

W zależności od producenta, płytki mogą być łączone jak puzzle (mają wtedy profilowane krawędzie) lub na specjalne zaczepy (tzw. klamry żeńsko-męskie). Zamki płyt wciska się ręcznie lub dobija przy pomocy gumowego młotka. Najczęściej dostępne są w kilku kolorach do wyboru, dzięki czemu można z nich na posadzkach tworzyć barwne kompozycje.

Różnokolorowe płytki PVC łączone jak puzzle (fot. www.polymaxpolska.pl)

Ich cena uzależniona jest głównie od grubości (od 5 do 20 mm) i wynosi 150–200 zł/m2. Nie musimy doliczać tu kosztów wykonania – bardzo łatwo układa się je samodzielnie, wg instrukcji producenta. Wyroby cieńsze przykleja się do podłoża, odpowiednimi klejami do tworzyw sztucznych lub wykładzin PVC.

Z kolei te grubsze najczęściej po prostu układa się na posadzce od ściany do ściany – w świetle drzwi garażowych montuje się wtedy specjalny próg najazdowy, który również wyposażony jest w zaczepy, trzymające ostatni rząd płytek.

Płytki z tworzyw sztucznych łączone na specjalne zaczepy – wypustki na krawędziach płytek "męskich" wciska się w pętelki, znajdujące się na krawędziach płytek "żeńskich" (fot. www.swisstrax.com)

Wykładziny olejoodporne

Poza płytkami z tworzyw sztucznych, na rynku dostępne są wykładziny olejoodporne, które bardzo dobrze nadają się do przykrycia dużego obszaru, przy zachowaniu niewielkiej ilości łączeń. Proponowane są na przykład wyroby z kauczuków syntetycznych, naturalnych bądź ich mieszanki, które charakteryzują się trwałością, odpornością na ścieranie i są trudno palne. Poza tym są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne oraz nie wchłaniają tłuszczów i smarów.

Ich właściwością jest także dobra izolacyjność akustyczna – kauczuk tłumi dźwięki od 8 do 16 dB, w zależności od grubości warstwy. Wykładziny te są łatwe do samodzielnego ułożenia, redukują kurz oraz są antypoślizgowe. Ich cena z kolei uzależniona jest od ilości zakupionego produktu oraz szerokości rolki (od 70 do 120 zł/m). Ponadto musimy jeszcze uwzględnić koszt kleju.

Antypoślizgową wykładzinę olejoodporną kupuje się w rolce i przykleja do jastrychu (wg instrukcji producenta okładziny lub kleju) (fot. www.polymaxpolska.pl)

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-03-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu Firma KRISPOL, wiodący polski producent bram, okien, rolet oraz drzwi wejściowych został laureatem nagrody - Złotego Godła - Najwyższa ...
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa Brama RenoMatic 2017 marki Hörmann to automatyczna brama segmentowa zbudowana z pełnych segmentów grubości 42 mm o wysokiej izolacyjności cieplnej.
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO Napęd METRO to połączenie mocy, piękna i niezawodności, zaprojektowane w zgodzie z osiągnięciami najnowocześniejszych technologii. Od ...

Posadzka z płytek ceramicznych w garażu

Najczęściej wybierane na posadzkę w garażu są płytki gresowe lub klinkierowe. Ich główną zaletą, przy prawidłowym ułożeniu, jest łatwość utrzymania w czystości.

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze