Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Płytki z tworzywa sztucznego i wykładziny olejoodporne na posadzkę w garażu

Na posadzki do garażu możemy zastosować płytki z tworzywa sztucznego (gumowych lub PVC) oraz wykładziny olejoodporne. Są to wyroby chemo- i olejoodporne, o wysokiej wytrzymałości na ciągłe obciążenia i uderzenia.

Płytki z tworzywa sztucznego

Płytki z tworzywa sztucznego (gumowe lub PVC) wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, handlowych, magazynach, garażach, warsztatach i salonach samochodowych.

W zależności od producenta, płytki mogą być łączone jak puzzle (mają wtedy profilowane krawędzie) lub na specjalne zaczepy (tzw. klamry żeńsko-męskie). Zamki płyt wciska się ręcznie lub dobija przy pomocy gumowego młotka. Najczęściej dostępne są w kilku kolorach do wyboru, dzięki czemu można z nich na posadzkach tworzyć barwne kompozycje.

Różnokolorowe płytki PVC łączone jak puzzle (fot. www.polymaxpolska.pl)

Ich cena uzależniona jest głównie od grubości (od 5 do 20 mm) i wynosi 150–200 zł/m2. Nie musimy doliczać tu kosztów wykonania – bardzo łatwo układa się je samodzielnie, wg instrukcji producenta. Wyroby cieńsze przykleja się do podłoża, odpowiednimi klejami do tworzyw sztucznych lub wykładzin PVC.

Z kolei te grubsze najczęściej po prostu układa się na posadzce od ściany do ściany – w świetle drzwi garażowych montuje się wtedy specjalny próg najazdowy, który również wyposażony jest w zaczepy, trzymające ostatni rząd płytek.

Płytki z tworzyw sztucznych łączone na specjalne zaczepy – wypustki na krawędziach płytek "męskich" wciska się w pętelki, znajdujące się na krawędziach płytek "żeńskich" (fot. www.swisstrax.com)

Wykładziny olejoodporne

Poza płytkami z tworzyw sztucznych, na rynku dostępne są wykładziny olejoodporne, które bardzo dobrze nadają się do przykrycia dużego obszaru, przy zachowaniu niewielkiej ilości łączeń. Proponowane są na przykład wyroby z kauczuków syntetycznych, naturalnych bądź ich mieszanki, które charakteryzują się trwałością, odpornością na ścieranie i są trudno palne. Poza tym są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i środki chemiczne oraz nie wchłaniają tłuszczów i smarów.

Ich właściwością jest także dobra izolacyjność akustyczna – kauczuk tłumi dźwięki od 8 do 16 dB, w zależności od grubości warstwy. Wykładziny te są łatwe do samodzielnego ułożenia, redukują kurz oraz są antypoślizgowe. Ich cena z kolei uzależniona jest od ilości zakupionego produktu oraz szerokości rolki (od 70 do 120 zł/m). Ponadto musimy jeszcze uwzględnić koszt kleju.

Antypoślizgową wykładzinę olejoodporną kupuje się w rolce i przykleja do jastrychu (wg instrukcji producenta okładziny lub kleju) (fot. www.polymaxpolska.pl)

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-03-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Posadzka z płytek ceramicznych w garażu

Najczęściej wybierane na posadzkę w garażu są płytki gresowe lub klinkierowe. Ich główną zaletą, przy prawidłowym ułożeniu, jest łatwość utrzymania w czystości.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm Śledząc panujące trendy w budownictwie dotyczące wyboru kolorystyki, Novoferm – wiodący producent bram, drzwi i napędów, od ponad dwóch ...
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017 Firma Hörmann zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim plebiscycie popularności produktów i usług Laur Konsumenta 2017. Konsumenci odpowiadający ...
Za nami konferencja prasowa firmy BFT
Za nami konferencja prasowa firmy BFT 21 lutego 2017 roku w siedzibie firmy BFT Polska, producenta innowacyjnych napędów do bram, odbyło się śniadanie prasowe połączone z prezentacją ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x