Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Wymiana bramy garażowej

Wymiana bramy garażowej

Najczęściej inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Wymiana bramy garażowej - niezbędne pomiary

Bramę uchylną o standardowych wymiarach możemy kupić w składzie budowlanym i zamontować samodzielnie. Wcześniej jednak musimy zmierzyć zarówno wymiary otworu wjazdowego, jak i wysokość nadproża, szerokość ścianek bocznych oraz głębokość wolnej przestrzeni pod sufitem.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż bramy segmentowej, która z reguły powstaje na zamówienie, samodzielne pomiary przydadzą się jedynie podczas wstępnego wyboru modelu. Ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję, w porównaniu do bram uchylnych, właściwe pomiary powinien wykonać przedstawiciel producenta. Pamiętajmy, by uwzględnić przy tym grubość nowych warstw podłogowych, jeśli zmieniana będzie także posadzka w garażu.

Wymiana bramy garażowej - przygotowanie otworu wjazdowego

Obecnie najczęściej wymianie podlegają bramy rozwierane, których skrzydła przytwierdzane były do drewnianej ramy za pomocą zawiasów. Po zdjęciu skrzydeł ramę najłatwiej zdemontować, przecinając ją na każdym boku w dwóch miejscach, co umożliwia wyciągniecie jej odcinkami z muru. W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia tynku wokół ramy. Zaprawą wystarczy wypełnić pozostały po niej rowek.

Po demontażu bramy rozwieranej, uzyskujemy otwór wjazdowy szerszy i wyższy o kilkanaście centymetrów, bo nową bramę montujemy zwykle od środka garażu. Ponadto krawędzie prowadnic bramy uchylnej wystają jedynie 5–10 mm poza obrys muru, a w przypadku bramy segmentowej – w całości osłania je ściana.

Przy montażu modelu uchylnego, istniejący otwór może nie odpowiadać standardowej szerokości i wysokości bramy. Ponadto światło otwartej bramy jest o 10–15 cm mniejsze, niż nominalne jej wymiary podane w katalogu. Wymiary standardowe stopniowane są co 125–250 mm – szerokość – oraz co 50–125 mm – wysokość (zależnie od producenta i wielkości bramy).

Jeśli wymiary otworu są większe, niż odpowiadająca nam brama, zależnie od różnicy w wymiarach, wystające krawędzie przykrywa się maskownicą, oferowaną przez producentów bram, bądź mocuje ją na dodatkowych uchwytach, a ościeże zwęża się (np. nakładając warstwę styropianu pokrytego tynkiem). Znacznie trudniejsze jest powiększenie otworu w ścianie, gdyż jego wymiary ograniczają elementy konstrukcyjne garażu – ściany boczne, jako oparcie dla nadproża, i samo nadproże.

Szerokość otworu bez większego ryzyka poszerzymy o 10–20 cm – pod warunkiem, że pozostawimy oparcie dla nadproża, wynoszące min. 8 cm z każdej strony. Możliwość zwiększenia wysokości otworu zależeć będzie od konstrukcji garażu i z reguły wymaga oceny konstruktora budowlanego. Najczęściej podwyższenie bramy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia poważniejszych prac budowlanych. Oczywiście ewentualne podwyższenie wjazdu ograniczone jest poziomem stropu i koniecznością pozostawienia minimalnej wysokości nadproża, niezbędnej do montażu bramy.

Wymiary niezbędne do dopasowania bramy: H – wys. otworu wjazdowego, h – wys. nadproża, B – szer. otworu wjazdowego, b – szer. węgarka, W – głęb. przestrzeni składania bramy

W przypadku montażu bramy uchylnej, zwróćmy też uwagę na właściwe ukształtowanie progu (zależy od sposobu amortyzowania skrzydła przy zamykaniu). Szerokość szczeliny między ramą skrzydła a podłożem należy dostosować do zaleceń producenta. Brak luzu może powodować zacinanie się bramy, gdyż podłoże ulegnie pewnym odkształceniom – na skutek zmian temperatury.

Wymiana bramy garażowej - koszty

Najprostszą bramę uchylną o wymiarach 2,2 x 2,4 m kupimy już za 700 zł. Standardowy montaż takiego modelu to wydatek 200–250 zł. Natomiast najtańsza brama segmentowa o tych samych wymiarach, wraz z montażem, kosztuje 2500–3000 zł. Cena napędu elektrycznego to 600–1000 zł.

Cezary Jankowski
zdjęcie otwierające: Wiśniowski

aktualizacja: 2013-04-15

Dodaj komentarz

Warto wiedzieć dodatkowo:
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Mam problem z wyborem rodzaju nawierzchni do garażu

Mam problem z wyborem rodzaju nawierzchni do garażu. Myślałem o ułożeniu płytek podłogowych, ale z doświadczenia z poprzedniego domu wiem, że łatwo odpadają i pękają pod naciskiem kół samochodu. Czy wystarczy dokładnie zatrzeć betonową podłogę i ewentualnie zaimpregnować lub pomalować?

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie W tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann bramy garażowe są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji. Lepsza izolacyjność ...
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60 KRISPOL - producent kompletu stolarki dla domu: bramy garażowej, okien, rolet, drzwi i żaluzji fasadowych, wprowadził do oferty nową bramę ...
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski Od 11 kwietnia automatyczne bramy garażowe, drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym oraz automatyczne bramy ogrodzeniowe firmy WIŚNIOWSKI można ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x