Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Wymiana bramy garażowej

Wymiana bramy garażowej

Najczęściej inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Wymiana bramy garażowej - niezbędne pomiary

Bramę uchylną o standardowych wymiarach możemy kupić w składzie budowlanym i zamontować samodzielnie. Wcześniej jednak musimy zmierzyć zarówno wymiary otworu wjazdowego, jak i wysokość nadproża, szerokość ścianek bocznych oraz głębokość wolnej przestrzeni pod sufitem.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż bramy segmentowej, która z reguły powstaje na zamówienie, samodzielne pomiary przydadzą się jedynie podczas wstępnego wyboru modelu. Ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję, w porównaniu do bram uchylnych, właściwe pomiary powinien wykonać przedstawiciel producenta. Pamiętajmy, by uwzględnić przy tym grubość nowych warstw podłogowych, jeśli zmieniana będzie także posadzka w garażu.

Wymiana bramy garażowej - przygotowanie otworu wjazdowego

Obecnie najczęściej wymianie podlegają bramy rozwierane, których skrzydła przytwierdzane były do drewnianej ramy za pomocą zawiasów. Po zdjęciu skrzydeł ramę najłatwiej zdemontować, przecinając ją na każdym boku w dwóch miejscach, co umożliwia wyciągniecie jej odcinkami z muru. W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia tynku wokół ramy. Zaprawą wystarczy wypełnić pozostały po niej rowek.

Po demontażu bramy rozwieranej, uzyskujemy otwór wjazdowy szerszy i wyższy o kilkanaście centymetrów, bo nową bramę montujemy zwykle od środka garażu. Ponadto krawędzie prowadnic bramy uchylnej wystają jedynie 5–10 mm poza obrys muru, a w przypadku bramy segmentowej – w całości osłania je ściana.

Przy montażu modelu uchylnego, istniejący otwór może nie odpowiadać standardowej szerokości i wysokości bramy. Ponadto światło otwartej bramy jest o 10–15 cm mniejsze, niż nominalne jej wymiary podane w katalogu. Wymiary standardowe stopniowane są co 125–250 mm – szerokość – oraz co 50–125 mm – wysokość (zależnie od producenta i wielkości bramy).

Jeśli wymiary otworu są większe, niż odpowiadająca nam brama, zależnie od różnicy w wymiarach, wystające krawędzie przykrywa się maskownicą, oferowaną przez producentów bram, bądź mocuje ją na dodatkowych uchwytach, a ościeże zwęża się (np. nakładając warstwę styropianu pokrytego tynkiem). Znacznie trudniejsze jest powiększenie otworu w ścianie, gdyż jego wymiary ograniczają elementy konstrukcyjne garażu – ściany boczne, jako oparcie dla nadproża, i samo nadproże.

Szerokość otworu bez większego ryzyka poszerzymy o 10–20 cm – pod warunkiem, że pozostawimy oparcie dla nadproża, wynoszące min. 8 cm z każdej strony. Możliwość zwiększenia wysokości otworu zależeć będzie od konstrukcji garażu i z reguły wymaga oceny konstruktora budowlanego. Najczęściej podwyższenie bramy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia poważniejszych prac budowlanych. Oczywiście ewentualne podwyższenie wjazdu ograniczone jest poziomem stropu i koniecznością pozostawienia minimalnej wysokości nadproża, niezbędnej do montażu bramy.

Wymiary niezbędne do dopasowania bramy: H – wys. otworu wjazdowego, h – wys. nadproża, B – szer. otworu wjazdowego, b – szer. węgarka, W – głęb. przestrzeni składania bramy

W przypadku montażu bramy uchylnej, zwróćmy też uwagę na właściwe ukształtowanie progu (zależy od sposobu amortyzowania skrzydła przy zamykaniu). Szerokość szczeliny między ramą skrzydła a podłożem należy dostosować do zaleceń producenta. Brak luzu może powodować zacinanie się bramy, gdyż podłoże ulegnie pewnym odkształceniom – na skutek zmian temperatury.

Wymiana bramy garażowej - koszty

Najprostszą bramę uchylną o wymiarach 2,2 x 2,4 m kupimy już za 700 zł. Standardowy montaż takiego modelu to wydatek 200–250 zł. Natomiast najtańsza brama segmentowa o tych samych wymiarach, wraz z montażem, kosztuje 2500–3000 zł. Cena napędu elektrycznego to 600–1000 zł.

Cezary Jankowski
zdjęcie otwierające: Wiśniowski

aktualizacja: 2013-04-15
Warto wiedzieć dodatkowo:

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2 Firma KRISPOL wprowadziła do swojej oferty okleinę Beton 2. Nowy dekor to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych ...
Solidna taktyka na bezpieczny dom
Solidna taktyka na bezpieczny dom Dwie solidne marki w swojej branży - KRISPOL i Solid Security - połączyły siły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientom indywidualnym. ...
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny!
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny! Jak zyskać pewność, że nikt niepowołany nie wtargnie do naszego domostwa? Jak uniknąć obaw o bezpieczeństwo samochodu i innych sprzętów ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze