Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa z napędem - ważna dobra izolacja

Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. - mówią Beata i Wojtek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

W garażu o szerokości 6 m zamontowano bramę segmentową o szer. 5 m

Parametry garażu: w bryle domu, dwustanowiskowy, powierzchnia 36 m2, ściany zbudowane z betonu komórkowego o grubości 24 cm i ocieplone wełną mineralną o grubości 15 cm. Garaż ogrzewany w zimie do 14°C.

Charakterystyka bramy:

 • segmentowa, górna, wykonana z ocynkowanych paneli stalowych z przetłoczeniami, izolowanych pianką poliuretanową o grubości 40 mm; na zewnątrz pomalowana farbą proszkową RAL 8023. 
 • Wymiary bramy 500 x 210 cm; gwarancja 4 lata. 
 • Brama kupiona z napędem oraz usługą montażową. 
 • Napęd elektryczny, obecnie sterowany dwoma pilotami dwukanałowymi (przed wymianą czterokanałowymi). 
 • Przycisk przy wewnętrznym przejściu z garażu do domu.

Decyzja: garaż już w projekcie domu przewidzieliśmy z szeroką bramą segmentową. Mamy w miarę duże samochody i Beata chciała mieć wygodny wjazd, bez ocierania się o ściany i słupek podporowy. Otwór wjazdowy i szerokość garażu dopasowaliśmy do maksymalnego rozmiaru belek teriva (6 m).

Przed wyborem producenta bramy, sprawdziliśmy w Internecie „korzenie” różnych firm. Wybraliśmy firmę, która działa na rynku od dawna i nie jest to firma „krzak”. Daje długą gwarancję. Poza tym miała w standardowej ofercie bramy segmentowe malowane proszkowo, a niektóre tego nie mają.

Podobały się nam przetłocznia na segmentach, oferowane klamki i pochwyty. Zamówiliśmy kolor farby pasujący do okien i drzwi. Brama była korzystna cenowo. Kupiliśmy ją w zestawie z napędem i montażem. Osadziliśmy ją po otynkowaniu i wylewkach na posadzce. Praca trwała „dniówkę”, czyli 8 godzin.

Segmenty bramy z przetłoczeniami, za dopłatą, pomalowano farbą proszkową w kolorze stolarki okiennej Elementy napędu

Brama garażowa z napędem - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z bramy i napędu. Niczego byśmy obecnie nie zmienili. Farba na zamówienie kosztowała 530 zł, ale dzięki niej brama idealnie pasuje do koloru okien i drzwi. W użytkowaniu tylko leciutko wypłowiała. Bramę myjemy myjką ciśnieniową. Izolacja i uszczelki sprawują się dobrze, co ma znaczenie, bo garaż otwiera się w kierunku zachodu, skąd najczęściej wieją wiatry. W zimie, przy otwartej bramie, garaż się na chwilę wychładza, ale jakiś kompromis musiał być. Wybraliśmy wygodę!

 • Na początku kupiliśmy dwa czterokanałowe piloty. Po 6 latach wymieniliśmy je, bo zużyły się gumowe przyciski. Tym razem wybraliśmy tańsze piloty dwukanałowe, ponieważ w poprzednich nie wykorzystywaliśmy całkowicie ich możliwości. Pilotem obsługujemy tylko bramę garażową i wjazdową.

 • Napęd wybieraliśmy, również kierując się renomą producenta i solidną technologią. Przekonały nas 4-letnia gwarancja i zastosowanie w mechanizmie napędu łańcucha, zamiast paska gumowego. Okresowo konserwujemy prowadnice i rolki olejem do smarowania zawiasów w sprayu. Napęd jest odporny na zakłócenia i dobrze zabezpieczono go od strony zasilania – przetrwał przepięcia i liczne wyłączenia prądu. Musieliśmy wymienić jedynie przepaloną żarówkę.

  Polecamy przycisk na ścianie garażu, bo jest bardzo przydatny i nie musimy zawsze nosić ze sobą pilotów. Był w komplecie z napędem. Nie zamontowaliśmy fotokomórki, bo mamy czuły napęd. Nie mamy też dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, bo garaż chroni instalacja alarmowa.

Brama garażowa z napędem - koszty:

 • brama z napędem i montażem 6100 zł.
Właściciele dodatkowo wyposażyli bramę w pochwyt, ręczny rygiel oraz przycisk na ścianie garażu (przy wewnętrznym ciągu komunikacyjnym) 

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-07-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Brama garażowa - koniecznie z napędem

Radzę zainstalować napęd od razu z bramą. Nasza brama jest szeroka i ciężka. Żona nie miała szans obsłużyć jej ręcznie. Nie wjeżdżała samochodem do garażu, by się z nią nie mocować! Ja też musiałem się trochę natrudzić. Z napędem jest o niebo wygodniej. - mówi Robert, czytelnik Budujemy Dom.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie W tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann bramy garażowe są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji. Lepsza izolacyjność ...
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60 KRISPOL - producent kompletu stolarki dla domu: bramy garażowej, okien, rolet, drzwi i żaluzji fasadowych, wprowadził do oferty nową bramę ...
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski Od 11 kwietnia automatyczne bramy garażowe, drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym oraz automatyczne bramy ogrodzeniowe firmy WIŚNIOWSKI można ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x