Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Doposażenie starej bramy garażowej w napęd elektryczny

Każdy rodzaj bramy garażowej można zaopatrzyć w automat z napędem elektrycznym (do bram rozwieralnych potrzebne są dwa siłowniki, co zwiększa cenę automatu). Do garażu trzeba jedynie doprowadzić przewody instalacji elektrycznej (zasilające i sterujące), a gniazdo wtykowe zamontować w odległości do 50 cm od automatu i podłączyć do przewodu dwużyłowego.

Jak dobrać napęd elektryczny do starej bramy garażowej? - 4 kroki

Przy zakupie napędu trzeba sprawdzić, w jaki sposób porusza się wózek jezdny z ramieniem: za pomocą łańcucha czy paska zębatego. Drugie rozwiązanie zapewni cichą pracę napędu i nie wymaga smarowania (fot. Nice)

1) Dobierając automatykę, zostaniemy poproszeni o podanie charakterystyki naszej bramy:

 • szerokość i wysokość skrzydła;
 • orientacyjny ciężar bramy;
 • rodzaj bramy (uchylna, segmentowa, rozwieralna);
 • intensywność pracy bramy: normalna do 30 zamknięć/otwarć na dzień, intensywna powyżej tej wartości. 

2) Ponadto trzeba będzie zdeklarować, jaki rodzaj sterowania preferujemy:

 • pilotem;
 • przyciskiem z domu/domofonu;
 • przełącznikiem na klucz;
 • klawiaturą szyfrową;
 • telefonem.

3) Następnie będziemy musieli zdecydować, czy chcemy, aby automat z napędem był wyposażony w zestaw do wysprzęglania siłownika z zewnątrz. Taki zestaw umożliwia ręczne otwarcie bramy, gdy zabraknie zasilania elektrycznego.

4) Kolejna kwestia to prędkość pracy automatu – wybór mieści się w zakresie 14–26 cm/s.

Pracą bramy wyposażonej w napęd można kierować w prawie dowolny sposób, np. pilotem – najpopularniejsza opcja lub telefonem – najnowocześniejsze rozwiązanie (fot. ©Somfy)

Dobieramy napęd elektryczny do starej bramy garażowej - kwestie bezpieczeństwa

W kwestii bezpieczeństwa, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty.

Po pierwsze, na sposób kodowania sygnału pilota sterującego automatyką bramy. Jeśli nie jest on zabezpieczony, istnieje ryzyko nagrania przez potencjalnego włamywacza sygnału wysyłanego z pilota drogą radiową i użycia go do otwarcia bramy. Jednym z zabezpieczeń przed takim działaniem jest dynamicznie zmienny kod, który działa w kilkumilionowej kombinacji.

Po drugie, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które zatrzymują pracę napędu w przypadku pojawienia się przeszkody. Oferowane są dwa rozwiązania:

 • automatyka z funkcją rozpoznawania przeszkody; na skrzydle montuje się listwę czułą na dotyk, dzięki której cofa się ono, gdy tylko napotka opór; w ten sposób zapewnia się ochronę przed zgnieceniem pozostawionych w świetle bramy przedmiotów;

 • fotokomórki, które zatrzymują pracę napędu, gdy w zasięgu ich działania pojawi się przeszkoda.
Z uwagi na bezpieczeństwo, np. małych dzieci, warto wyposażyć automatykę w fotokomórkę, która zatrzyma pracę napędu, gdy pod bramą pojawi się przeszkoda (fot. Krispol)

Koszty napędu elektrycznego do bramy garażowej: Za montaż napędu zapłacimy ok. 20% jego wartości, za złożenie lub wymianę fotokomórek ok. 200 zł.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-05-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
WIŚNIOWSKI w odsłonie smartCONNECTED
WIŚNIOWSKI w odsłonie smartCONNECTED W zakresie bram garażowych, bram wjazdowych oraz drzwi wejściowych marka WIŚNIOWSKI proponuje przejście z epoki automatyzacji do świata ...
25% rabatu na 25-lecie. Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann
25% rabatu na 25-lecie. Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann Firma Hörmann Polska świętuje 25-lecie istnienia. Z tej okazji ogłosiła konkurs jubileuszowy pod hasłem "Mam bramę Hörmann…"
Bramy garażowe KRISPOL napędzane automatyką bez VAT
Bramy garażowe KRISPOL napędzane automatyką bez VAT Przy zakupie dowolnego modelu segmentowej bramy garażowej KRISPOL, automatyka STARCUS jest dostępna w cenie obniżonej o wartość podatku VAT.

W jaki sposób docieplić bramę garażową?

Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, brama powinna być ocieplona – w przeciwnym razie będziemy tracić dużo ciepła.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x