Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama segmentowa zamiast drewnianej ocieplonej gąbką

Przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną. - mówi Janek,Czytelnik Budujemy Dom, który bramę garażową użytkuje od 4 lat.

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 32 m2. Ściany z bloczków betonu komórkowego. Garaż ogrzewany w zimie grzejnikiem elektrycznym (1500 W) do temperatury 7°C.

Charakterystyka bramy garażowej:

 • brama poprzednia była wykonana z drewna i ocieplona gąbką, otwierana na bok. 
 • obecna – segmentowa, górna, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową o gr. 46 mm, wykończonych na zewnątrz okleiną z tworzywa sztucznego imitującego deski, od strony garażu białą; 
 • wymiary 440 x 225 cm; 
 • gwarancja 3 lata. 
 • brama kupiona z napędem i usługą monterską. 
 • napęd łańcuchowy, siłownik elektromagnetyczny z siłą uciągu 650 N, amperometryczny system wykrywania przeszkody, funkcja zwolnienia opadania wrót przed zamknięciem. 
 • sterowanie 3 pilotami dwukanałowymi.
Duży garaż w bryle budynku nie ma słupka w świetle otworu drzwiowego Brama skierowana jest na wschód, więc okleina imitująca drewno nie płowieje

Decyzja: przez kilka lat użytkowaliśmy drewniane wrota, które otwierały się na bok. Poruszały się na rolkach po szynie i zachodziły na boczną ścianę garażu. Były efektowne i funkcjonalne, np. nie musieliśmy otwierać całych wrót, jeśli wjeżdżał do garażu tylko jeden samochód. Niestety, ich główną wadą była niedostateczna izolacja termiczna, mimo zastosowania gąbki ocieplającej.

Cały dom, w tym garaż, ogrzewamy elektrycznie, więc jesteśmy wyczuleni na straty ciepła, bo to fatalnie odbija się na kosztach ogrzewania. Z tego powodu zdecydowałem się wymienić bramę na lepiej zaizolowaną i uszczelnioną. Wykonawca z okolicy, którego wybrałem ze strony internetowej producenta, zarekomendował górną bramę segmentową w komplecie z markowym napędem i montażem. Od razu spytałem go o wskaźnik U dla całej bramy. Mieścił się w granicach 1,1 W/(m2.K). Liczyła się też długa gwarancja i bliskość serwisu.

Chciałem mieć mechanizm napędu z łańcuchem, a nie gumowym pasem, oraz system wykrywania przeszkody. Dla każdego z domowników kupiłem dwukanałowy pilot, który obsługuje również bramę wjazdową.

Od strony garażu, brama segmentowa ma kolor biały Elementy napędu elektrycznego

Wymiana bramy garażowej - rady i przestrogi:

 • Pod względem izolacyjności, obecna brama lepiej się sprawdza niż poprzednia. Grzejnik w garażu uruchamiam sporadycznie podczas ciężkich mrozów, kiedy wyjeżdżamy z garażu. Przez większość roku wystarcza, że garaż ogrzewa ciepło z silników zaparkowanych samochodów. W zimie staramy się na krótko otwierać wrota, bo garaż od razu się wychładza. Na to nie ma rady i w zasadzie jest to jedyna wada nowej bramy. Na szczęście, dość ciężkie wrota płynnie jeżdżą po prowadnicach, więc kiedy nie ma prądu, otwieranie nie przysparza nam kłopotu, ale wymaga użycia siły.

 • Przed zamontowaniem nowej bramy, wykonawcy musieli zlikwidować prowadnicę umocowaną w posadzce garażu, po której poruszała się poprzednia. Remont posadzki był łatwy, podobnie jak demontaż pozostałych elementów. Zdjęcie starej bramy i założenie nowej trwały 2 dni. Polecam napęd z funkcją spowalniającą opadanie wrót tuż przed ich zamknięciem, bo nie uderzają w próg. Oczywiście, napęd bramy podłączyłem do odrębnego obwodu elektrycznego.

  Bramy nie zaopatrywałem w dodatkowe, oprócz standardowego rygla, zabezpieczenia antywłamaniowe. Garaż już wcześniej wyposażyłem w czujkę alarmu i razem z domem jest objęty usługą monitoringu. Nie zastosowałem fotokomórki, tylko funkcję wykrywania przeszkody. 

Wymiana bramy garażowej - koszty z montażem:

 • brama z napędem i montażem (oraz demontażem starej) 6000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-07-17

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat nawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia wychladzają sie, nie ma innej opcji. I tu się mylisz.Zamiast zastanawiać się patrząc na projekt nad marką bramy garażowej ...

Jani_63

30 Lis 2014, 16:32

w naszym klimacie warto zrobic proste zestawienie: obliczyc koszt ogrzewania nie tylko garazu - domu - i przy okazji polowy parkingu, jesli mamy garaz w bryle budynku a brama jest nieocieplana/;Dnawet jesli garaz jest nieogrzewany, to i tak uwzglednimy to w rachunkach : sasiednie pomieszczenia ...

Gość ksiegowy

30 Lis 2014, 16:05

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Brama garażowa z hipermarketu i kłopoty z montażem

Bramę spontanicznie kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym. Po prostu zobaczyliśmy białą segmentową bramę z napędem w promocji i ucieszyliśmy się, że ma tak przystępną cenę i będzie idealnie pasować do kolorystyki naszego domu. Dopiero na miejscu okazało się, że... - mówią Zosia i Kazik, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy bramę użytkują od 2010 r.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm Śledząc panujące trendy w budownictwie dotyczące wyboru kolorystyki, Novoferm – wiodący producent bram, drzwi i napędów, od ponad dwóch ...
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017 Firma Hörmann zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim plebiscycie popularności produktów i usług Laur Konsumenta 2017. Konsumenci odpowiadający ...
Za nami konferencja prasowa firmy BFT
Za nami konferencja prasowa firmy BFT 21 lutego 2017 roku w siedzibie firmy BFT Polska, producenta innowacyjnych napędów do bram, odbyło się śniadanie prasowe połączone z prezentacją ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x