Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Jak montuje się bramę garażową?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem doradza, jak powinna być zamontowana brama garażowa, aby nie sprawiała Inwestorowi kłopotu.

Jak montuje się bramę garażową?

Majster Guru:  - Bardzo ważny jest prawidłowy montaż bramy.

Dociekliwy Inwestor: – Prawidłowy, czyli jaki?

– Aby uniknąć błędów, najlepiej zatrudnić do tego wykwalifikowaną ekipę poleconą przez dystrybutora bramy. Nie będzie wówczas obawy, że stracimy gwarancję na bramę, jeśli okaże się, że została ona źle założona. Poza tym, zamawiając kompleksową usługę, czyli kupując bramę wraz z montażem z przeznaczeniem do garażu znajdującego się w bryle budynku, zapłacimy tylko 8-procentowy VAT.

– Czy każdą bramę montuje się w taki sam sposób?

– Nie, różnice są znaczące. Bramy segmentowe instaluje się za otworem wjazdowym, w wykończonym, otynkowanym i pomalowanym garażu, w którym wykonana jest także posadzka. Wysokość nadproża musi mieścić się w zakresie od 10 do 40 cm, w zależności od modelu bramy. W przypadku skrzydeł otwieranych do góry, prowadnicę mocuje się do ścian garażu. Prowadnicę dla bramy otwieranej na bok umieszcza się zaś na nadprożu, ścianie lub w posadzce.

Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 22 cm Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 40 cm
Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 20 cm Brama segmentowa z wymaganym nadprożem 10 cm

W zależności od wysokości nadproża, dostępne są różne rodzaje sprężyn i typy prowadzeń bram segmentowych. Na rysunkach pokazano poprawny montaż w odniesieniu do wysokości nadproża

Bramę rolowaną również zakłada się w wykończonym już pomieszczeniu, ale nadproże musi mieć wysokość co najmniej 30 cm, ewentualnie kaseta zmniejszy wysokość wjazdu. Wał, na który nawijane są lamele, można ulokować wewnątrz garażu lub na ścianie zewnętrznej.

Z kolei bramy uchylne montuje się przeważnie w świetle otworu (można je zamontować za otworem, ale trzeba pozostawić szczeliny pomiędzy krawędziami otworu a skrzydłem). Proszę jednak pamiętać, że brama otwiera się do góry i zwykle zmniejsza wysokość garażu o około 20 cm. Ściany pomieszczenia powinny zostać wcześniej otynkowane, natomiast trzeba wstrzymać się z wykonaniem posadzki, gdyż próg bramy jest osadzany w podłodze. W tym przypadku nadproże powinno mieć ok. 10 cm wysokości.

Montaż bramy uchylnej w świetle otworu wjazdowego
Montaż bramy uchylnej w świetle otworu wjazdowego
Montaż bramy uchylnej za otworem wjazdowym
Montaż bramy uchylnej za otworem wjazdowym

– Na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu?

– Najważniejsze jest staranne przytwierdzenie ościeżnicy oraz prowadnic. Dzięki temu brama będzie się otwierała lekko i służyła przez lata. Istotne jest precyzyjne wypoziomowanie poszczególnych elementów oraz prawidłowa liczba punktów mocowań prowadnic (przynajmniej cztery – to gwarantuje równomierny rozkład obciążeń dynamicznych i pozwala uniknąć odkształceń prowadnic, pod wpływem ruchu i ciężaru bramy). Ponadto ważny jest dobór kotew – w stropach gęstożebrowych należy użyć kołków typu parasolka, w betonie kołków stalowych, natomiast w pustakach – kotew skrzydełkowych.

Na końcu prac montażowych należy wyregulować sprężyny, wspomagające otwieranie i zamykanie bramy. Prawidłowo zamontowana brama nie może opadać, a do jej otwarcia nie trzeba używać dużej siły.

– Czy bramy garażowe są całkowicie bezobsługowe?

– Niestety nie. Bramy segmentowe i uchylne, oraz wszystkie zaopatrzone w automatyczny napęd, raz w roku poddaje się konserwacji. Warunkiem zachowania gwarancji są regularne, profesjonalne przeglądy techniczne, które obejmują sprawdzenie ogólnego stanu technicznego bramy i napędu, w tym sprawdzenie wyważenia skrzydła bramy i urządzeń zabezpieczających, korektę naciągu sprężyn, regulację rolek bieżnych i elementów blokujących bramę.

– Bardzo dziękuję za rozmowę i cenne rady. Do widzenia!

– Do widzenia, życzę udanych wyborów!

Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Hörmann

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Materiały dodatkowe
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wrota segmentowe z napędem - szósty rok płynnie się składają

Przyznaję, miałem obawy, czy segmenty skrzydeł nie zaczną się z czasem zacinać lub ciężko chodzić. Szósty rok płynnie się składają. Nie mam uwag do uszczelek, ani okuć i prowadnic. Uszczelki nie sparciały, farba na zamówienie nie wyblakła. Ogólnie fajny produkt! - mówi Staszek, Czytelnik Budujemy Dom, który 2 górne segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2011 r.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie W tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann bramy garażowe są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji. Lepsza izolacyjność ...
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60 KRISPOL - producent kompletu stolarki dla domu: bramy garażowej, okien, rolet, drzwi i żaluzji fasadowych, wprowadził do oferty nową bramę ...
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski Od 11 kwietnia automatyczne bramy garażowe, drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym oraz automatyczne bramy ogrodzeniowe firmy WIŚNIOWSKI można ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x