Czy szczelność bram garażowych to zawsze pożądana cecha?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy szczelność bram garażowych to zawsze pożądana cecha?

W praktyce, bardzo duży wpływ na straty ciepła ma nie tylko termoizolacyjność, lecz i szczelność konstrukcji bram garażowych. Tym bardziej, że podawany w dokumentacji współczynnik U wyznacza się, nie uwzględniając w ogóle działania wiatru.

aktualizacja: 2022-09-30 09:20:21

Rodzaje bram garażowych a ich szczelność

Najszczelniejsze są bramy rozwieralne (ich budowa jest przecież bardzo podobna do zwykłych drzwi), a dodatkowo wiejący wiatr jeszcze dociska je do ościeżnicy.

Dobre są też bramy segmentowe i rolowane, bo w nich prowadnica osłania styk skrzydła z ramą. Z kolei w bramach uchylnych - zawsze trzeba się liczyć z większymi nieszczelnościami w tym rejonie.

Obecnie, przynajmniej w bramach ocieplanych, producenci dbają o szczelność, Wprowadzają np. podwójne uszczelki przy listwie dolnej, w prowadnicach i pomiędzy segmentami skrzydła bramy.

Nieszczelność bram garażowych - zawsze cecha negatywna?

Nieszczelności nie wolno traktować zawsze jako cechy negatywnej. Wentylacja garażu wymaga napływu świeżego powietrza i jeśli nie ma nieszczelności, to musimy wykonać otwory wentylacyjne. Różnica jest jednak taka, że napływ powietrza przez celowo przygotowane kratki wentylacyjne możemy kontrolować (przysłaniać je częściowo), nad nieszczelnościami zaś nie panujemy.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Wiśniowski

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły