Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Sztuczki sprzedawców bram garażowych. Na co zwracać uwagę?

Sztuczki sprzedawców bram garażowych. Na co zwracać uwagę?

Wybierając ocieplaną bramę, nie wolno dać się zmanipulować sprzedawcom. Niestety, bardzo często raczą oni klienta rozmaitymi półprawdami, żeby skłonić go do kupienia czegoś, czego w rzeczywistości nie potrzebuje.

 • Nie wierzmy, że przez bramę o standardowym poziomie ocieplenia uciekają jakieś potworne ilości ciepła. 

Wynika to z faktu, że w garażu utrzymujemy znacznie niższą temperaturę, niż we wnętrzach mieszkalnych. Przyjmijmy następujące założenia:

 • w garażu utrzymujemy stale +8°C;
 • wrota garażowe mają 5,5 m2 (np. wymiary 2,5 × 2,2 m).

Dla różnych poziomów współczynnika U, straty energii w ciągu sezonu grzewczego będą w przybliżeniu następujące:

 • 1,7 W/(m2·K) – 325 kWh;
 • 1,3 – 250 kWh;
 • 1,1 – 210 kWh.

Przy ogrzewaniu gazem ziemnym, 1 kWh kosztuje nas ok. 0,25 zł. Koszt straconej energii wyniesie więc rocznie od 80 do 50 zł. Oczywiście, przy droższych paliwach bardziej odznaczy się to w rachunkach.

Należy podkreślić, że bardzo duży wpływ na wzrost zużycia energii będzie miało utrzymywanie wyższej temperatury w garażu.

 • Bardzo lubianym przez sprzedawców chwytem, modelowym przykładem półprawdy, jest podawanie izolacyjności pojedynczego panelu, a nie całej bramy.

Tymczasem są to kompletnie różne wartości. Przykładowo, współczynnik U dla tej samej bramy segmentowej wynosi odpowiednio:

 • 0,5 – segment;
 • 0,9 – skrzydło;
 • 1,4 – cała brama.

Trzeba jeszcze wyjaśnić, że podawana w katalogach ciepłochronność odnosi się zwykle do dużych bram, np. 5,0 × 2,5 m. Bynajmniej nie jest to przypadek. Patrząc na podane wyżej wartości współczynnika U, łatwo zauważymy, że skrzydło (płyta) bramy jest znacznie lepsza pod względem cieplnym, niż cała konstrukcja wraz z ramą mocowana do muru. Mechanizm jest dokładnie ten sam, co w przypadku okien, gdzie samo oszklenie ma zdecydowanie lepsze parametry od całego okna.

Bardzo często sprzedawcy raczą klienta rozmaitymi półprawdami, żeby skłonić go do kupienia czegoś, czego w rzeczywistości nie potrzebuje.
W praktyce musimy się jeszcze liczyć z tym, że na obwodzie bramy, w miejscu styku z murem, powstaje liniowy mostek cieplny. A trudno go wyeliminować, bo brama jest dużą i ciężką konstrukcją, podstawowym wymogiem jest zatem solidne zakotwienie w warstwie nośnej.

Podsumowanie

Wybierając bramę, kierujmy się przede wszystkim rozsądkiem. Nie musimy mieć koniecznie najcieplejszego modelu z oferowanych na rynku.

Tym bardziej, że pomiędzy producentami trwa swoisty "wyścig zbrojeń". Wprowadzają nowe "superciepłe" modele, żeby wyróżnić się na tle konkurencji, mieć się czym pochwalić w katalogach i na targach branżowych. Ta rywalizacja ma głównie wymiar propagandowy, bo nikt specjalnie nie liczy na sprzedaż takich bram w dużych ilościach.

Jarosław Antkiewicz
fot. L. Jampolska

aktualizacja: 2015-04-29

Zdaniem naszych Czytelników

no właśnie, niestety przy tych sztuczkach jesteśmy bezradni.Prosty przykład dotyczący wprawdzie drzwi, ale myslę, że przy bramach warto mieć to też na uwadze: przeczytałem w necie sporo opinii o drzwiach Hormanna ThermoProPlus - uznałem, ze są w porządku, wiedziałem, że to jest ...

Gość rU_mianek

19 Lip 2015, 10:29

"Bardzo lubianym przez sprzedawców chwytem, modelowym przykładem półprawdy, jest podawanie izolacyjności pojedynczego panelu, a nie całej bramy."I tu muszę się ująć za sprzedawcami, przynajmniej tymi, z którymi miałem kontakt kupując bramę. Podano mi wartość wskaźnika ...

Gość Pascal

19 Kwi 2015, 19:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ceny bram garażowych

Standardem są bramy z blachy stalowej. Bramy tego samego typu, ale wykonane z drewna, mogą być od nich nawet kilkakrotnie droższe, szczególnie jeśli zdecydujemy się na drewno egzotyczne.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm
Nowoczesny design bram garażowych Novoferm Śledząc panujące trendy w budownictwie dotyczące wyboru kolorystyki, Novoferm – wiodący producent bram, drzwi i napędów, od ponad dwóch ...
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017
Hörmann z Laurem Konsumenta 2017 Firma Hörmann zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim plebiscycie popularności produktów i usług Laur Konsumenta 2017. Konsumenci odpowiadający ...
Za nami konferencja prasowa firmy BFT
Za nami konferencja prasowa firmy BFT 21 lutego 2017 roku w siedzibie firmy BFT Polska, producenta innowacyjnych napędów do bram, odbyło się śniadanie prasowe połączone z prezentacją ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x