Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy dwie bramy uchylne płytowe na segmentowe górne. Napędy zostawiliśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu - mówią Bogusia i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylne bramy garażowe użytkowali w latach 1994-2015, segmentowe górne od jesieni 2015 r.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; ogrzewany do temperatury 5–7°C.

Charakterystyka:

 • Brama – najpierw dwie uchylne płytowe, z przetłaczanej blachy stalowej, od wewnątrz zaizolowane płytami styropianu (30 mm), od strony wjazdu wykończone lakierem w kolorze białym; 2500 x 2250 mm. Obecnie – segmentowe górne, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową (46 mm), pomalowane farbą. 
 • Napędy – 2 szt. z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 900 N. 
 • Sterowanie – 3 piloty czterokanałowe.

Decyzja: budując dom w konstrukcji szkieletu drewnianego, umieściliśmy dwustanowiskowy garaż w jego bryle i przegrodziliśmy wjazd słupkiem. Chodziło o to, żebyśmy mogli otwierać garaż częściowo, a nie wychładzać go przez otwieranie jednej ogromnej bramy. Wstawiliśmy dwie uchylne bramy i od razu wyposażyliśmy je w napędy. Ociepliliśmy je od środka sami, styropianem. To było konieczne, bo w garażu było za zimno.

Choć skrzydła zabierały miejsce na krótkim podjeździe, używaliśmy ich przez 20 lat. Nauczyliśmy się parkować samochody w odpowiednim miejscu. W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy je na segmentowe. Napędy zostawiliśmy. Bramy kupiliśmy od lokalnego dystrybutora wraz usługą monterską.

Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.
Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - rady i przestrogi

Nadal odpowiada nam wjeżdżanie dwoma bramami, więc nie wyburzyliśmy słupka. Przyzwyczailiśmy się również do wielkości bram, niczego tu nie zmienialiśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu.

Nowe bramy nie zahaczają o podjazd, na którym teraz jest większa przestrzeń do manewrowania. Są szczelne i ciepłe. Głównie na tych dwóch cechach nam zależało! Poprzednie podczas pracy trzęsły się i hałasowały, obecne działają cicho i bez nadmiernych drgań.

Bramy i napędy mają standardowe fabryczne zabezpieczenia, typu wykrywanie przeszkody i ochrona przed podważeniem z zewnątrz. Cały dom łącznie z garażem objęty jest usługą monitorowania, więc nie inwestowaliśmy w drogie dodatkowe zabezpieczenia. Poprzednie bramy miały zamki na kluczyki, nowe obsługujemy samymi pilotami. Pochwyty, klamki, zamki nie są potrzebne!

Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.
Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - koszty:

 • bramy segmentowe i nowe prowadnice 2 x 3500 zł, 
 • montaż obu bram i regulacja starych napędów łącznie 2000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu Firma KRISPOL, wiodący polski producent bram, okien, rolet oraz drzwi wejściowych został laureatem nagrody - Złotego Godła - Najwyższa ...
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa Brama RenoMatic 2017 marki Hörmann to automatyczna brama segmentowa zbudowana z pełnych segmentów grubości 42 mm o wysokiej izolacyjności cieplnej.
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO Napęd METRO to połączenie mocy, piękna i niezawodności, zaprojektowane w zgodzie z osiągnięciami najnowocześniejszych technologii. Od ...

Montaż bramy i napędu warto powierzyć wyspecjalizowanym fachowcom!

Ja kupiłem elementy bramy w firmie, w której wybrałem stolarkę okienną i drzwiową, a montowali je podczas budowy murarze, wstawiający okna. Gdzieś komuś uleciały ważne szczegóły doboru i montażu napędu! - mówi Tomek, który wraz z Agnieszką są Członkami Klubu Budujących Dom, segmentową bramę garażową użytkują od 2008 r.

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze