Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy dwie bramy uchylne płytowe na segmentowe górne. Napędy zostawiliśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu - mówią Bogusia i Irek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylne bramy garażowe użytkowali w latach 1994-2015, segmentowe górne od jesieni 2015 r.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe

Parametry garażu: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 36 m2; ogrzewany do temperatury 5–7°C.

Charakterystyka:

  • Brama – najpierw dwie uchylne płytowe, z przetłaczanej blachy stalowej, od wewnątrz zaizolowane płytami styropianu (30 mm), od strony wjazdu wykończone lakierem w kolorze białym; 2500 x 2250 mm. Obecnie – segmentowe górne, z ocynkowanych paneli stalowych, izolowanych pianką poliuretanową (46 mm), pomalowane farbą. 
  • Napędy – 2 szt. z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 900 N. 
  • Sterowanie – 3 piloty czterokanałowe.

Decyzja: budując dom w konstrukcji szkieletu drewnianego, umieściliśmy dwustanowiskowy garaż w jego bryle i przegrodziliśmy wjazd słupkiem. Chodziło o to, żebyśmy mogli otwierać garaż częściowo, a nie wychładzać go przez otwieranie jednej ogromnej bramy. Wstawiliśmy dwie uchylne bramy i od razu wyposażyliśmy je w napędy. Ociepliliśmy je od środka sami, styropianem. To było konieczne, bo w garażu było za zimno.

Choć skrzydła zabierały miejsce na krótkim podjeździe, używaliśmy ich przez 20 lat. Nauczyliśmy się parkować samochody w odpowiednim miejscu. W 2015 r. robiliśmy remont domu i wymieniliśmy je na segmentowe. Napędy zostawiliśmy. Bramy kupiliśmy od lokalnego dystrybutora wraz usługą monterską.

Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.
Bramy segmentowe wstawiono jesienią 2015 r., używając nowych prowadnic.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - rady i przestrogi

Nadal odpowiada nam wjeżdżanie dwoma bramami, więc nie wyburzyliśmy słupka. Przyzwyczailiśmy się również do wielkości bram, niczego tu nie zmienialiśmy. Otwory mają ten sam rozmiar, ale nowe wrota znajdują się, nie jak poprzednio w świetle otworu, tylko tuż za nim, wewnątrz garażu.

Nowe bramy nie zahaczają o podjazd, na którym teraz jest większa przestrzeń do manewrowania. Są szczelne i ciepłe. Głównie na tych dwóch cechach nam zależało! Poprzednie podczas pracy trzęsły się i hałasowały, obecne działają cicho i bez nadmiernych drgań.

Bramy i napędy mają standardowe fabryczne zabezpieczenia, typu wykrywanie przeszkody i ochrona przed podważeniem z zewnątrz. Cały dom łącznie z garażem objęty jest usługą monitorowania, więc nie inwestowaliśmy w drogie dodatkowe zabezpieczenia. Poprzednie bramy miały zamki na kluczyki, nowe obsługujemy samymi pilotami. Pochwyty, klamki, zamki nie są potrzebne!

Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.
Obie bramy od razu obsługiwały osobne napędy z mechanizmami łańcuchowymi.

Wymiana dwóch bram uchylnych na segmentowe - koszty:

  • bramy segmentowe i nowe prowadnice 2 x 3500 zł, 
  • montaż obu bram i regulacja starych napędów łącznie 2000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż bramy i napędu warto powierzyć wyspecjalizowanym fachowcom!

Ja kupiłem elementy bramy w firmie, w której wybrałem stolarkę okienną i drzwiową, a montowali je podczas budowy murarze, wstawiający okna. Gdzieś komuś uleciały ważne szczegóły doboru i montażu napędu! - mówi Tomek, który wraz z Agnieszką są Członkami Klubu Budujących Dom, segmentową bramę garażową użytkują od 2008 r.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie W tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann bramy garażowe są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji. Lepsza izolacyjność ...
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60 KRISPOL - producent kompletu stolarki dla domu: bramy garażowej, okien, rolet, drzwi i żaluzji fasadowych, wprowadził do oferty nową bramę ...
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski Od 11 kwietnia automatyczne bramy garażowe, drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym oraz automatyczne bramy ogrodzeniowe firmy WIŚNIOWSKI można ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x