Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa zamontowana na przestrzał

Bramy uchylne w garażu założyliśmy z mężem podczas rozbudowy domu letniskowego. Ulokowaliśmy je z przodu i z tyłu garażu, bo po otwarciu tylnych wrót szybko możemy dojść przez zadaszony taras do głównych drzwi, albo wygodniej nosić z bagażnika samochodu zakupy do kuchni, bez konieczności okrążania całego domu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która 2 uchylne bramy garażowe użytkuje od 2007 r.

Brama garażowa zamontowana na przestrzał
Zamknięta brama garażowa
Od góry i z obu boków wrota szczelnie dociskają się do ościeżnicy. Wąski odstęp pozostaje jedynie przy posadzce.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 33 m2; nieogrzewany.

Bramy garażowe:

 • Dwie uchylne, wykonane z blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 2550 x 2100 mm. 
 • Napęd – tylko w bramie frontowej, z mechanizmem łańcuchowym; siła uciągu 670 N; gwarancja 2 lata. 
 • Sterowanie – 2 piloty dwukanałowe.

Decyzja: bramy uchylne w garażu założyliśmy z mężem podczas rozbudowy domu letniskowego pod miastem, kiedy postanowiliśmy zaadaptować go na całoroczny i zamieszkać w nim na stałe. Ulokowaliśmy je z przodu i z tyłu garażu, bo po otwarciu tylnych wrót szybko możemy dojść przez zadaszony taras do głównych drzwi, albo wygodniej nosić z bagażnika samochodu zakupy do kuchni, bez konieczności okrążania całego domu.

Podczas zakupu bram w hipermarkecie budowlanym, największą rolę grały ich rozmiar i cena, a typ uchylny pasował do pomieszczenia bez ogrzewania. Zamontowali je robotnicy rozbudowujący nasz dom. Sprawa wyposażenia w napęd bramy wjazdowej na posesję i garażowej pojawiła się dość szybko.

Mąż 3 razy w tygodniu dojeżdżał jeszcze wtedy do miasta autobusem, ja wieczorami odbierałam go samochodem z przystanku. Kiedy w ciemnościach musiałam wysiadać z auta na opustoszałym działkowym terenie, nachodziły mnie różne czarne myśli. Wtedy zdecydowaliśmy się na założenie napędu w bramie na posesji. Podczas jego montażu przez elektryka – poszliśmy dalej i dodaliśmy jeszcze napęd we frontowej bramie garażowej. Tylna jest używana rzadziej, więc wystarcza ręczne otwieranie.

Napęd elektryczny w bramie garażowej
Tylko częściej używane frontowe wrota wyposażono w napęd elektryczny

Dwie bramy garażowe - rady i przestrogi:

Jestem zadowolona z typu bram i nie zamierzam na razie ich zmieniać. Nigdy się nie zdarzyło, żeby płyta zahaczyła o samochód, albo o człowieka lub zwierzaka. Tylna brama bardzo się przydaje, gdy przyjeżdża transport pelletów. Worki łatwiej wnosi się przez nią do piwnicy pod tarasem.

Montaż bram trwał jeden dzień i podobnie dodanie napędów. Najważniejsze, że dotąd nic złego się z nimi nie dzieje. Bramy są dość lekkie, więc ręczna obsługa nie męczy, ale cieszę się, że od frontu mogę używać sterowania pilotem. Zawsze to wygodniej. Przez 9 lat, zaledwie 3 razy wymieniałam w pilotach baterie.

Wrota nie są ocieplone, a przy posadzce jest szczelina, lecz mimo to nie marzną warzywa, które przechowuję w garażu. Prawdopodobnie to zasługa ciepłej sąsiedniej ściany, przy której w domu stoi kominek. Wrota garażowe objęłam alarmem, więc nie montowałam w nich dodatkowych zamków.

Dwie bramy garażowe - koszty:

 • bramy uchylne 770 zł/szt.; 
 • dodanie napędu do jednej z nich 1250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu
Krispol laureatem Złotego Godła 2017 za energooszczędny komplet stolarki dla domu Firma KRISPOL, wiodący polski producent bram, okien, rolet oraz drzwi wejściowych został laureatem nagrody - Złotego Godła - Najwyższa ...
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa
Brama RenoMatic 2017 - ciepła i komfortowa Brama RenoMatic 2017 marki Hörmann to automatyczna brama segmentowa zbudowana z pełnych segmentów grubości 42 mm o wysokiej izolacyjności cieplnej.
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO
Napęd Metro - Wiśniowski powered by Somfy w wersji IO Napęd METRO to połączenie mocy, piękna i niezawodności, zaprojektowane w zgodzie z osiągnięciami najnowocześniejszych technologii. Od ...

Brama garażowa segmentowa z napędem za 5600 zł

Choć na końcu budowy trudno mi było wysupłać ponad 5000 zł na bramę garażową, świetnie się stało, że to zrobiłam i od razu zamówiłam komplet – segmentową bramę + napęd. Tego rodzaju bramę najpierw zobaczyłam u znajomych i bardzo mi się spodobała, ze względu na duży komfort użytkowania - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która segmentową bramę garażową użytkuje od 2007 r.

topowe produkty

Bramy garażowe i drzwi wejściowe Hörmann - bezpieczeństwo i komfort

W czasach budownictwa energooszczędnego coraz częściej przywiązujemy wagę do izolacyjności cieplnej stolarki otworowej. Dlatego bramy garażowe w tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze