Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Brama garażowa zamontowana na przestrzał

Bramy uchylne w garażu założyliśmy z mężem podczas rozbudowy domu letniskowego. Ulokowaliśmy je z przodu i z tyłu garażu, bo po otwarciu tylnych wrót szybko możemy dojść przez zadaszony taras do głównych drzwi, albo wygodniej nosić z bagażnika samochodu zakupy do kuchni, bez konieczności okrążania całego domu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która 2 uchylne bramy garażowe użytkuje od 2007 r.

Brama garażowa zamontowana na przestrzał
Zamknięta brama garażowa
Od góry i z obu boków wrota szczelnie dociskają się do ościeżnicy. Wąski odstęp pozostaje jedynie przy posadzce.

Garaż: w bryle budynku, na 2 samochody, powierzchnia 33 m2; nieogrzewany.

Bramy garażowe:

  • Dwie uchylne, wykonane z blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 2550 x 2100 mm. 
  • Napęd – tylko w bramie frontowej, z mechanizmem łańcuchowym; siła uciągu 670 N; gwarancja 2 lata. 
  • Sterowanie – 2 piloty dwukanałowe.

Decyzja: bramy uchylne w garażu założyliśmy z mężem podczas rozbudowy domu letniskowego pod miastem, kiedy postanowiliśmy zaadaptować go na całoroczny i zamieszkać w nim na stałe. Ulokowaliśmy je z przodu i z tyłu garażu, bo po otwarciu tylnych wrót szybko możemy dojść przez zadaszony taras do głównych drzwi, albo wygodniej nosić z bagażnika samochodu zakupy do kuchni, bez konieczności okrążania całego domu.

Podczas zakupu bram w hipermarkecie budowlanym, największą rolę grały ich rozmiar i cena, a typ uchylny pasował do pomieszczenia bez ogrzewania. Zamontowali je robotnicy rozbudowujący nasz dom. Sprawa wyposażenia w napęd bramy wjazdowej na posesję i garażowej pojawiła się dość szybko.

Mąż 3 razy w tygodniu dojeżdżał jeszcze wtedy do miasta autobusem, ja wieczorami odbierałam go samochodem z przystanku. Kiedy w ciemnościach musiałam wysiadać z auta na opustoszałym działkowym terenie, nachodziły mnie różne czarne myśli. Wtedy zdecydowaliśmy się na założenie napędu w bramie na posesji. Podczas jego montażu przez elektryka – poszliśmy dalej i dodaliśmy jeszcze napęd we frontowej bramie garażowej. Tylna jest używana rzadziej, więc wystarcza ręczne otwieranie.

Napęd elektryczny w bramie garażowej
Tylko częściej używane frontowe wrota wyposażono w napęd elektryczny

Dwie bramy garażowe - rady i przestrogi:

Jestem zadowolona z typu bram i nie zamierzam na razie ich zmieniać. Nigdy się nie zdarzyło, żeby płyta zahaczyła o samochód, albo o człowieka lub zwierzaka. Tylna brama bardzo się przydaje, gdy przyjeżdża transport pelletów. Worki łatwiej wnosi się przez nią do piwnicy pod tarasem.

Montaż bram trwał jeden dzień i podobnie dodanie napędów. Najważniejsze, że dotąd nic złego się z nimi nie dzieje. Bramy są dość lekkie, więc ręczna obsługa nie męczy, ale cieszę się, że od frontu mogę używać sterowania pilotem. Zawsze to wygodniej. Przez 9 lat, zaledwie 3 razy wymieniałam w pilotach baterie.

Wrota nie są ocieplone, a przy posadzce jest szczelina, lecz mimo to nie marzną warzywa, które przechowuję w garażu. Prawdopodobnie to zasługa ciepłej sąsiedniej ściany, przy której w domu stoi kominek. Wrota garażowe objęłam alarmem, więc nie montowałam w nich dodatkowych zamków.

Dwie bramy garażowe - koszty:

  • bramy uchylne 770 zł/szt.; 
  • dodanie napędu do jednej z nich 1250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Brama garażowa segmentowa z napędem za 5600 zł

Choć na końcu budowy trudno mi było wysupłać ponad 5000 zł na bramę garażową, świetnie się stało, że to zrobiłam i od razu zamówiłam komplet – segmentową bramę + napęd. Tego rodzaju bramę najpierw zobaczyłam u znajomych i bardzo mi się spodobała, ze względu na duży komfort użytkowania - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która segmentową bramę garażową użytkuje od 2007 r.

Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie
Bramy garażowe Hörmann w promocyjnej ofercie W tegorocznej ofercie promocyjnej firmy Hörmann bramy garażowe są grubsze i cieplejsze od tych z ubiegłorocznej promocji. Lepsza izolacyjność ...
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60
KRISPOL: nowy model bramy garażowej VENTE K2 RCS 60 KRISPOL - producent kompletu stolarki dla domu: bramy garażowej, okien, rolet, drzwi i żaluzji fasadowych, wprowadził do oferty nową bramę ...
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski
Promocyjna oferta na produkty w technologii smartCONNECTED firmy Wiśniowski Od 11 kwietnia automatyczne bramy garażowe, drzwi wejściowe z zamkiem elektrycznym oraz automatyczne bramy ogrodzeniowe firmy WIŚNIOWSKI można ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x