Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Zamontowaliśmy bramę uchylną ze względu na konieczność posiadania w niej drzwi

W nowej bramie garażowej koniecznie chcieliśmy mieć drzwi o szerokości 1 m, bo w garażu trzymamy rowery i sprzęt ogrodniczy. Głównie dlatego wybraliśmy typ uchylny, a nie segmentowy. Drugim powodem było to, że garaż nie jest ogrzewany - mówią Irena i Witek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy uchylną bramę garażową użytkują od 2012 r.

Zamontowaliśmy bramę uchylną ze względu na konieczność posiadania w niej drzwi

Garaż: wolno stojący, na 2 samochody, pow. 24 m2; nieogrzewany.

Brama garażowa:

 • Uchylna, z ocynkowanej blachy stalowej pomalowanej metodą proszkową na kolor brązowy; wymiary 2550 x 2100 mm; termoizolacja z pianki PU o gr. 40 mm. 
 • Napęd – z paskiem kewlarowym i systemem wykrywania przeszkód; siła uciągu 670 N; gwarancja 2 lata. 
 • Sterowanie – 2 piloty dwukanałowe.

Decyzja: przez wiele lat garaż zamykaliśmy dwuskrzydłową bramą. Nie była dostatecznie szczelna i wygodna w obsłudze, więc postanowiliśmy ją wymienić. W nowej koniecznie chcieliśmy mieć drzwi o szerokości 1 m, bo w garażu trzymamy rowery i sprzęt ogrodniczy. Głównie dlatego wybraliśmy typ uchylny, a nie segmentowy. Drugim powodem było to, że garaż nie jest ogrzewany. Stwierdziliśmy jednak, że skoro ma dobrze ocieplone ściany, lepiej kupić wrota z dobrą termoizolacją, żeby do jego wnętrza nie wchodził mróz.

Po bramę pojechaliśmy do znajomych, którzy są dystrybutorem tych urządzeń. Doradzili nam wyroby znanego polskiego producenta, zapewniając, że są trwałe, solidne i bezawaryjne. Na początku kupiliśmy same wrota, bez napędu. Na realizację zamówienia czekaliśmy 3 tygodnie od pomiarów.

Napęd działa na pasku kewlarowym i ma m.in. system wykrywania przeszkód
Napęd działa na pasku kewlarowym i ma m.in. system wykrywania przeszkód

Brama uchylna - rady i przestrogi:

 • Irena: brak napędu przeszkadzał mi szczególnie po operacji kręgosłupa, czyli 2 lata po założeniu bramy. Wtedy bez pomocy męża naprawdę trudno mi było dźwigać ciężkie wrota. Ze względów zdrowotnych nalegałam na dodanie automatu i wkrótce kolega elektryk go fachowo dobrał i zamontował. Komfort użytkowania polepszył się momentalnie o 1000%!

  Podobnie jak w przypadku bramy, zależało nam na napędzie solidnym i bezusterkowym. Dzięki niemu wrota hamują przed przeszkodą i płynnie dociskają się do podłoża, mają zabezpieczenie przed podważeniem. Używamy dwóch dwukanałowych pilotów – jeden wozimy w samochodzie, drugi znajduje się w garażu, więc nie potrzebujemy przycisku na ścianie. Mniejsze drzwi otwieramy kluczem.

 • Witek: szczególnie wygodne w naszej bramie, oczywiście oprócz dodanej automatyki, są drzwi. Dzięki nim nie musimy otwierać całych wrót, jeśli chcemy wejść do garażu po rower, czy narzędzia. Takie rozwiązanie pozwala zatrzymać w pomieszczeniu ciepło w zimie, a w lecie chłód. Polecam je, choć ostrzegam, że taka brama jest cięższa i napęd musiał być mocniejszy i droższy. Całość razem super funkcjonuje. Płyta jest "ciepła" dzięki piance PU i szczelna, bo ma elastyczne uszczelki. Raz w roku pryskam zawiasy i zamki smarem WD40, więc brama i drzwi płynnie chodzą. Do przeglądu napędu wzywam elektryka.

Brama uchylna - koszty:

 • brama uchylna z montażem 2000 zł; 
 • napęd 1200 zł i montaż 500 zł; 
 • przegląd 100 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Uchylne wrota daleko wysuwają się nad podjazd przed garażem.

aktualizacja: 2017-04-06

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2 Firma KRISPOL wprowadziła do swojej oferty okleinę Beton 2. Nowy dekor to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych ...
Solidna taktyka na bezpieczny dom
Solidna taktyka na bezpieczny dom Dwie solidne marki w swojej branży - KRISPOL i Solid Security - połączyły siły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientom indywidualnym. ...
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny!
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny! Jak zyskać pewność, że nikt niepowołany nie wtargnie do naszego domostwa? Jak uniknąć obaw o bezpieczeństwo samochodu i innych sprzętów ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze