Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Porady ekspertów

Jak przygotować otwór do montażu bramy garażowej?

Odpowiedź eksperta: Prawidłowy montaż bramy garażowej to klucz do jej sprawnego i bezawaryjnego działania przez wiele lat. Warto powierzyć go profesjonalnej i dobrze przeszkolonej ekipie montażystów, a także wcześniej się do niego przygotować.

Jak przygotować otwór do montażu bramy garażowej?

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich warunkach zabudowy garażu. Po pierwsze, trzeba dopilnować wymiarów i wyglądu nadproża oraz węgarków. Nadproże to przestrzeń od światła otworu do sufitu garażu – to właśnie tutaj instalowana jest górna część prowadzenia bramy wraz z napędem. Dla bram segmentowych minimalny wymiar nadproża wynosi 80 mm. Natomiast węgarki to przestrzenie boczne, które służą do zamontowania kątowników pionowych z prowadnicami – tutaj standardem jest 100 mm z każdej strony.

Obydwa te elementy, tj. nadproże i węgarki powinny być proste, a także wytynkowane przed montażem, ponieważ dostęp do nich będzie później ograniczony. Poza tym muszą także być proste i tworzyć równoległą płaszczyznę. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, wówczas rozkład sił w zamontowanej bramie nie będzie równy, co w konsekwencji może doprowadzić do szybszego zużywania się bardziej obciążonych elementów.

Mocno zalecamy, aby wszystkie ściany garażu były wytynkowane i osuszone przed montażem, co zapobiegnie problemowi osiadania na bramie nadmiaru wilgoci ze świeżo położonych tynków.

Kolejnym ważnym elementem jest posadzka w garażu. Powinna mieć równą płaszczyznę i zachowany poziom w stosunku do ścianw tym do nadproża i węgarków, na których będzie zamontowane prowadzenie bramy. Zapewnia to zarówno najlepsze warunki dla pracy bramy, jak i jej szczelność. Określenie ostatecznego poziomu posadzki jest też niezbędne dla precyzyjnego wyregulowania bramy i zaprogramowania napędu pod względem jej położeń krańcowych, czyli pozycji przy całkowitym otwarciu i zamknięciu.

Niezwykle istotne jest, aby przed otynkowaniem garażu wykonać instalację elektryczną pod napęd i elementy współpracujące, takie jak np. fotokomórki, co pozwala uniknąć późniejszego ponownego rozkuwania ścian i sufitu.

Na koniec warto wspomnieć o ociepleniu domu, w trakcie którego trzeba pamiętać o wnętrzu ościeża bramy. Warstwa izolacji położona w tym miejscu zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych. Można to zrobić także po zamontowaniu bramy, ale wtedy wpłynie to na jej wygląd, np. zasłoni uszczelki.

Praca i uwaga włożona w dobre przygotowanie garażu z pewnością zaprocentuje. Montażystom zapewni najlepsze warunki montażowe, a nam samym satysfakcję ze sprawnej i komfortowej w użytkowaniu bramy.

Tomasz Kubczak
Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL Sp. z o.o.
fot. Krispol

aktualizacja: 2017-08-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2 Firma KRISPOL wprowadziła do swojej oferty okleinę Beton 2. Nowy dekor to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych ...
Solidna taktyka na bezpieczny dom
Solidna taktyka na bezpieczny dom Dwie solidne marki w swojej branży - KRISPOL i Solid Security - połączyły siły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientom indywidualnym. ...
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny!
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny! Jak zyskać pewność, że nikt niepowołany nie wtargnie do naszego domostwa? Jak uniknąć obaw o bezpieczeństwo samochodu i innych sprzętów ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze