Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Podłoga na gruncie w garażu. Jak ją wykonać z użyciem keramzytu? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Parkowanie samochodów osobowych lub małych busów w typowym garażu przy domu nie wymaga temperatury takiej jak w mieszkaniu. Zbyt wysoka temperatura przyspiesza topnienie śniegu i lodu zgromadzonego na i pod samochodem.

Podłoga na gruncie w garażu. Jak ją wykonać z użyciem keramzytu?

Podłoga w garażu przy domu powinna:

 • być odporna na zabrudzenia od olejów, smarów, benzyny itp.,
 • odprowadzać wodę z deszczu, śniegu i lodu,
 • przenosić obciążenia od ciężaru pojazdu,
 • przenosić obciążenia związane hamowaniem i nagłym ruszaniem pojazdu,
 • izolować termicznie pomieszczenie przed utratą ciepła.

Zobacz więcej: podłoga w garażu - krok po kroku

Garaż z ciepłą podłogą na gruncie w technologii Leca KERAMZYTU

 • Odporność na zabrudzenia i materiały ropopochodne uzyskuje się przez wykonanie wierzchniej warstwy posadzki z żywic, malowanie odpowiednimi farbami lub pokrycie terakotą.

 • Odprowadzenie wody z samochodu po deszczu, lub ze śniegu i lodu w okresie zimowym, uzyskuje się poprzez wykonanie minimalnego spadku posadzki do kratki ściekowej rozsączającej lub włączonej do kanalizacji.

 • Wytrzymałość na obciążenia statyczne stojącym pojazdem, lub też dynamiczne powstające przy gwałtownym ruszaniu lub hamowaniu, uzyskuje się poprzez wykonanie posadzki betonowej o grubości powyżej 8 cm (najczęściej 10-12 cm), odpowiednio zbrojonej prętami, zbrojeniem rozproszonym lub włóknem. Posadzka powinna być oddzielona od ścian dylatacją umożliwiającą jej niezależną od konstrukcji budynku pracę - osiadanie.

 • Izolacyjność termiczna posadzki. Ten aspekt budzi najwięcej pytań. Czy izolacja powinna być taka sama jak w przypadku podłóg na gruncie w części mieszkalnej, czy może o połowę cieńsza, czy może w ogóle powinno się z niej zrezygnować. Aby odpowiedzieć na te pytania należy dobrze zastanowić się nad funkcją pomieszczenia. Garażowanie samochodu nie wymaga temperatury takiej jak w mieszkaniu. Ponadto, zbyt wysoka temperatura przyspiesza w zimie topnienie śniegu i lodu zgromadzonego na i pod samochodem. Jeżeli do garażu wjeżdżamy kilka razy w ciągu dnia, to proces ten przebiega również wielokrotnie. Dodatkowo sól zgromadzona w śniegu i lodzie pozostaje na części odkrytych rur oraz przewodów.

  Wielokrotne gwałtowne rozmrażanie takiej solanki nie pozostaje bez znaczenia dla elementów samochodu. Dlatego w garażu warto utrzymywać jak najniższą temperaturę. Samochód po wprowadzeniu do pomieszczenia garażowego oddaje ciepło. I w trakcie normalnego użytkowania, czyli codziennego wyjazdu i wjazdu do zaizolowanego termicznie garażu, temperatura użytkowa prawie nigdy nie spada poniżej 0ºC.

  Wykonanie w podłożu pod posadzką garażu izolacji termicznej o połowę cieńszej niż w mieszkaniu, przy eliminacji dodatkowego ogrzewania lub znacznego obniżenia temperatury czynnej na grzejniku, to optymalne warunki garażowania pojazdu.

Przyjmując w mieszkaniu warstwę izolacyjną 35 cm Leca® KERAMZYTU impregnowanego, uzyskamy współczynnik U=0,292 W/m2K przy wymaganym 0,300 dla pomieszczeń mieszkalnych o temp. powyżej 16ºC. W pomieszczeniach, w których zakładana jest temp. poniżej 8ºC współczynnik U powinien być mniejszy niż 1,5.

Wykonując izolację z Leca® KERAMZYTU impregnowanego o grubości 18 cm uzyskamy współczynnik przenikania ciepła dla podłogi 0,533 W/m2K, czyli z nadmiarem spełniający wymagania, zatrzymujący ciepło w garażu i optymalizujący koszty realizacji podłogi. Warstwa 18 cm jest również warstwą optymalną ze względów wykonawczych.

mgr inż. Andrzej Dobrowolski,
kierownik produktu Leca® KERAMZYT

Kliknij na obrazek i znajdź swoje rozwiązanie
Program z ponad 330 gotowymi rozwiązaniami z zakresu izolacji, drenaży, geotechniki, ogrodnictwa, ekologii wraz z rysunkami technicznymi (PDF i DWG), specyfikacjami, kalkulatorami, instrukcjami "krok po kroku", wizualizacjami 3D.

Więcej informacji na www.leca.pl

Logotyp Leca

aktualizacja: 2017-09-05

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
WIŚNIOWSKI partnerem akcji Lepsze Jutro z RMF FM
WIŚNIOWSKI partnerem akcji Lepsze Jutro z RMF FM Kiedy ludzie solidarnie łacza siły, aby pomagać innym, można zdziałać wielkie rzeczy! Dlatego firma WIŚNIOWSKI partnerowała projektowi ...
Życiowe rekordy z marką WIŚNIOWSKI - Be The Winner
Życiowe rekordy z marką WIŚNIOWSKI - Be The Winner Blisko 1400 biegaczy, 10 kilometrów zbiegu z Krynicy do Muszyny i nieskończone pokłady radości na mecie - tak podsumować można bieg Życiowa ...
Firma WIŚNIOWSKI wspiera małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie
Firma WIŚNIOWSKI wspiera małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie 4 września 2017 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji "Razem ratujmy małe serduszka", której inicjatorem i organizatorem jest ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze