Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Porady ekspertów

Mam zbyt niskie nadproże i problem z zamontowaniem drzwi garażowych. Co mogę zrobić?

Mam problem z zamontowaniem drzwi garażowych, gdyż zbyt niskie nadproże nie pozwala na osadzenie prowadnic dla mechanizmu zwijającego czy podnoszącego. Drzwi rozwiernych nie mogę wstawić, bo do garażu jest niewielki spadek i nie można byłoby ich całkiem otworzyć. Co można zrobić aby zamknąć garaż?

Mam zbyt niskie nadproże i problem z zamontowaniem drzwi garażowych. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: Z opisu nie wynika jaka jest szerokość wjazdu ani jak wysoki jest garaż. Zakładając, że jest to wjazd pojedynczy (do 3 m), problem rozwiąże zamontowanie bramy uchylnej z mechanizmem nożycowym. Nie wymaga ona żadnych prowadnic sufitowych, a przy otwieraniu nie podnosi się powyżej światła otworu wjazdowego.

W garażu niskim ale szerokim, dobrym rozwiązaniem będzie zaś brama segmentowa boczna. Przesuwa się ona nie na sufit lecz na ścianę garażu. Ponadto jej częściowe otwarcie pozwala na wejście do garażu jak przez drzwi.

Z kolei jeśli garaż ma dostateczną wysokość, a jedynie nadproże jest zbyt niskie, można zamontować praktycznie dowolny rodzaj bramy. Zakładamy wtedy nadproże maskujące, które zasłoni elementy montażowe i pozwoli na uszczelnienie drzwi. Konstrukcje ślepego nadproża można zrobić np. z płyt OSB, mocowanych do metalowego stelaża i wykończyć panelami z PVC o kolorystyce zbliżonej do poszycia bramy. Gotowe profile nadprożowe oferują też producenci bram. W nadprożu układamy też ocieplenie ze styropianu przyklejając je do płyty OSB lub wypełniając jego wnętrze.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Brama segmentowa boczna jest wygodnym rozwiązaniem do niskich, ale szerokich garaży. (fot. Hörmann)

aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
WIŚNIOWSKI partnerem akcji Lepsze Jutro z RMF FM
WIŚNIOWSKI partnerem akcji Lepsze Jutro z RMF FM Kiedy ludzie solidarnie łacza siły, aby pomagać innym, można zdziałać wielkie rzeczy! Dlatego firma WIŚNIOWSKI partnerowała projektowi ...
Życiowe rekordy z marką WIŚNIOWSKI - Be The Winner
Życiowe rekordy z marką WIŚNIOWSKI - Be The Winner Blisko 1400 biegaczy, 10 kilometrów zbiegu z Krynicy do Muszyny i nieskończone pokłady radości na mecie - tak podsumować można bieg Życiowa ...
Firma WIŚNIOWSKI wspiera małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie
Firma WIŚNIOWSKI wspiera małych pacjentów Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie 4 września 2017 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji "Razem ratujmy małe serduszka", której inicjatorem i organizatorem jest ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze