Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Dwie bramy są za wąskie, a mechanizmy łańcuchowe głośno pracują

Bryła domu nie wyglądała ładnie z jedną szeroką bramą, więc poprosiliśmy architektkę o dwie mniejsze. Takie rozwiązanie jest dobre również dlatego, że nie korzystamy z aut o tej samej porze dnia - mówią Agnieszka i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwie górne segmentowe bramy z napędem użytkują od 2011 r.

Dwie bramy są za wąskie, a mechanizmy łańcuchowe głośno pracują

Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 50 m2; ogrzewany.

Bramy garażowe:

 • 2 segmentowe, górne; wymiary 2500 × 2200 mm; wykonane z blachy ocynkowanej o gr. 0,5 mm i wykończone laminatem; wewnątrz segmentów pianka poliuretanowa o gr. 48 mm. 
 • Napęd – każdy z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 N, system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada dociskowa. 
 • Sterowanie – 5 pilotów czterokanałowych.

Decyzja: bryła domu nie wyglądała ładnie z jedną szeroką bramą, więc poprosiliśmy architektkę o dwie mniejsze. Takie rozwiązanie jest dobre również dlatego, że nie korzystamy z aut o tej samej porze dnia. Trzeci powód – nasi rodzice mają w garażu szeroką bramę segmentową, ale ich napęd szwankuje. Źle ciągnie wrota, jakby był za słaby. Chcieliśmy uniknąć takiej sytuacji. 

Kiedy nadszedł czas na montaż, poprosiliśmy dystrybutora bram, żeby wycenił kompleksową usługę, czyli segmentowe górne wrota, napędy i montaż. Koszty były wysokie. Zaoszczędziliśmy kilkaset złotych, kupując sami potrzebne elementy. Wybraliśmy je przez Internet. Kierowaliśmy się dobrą jakością i jednocześnie przystępną ceną. Do montażu zatrudniliśmy jednak poleconego instalatora. Kolor bram dopasowaliśmy do okien i drzwi.

Dwie bramy garażowe

Dwie bramy garażowe - rady i przestrogi:

 • Agnieszka: choć mamy małe dzieci, nie zdecydowałam się na czujniki optyczne. Bezpieczeństwo dają wbudowane w napędy czujniki wykrywania przeszkody. Mechanizmy łańcuchowe głośno pracują. Słychać to w domu. Dziś rozważyłabym kupno modelu z paskiem kewlarowym, bo podobno jest cichszy i poszerzyłabym o 20 cm otwory wjazdowe. Przy obecnych manewruje się większym samochodem na styk, trzeba bardzo uważać.

 • Paweł: wrota zamontowałem w fazie zamykania stanu surowego. Były już położone tynki i posadzka. Montaż trwał dzień. Osobne bramy sprawdzają się dobrze. Instalator od razu dobrze wyregulował napędy, dotąd nie wymagały poprawek. Tylko raz przesmarowałem rolki smarem, bo zaczęły ciężej chodzić. Reszta elementów pracuje dobrze. Wrota są odpowiednio ocieplone, mają spasowane uszczelki. Laminat nie wypłowiał od słońca.

  Do sterowania kupiłem aż 5 pilotów czterokanałowych. Po jednym wozimy w samochodach, 1 leży w garażu, 1 w szufladzie, a 1 przekazaliśmy rodzicom, żeby mieli dostęp do naszego domu. Cztery kanały wykorzystałem do operowania bramą wjazdową, oboma garażowymi, furtką.
Napędy z mechanizmem łańcuchowym działają głośno.
Napędy z mechanizmem łańcuchowym działają głośno.

Dwie bramy garażowe - koszty:

 • bramy z montażem 2500 zł/szt.; 
 • napędy z montażem 1000 zł/szt.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Wjazdy przedzielono słupami – jeden znajduje się między otworami wjazdowymi, drugi podpiera wysunięty strop.

aktualizacja: 2017-09-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2
Nowość w ofercie KRISPOL - okleina Beton 2 Firma KRISPOL wprowadziła do swojej oferty okleinę Beton 2. Nowy dekor to idealna propozycja dla wszystkich miłośników szarości i industrialnych ...
Solidna taktyka na bezpieczny dom
Solidna taktyka na bezpieczny dom Dwie solidne marki w swojej branży - KRISPOL i Solid Security - połączyły siły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa klientom indywidualnym. ...
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny!
Napęd ProMatic firmy Hörmann z system BiSecur za pół ceny! Jak zyskać pewność, że nikt niepowołany nie wtargnie do naszego domostwa? Jak uniknąć obaw o bezpieczeństwo samochodu i innych sprzętów ...
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze