Budujemy Dom
Wokół domu / Garaż / Artykuły

Bramy garażowe

O wyborze bramy garażowej mogą przesądzić przeznaczone na nią fundusze. Być może decyzję zdeterminują określone warunki jej funkcjonowania lub architektura domu, albo najważniejsza okaże się po prostu wygoda użytkowania...
Brama segmentowa - schemat
Przestrzenie między segmentami są zabezpieczone uszczelkami (rys. Thermoline).

Bramy garażowe segmentowe są znakomitym rozwiązaniem, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię garażu, a otwieranie i zamykanie będzie możliwe nawet wtedy, gdy samochód prawie dotyka zderzakiem powierzchni bramy. Nazywane są też bramami sekcyjnymi, gdyż skrzydło bramy składa się z segmentów połączonych specjalnymi zawiasami. Dolny segment standardowo wyposażony jest w zamaskowane szczeliny wentylacyjne i uszczelkę progową.

Bramy segmentowe montuje się wewnątrz garażu, bezpośrednio za otworem wjazdowym. Otwierają się pionowo do góry i od posadzki do sufitu poruszają po szynach. Konstrukcja układu prowadzącego wykonana jest z materiałów ocynkowanych, odpornych na korozję. Cichą i niezawodną pracę zapewniają łożyskowane rolki z tworzyw sztucznych zamontowane na ruchomych zawiasach.

Bramy segmentowe są zdecydowanie szczelniejsze od uchylnych, dlatego znakomicie sprawdzają się w garażach ogrzewanych . Praktycznym rozwiązaniem są pionowe segmenty, częściowo otwarte pełnią funkcję drzwi serwisowych.

Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane, to najczęściej spotyka się segmenty z paneli stalowych wypełnionych pianką poliuretanową lub wersje z panelami wykonanymi z drewna (różne gatunki). Bramy segmentowe boczne na ogół oferowane są z litego drewna lub profili aluminiowych. W panelach mogą być uwzględnione przeszklenia. Taką bramę można wyposażyć w automatykę ze zdalnym sterowaniem. Niektórzy producenci proponują ramy do samodzielnego wypełnienia.

Brama garażowa otwierana pilotem

 Wszystkie bramy mogą być otwierane za pomocą pilota (fot. Wiśniowski).

Na co zwracać uwagę - informacje praktyczne

Wszystkie części metalowe narażone na utlenianie (czyli rdzewienie) powinny być ocynkowane.
Odpowiednio zabezpieczone przed korozją konstrukcje z aluminium, jako elementy o znacznie mniejszej wadze niż stalowe, szczególnie nadają się do produkcji bram roletowych.

Bramy metalowe zazwyczaj są pokryte powlekaną proszkowo farbą. Producenci oferują swoje własne kolory (zazwyczaj jest to biały, brązowy, szary, ciemnozielony lub ochra), ale za dopłatą można sobie zażyczyć bramę w kolorze wybranym spośród 210 odcieni palety RAL.

Brama z drewna elegancko dopasuje się do stylistyki drzwi wejściowych (najlepiej wówczas użyć do jej wypełnienia takiego samego gatunku drewna lub imitującego na taki gatunek, jak drewno drzwi wejściowych). Deski wypełniające płaszcz bramy powinny być, co najmniej, zaimpregnowane i tym samym zabezpieczone przed sinicą oraz szkodnikami drewna. Dopiero tak zabezpieczoną powierzchnię można malować na dowolny kolor lub bejcować i lakierować - jeśli chce się pozostawić widoczną strukturę drewna.

 Drewniana brama garażowa
Brama z drewna elegancko dopasuje się do stylistyki drzwi wejściowych (fot. Hörmann).

 

Bramy odpowiedniej grubości (np. 40 mm), ocieplone pianką poliuretanową zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dodatkową zaletą ocieplenia jest fakt, iż wyeliminowane zostaje zjawisko kondensacji pary wodnej na całej konstrukcji. Współczynnik przenikania ciepła dla tak wykonanej bramy wynosi U = 0,95 W/m2K. Warto zaznaczyć, że pianka poliuretanowa daje dwa razy lepszą izolację termiczną niż stosowane przez niektórych producentów wkłady styropianowe. Dodatkowo materiał ten usztywnia konstrukcję, powodując że brama staje się bardziej odporna na wgniecenia.

Zimą możemy mieć kłopoty z otwarciem garażu, warto więc pod progiem oraz w elementach ścian okalających skrzydło zamontować kable przeciwoblodzeniowe. Na całej długości wszystkich krawędzi brama powinna być wyposażona w elastyczne uszczelnienie, a uszczelki zamontowane między segmentami dadzą ochronę przed przenikaniem wilgoci i chłodu do wnętrza pomieszczenia.

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy sposób zamykania naszej bramy garażowej, musimy cały mechanizm koniecznie wyposażyć w wielosprężynowy układ zabezpieczający, z ochroną przed przytrzaśnięciem palców. Mechanizm zamykający bramę to rygiel połączony popychaczami z obrotowym uchwytem pozwalającym na ręczne otwieranie i zamykanie skrzydła. Obrót uchwytu wprawia w ruch popychacz, który w zależności od kierunku obrotu odryglowuje lub zaryglowuje bramę. Zamek blokuje możliwość obrotu uchwytu. W bramach otwieranych elektronicznie rygle są uruchamiane przez silniczek.

Wszystkie bramy mogą być otwierane ręcznie lub przy pomocy zdalnie obsługiwanych napędów. Automaty z dodatkowymi funkcjami pozwalają na zapalanie światła, otwieranie dodatkowo bramy wjazdowej, zmianę kodu dostępu czy zwalnianie przy zamykaniu bramy (tzw. ciche zamykanie). Trzeba jednak pamiętać, że każda dodatkowa funkcja pilota sprzężona z bramą podnosi koszt urządzenia.

Brama garażowa z napędem
 fot. Domet


Napęd bramy garażowej to: głowica z silnikiem zasilanym napięciem 12 lub 24 V, transformatorem i centralą sterującą, szyna jezdna, łańcuch, element przeniesienia napędu i cięgło łączące system napędowy z bramą. Szyna, długości 250-400 cm, mocowana jest do sufitu (prowadnica górna), a na niej – w pewnej odległości za skrzydłem bramy – umieszcza się głowicę. Do zamocowania napędu niezbędny jest więc garaż o odpowiedniej długości, a także nadproże o wysokości umożliwiającej montaż głowicy napędu (30-35 cm).

Napęd standardowy można poszerzyć o funkcję delikatnego startu i domknięcia bramy – po uruchomieniu skrzydło rusza wolno, następnie przyspiesza, by na końcu płynnie zwolnić i cicho, delikatnie domknąć się. Sposób łączenia mechanizmu napędowego z bramą powinien być w instrukcji szczegółowo opisany przez producenta. To oczywiste, że automatyczne otwieranie bramy garażowej będzie wymagało doprowadzenia do silnika przewodu zasilającego, a także ułożenia przewodów koniecznych do sterowania bramą.

 

aktualizacja: 2008-04-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
WIŚNIOWSKI w odsłonie smartCONNECTED
WIŚNIOWSKI w odsłonie smartCONNECTED W zakresie bram garażowych, bram wjazdowych oraz drzwi wejściowych marka WIŚNIOWSKI proponuje przejście z epoki automatyzacji do świata ...
25% rabatu na 25-lecie. Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann
25% rabatu na 25-lecie. Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann Firma Hörmann Polska świętuje 25-lecie istnienia. Z tej okazji ogłosiła konkurs jubileuszowy pod hasłem "Mam bramę Hörmann…"
Bramy garażowe KRISPOL napędzane automatyką bez VAT
Bramy garażowe KRISPOL napędzane automatyką bez VAT Przy zakupie dowolnego modelu segmentowej bramy garażowej KRISPOL, automatyka STARCUS jest dostępna w cenie obniżonej o wartość podatku VAT.

Przeszklenia bram garażowych

Skrzydło bramy garażowej może być częściowo przeszklone świetlikami. Jest to dobry sposób na doświetlenie garażu światłem dziennym; świetliki są odporne na uderzenia i nie zmniejszają bezpieczeństwa.
Najbardziej znane marki
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x