Budujemy Dom
Instalacje / Instalacja odgromowa / Porady ekspertów

Czy pojedynczy budynek będzie przyciągał pioruny?

Czy pojedynczy budynek będzie przyciągał pioruny?

Kończę budowę domu na wsi, w miejscu, gdzie wokół nie ma innych zabudowań. Zastanawiam się, czy powinienem zakładać instalację odgromową? Obawiam się, że pojedynczy budynek będzie przyciągał pioruny.

Odpowiedź eksperta: Formalnie nie ma obowiązku zakładania instalacji odgromowej w takim domu, chyba że w pozwoleniu na budowę została ona przewidziana. Domy o wysokości do 15 m i powierzchni zabudowy poniżej 500 m² nie muszą mieć takiej instalacji. Jedynie w przypadku budynku z łatwopalnym pokryciem, np. strzechą lub gontem, postawionym w strefie o dużej częstości występowania wyładowań atmosferycznych, dom powinien bezwzględnie mieć taką instalację.

Niezależnie od umiejscowienia budynku oraz materiałów, jakimi pokryty jest dach, zdecydowanie każdy dom należy uzbroić w instalację odgromową, ponieważ gwarantuje to poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen podczas burzy.

Instalacja odgromowa przejmuje na siebie energię wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpiecznie odprowadza ją do ziemi. Jeżeli energia ta nie zostanie odprowadzona przez metalowy przewód połączony z instalacją odgromową, możemy spodziewać się zniszczenia budynku, wszystkich domowych urządzeń podłączonych do prądu, a nawet pożaru domu. Nie warto więc ryzykować. Instalacja taka nie jest droga (1,5–3 tys. zł).

Sposób wykonania piorunochronu zależy od konstrukcji i rodzaju pokrycia dachowego. Najczęściej montuje się tzw. zwody poziome prowadzone wzdłuż wystających elementów dachowych (kalenicy kominów) albo zwody pionowe, czyli wystające pręty pionowe umieszczone na dachu lub na masztach wokół domu.

fot. Agnieszka Rezler

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy warto zainstalować piorunochron?

Czy warto zainstalować piorunochron? Należy o tym pomyśleć gdyż w miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie może sięgać kilkuset milionów woltów, a natężenie 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów i potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar domu.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x