Budujemy Dom
Instalacje / Instalacja odgromowa / ABC

Kiedy musi być zainstalowany piorunochron?


O tym, w jakich przypadkach konieczna jest ochrona odgromowa, informują odpowiednie przepisy zawarte m.in. w Prawie budowlanym oraz Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiana tego rozporządzenia wydana 7 kwietnia 2004 zawiera wykaz norm. Odnoszą się one do tzw. obiektów zwykłych o wysokości do 60 metrów, do których zaliczane są także domy jednorodzinne.

Zawarte są w nich m.in. wskazania, które części budynku można wykorzystać jako elementy urządzeń odgromowych. Taką częścią może więc być metalowe pokrycie dachu, wykorzystane jako zwód. Z kolei instalacją odgromową na zewnątrz obiektu może być np. wolno stojący maszt chroniący niższy budynek, albo instalacja piorunochronna zwykle montowana bezpośrednio na chronionym budynku.

O konieczności stosowania instalacji odgromowej decyduje zależność pomiędzy spodziewaną częstotliwością bezpośrednich wyładowań trafiających w obiekt (Nd; zależy od usytuowania budynku) a średnią roczną częstotliwością wyładowań (Nc), które mogą trafić w dany budynek. Jeżeli: Nd< Nc to urządzenie piorunochronne nie jest potrzebne, natomiast gdy: Nd>Nc to urządzenie piorunochronne jest niezbędne

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze