Budujemy Dom
Instalacje / Instalacja odgromowa / Artykuły

Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Barbara i Zdzisław)

Instalacja odgromowa w domu Barbary i Zdzisława, czytelników Budujemy Dom. Posiadają oni dom od 2002 roku.

Zwody poziome
 Zwody poziome
Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia użytkowa 170 m2 + 40 m2 garaż; wymiary budynku 13 × 13 m; dach pokryty papą.

Instalacja: odgromowa na zewnątrz budynku; listwy ochronne przed wrażliwymi urządzeniami elektronicznymi.

Decyzja: Budowaliśmy szybko, zaledwie kilka miesięcy, dlatego na etapie projektu i budowy nie pomyśleliśmy o zabezpieczeniu budynku instalacją odgromową. To nie był dobry czas na dodatkowe wydatki. Dom znajduje się w zabudowie jednorodzinnej, a wokół działki i w dalszej okolicy rośnie wiele wysokich drzew, w tym aleja starych lip, dlatego nie spodziewaliśmy się, że piorun „wybierze” akurat nasz dom. Jednak po roku, kiedy odbudowaliśmy nasze finanse, zdecydowaliśmy się na wykonanie instalacji odgromowej.

Porady i przestrogi:

– O wykonanie instalacji odgromowej poprosiliśmy elektryka z sąsiedztwa. W okolicy wykonywał od lat tego rodzaju zabezpieczenia, więc zaufaliśmy jego doświadczeniu. Innym ważnym aspektem była dla nas jego bliskość, a więc możliwość kontrolowania sprawności naszej instalacji albo jej ewentualnej naprawy bez kosztownych dojazdów. Jeśli jest to możliwe, radzimy korzystać z usług elektryka mieszkającego jak najbliżej.

– Nie mamy ograniczników przeciwprzepięciowych, ale zamierzamy naprawić ten błąd – elektryk wycenił to na 400 zł + robocizna. Aby nie stracić wrażliwych urządzeń, jakiś czas temu kupiliśmy kilka listew ochronnych (choć mamy świadomość, że same listwy w przypadku przepięcia spowodowanego bliskim uderzeniem pioruna mogą być nieskuteczne).

Materiały: zwody poziome oraz 4 przewody odprowadzające (na każdym narożniku budynku) – z drutu Fe Zn 8 mm, złącze probiercze; przewody uziemiające oraz uziom otokowy – taśma metalowa (bednarka) – Fe Zn 25/4; kilka listew ochronnych po 70 zł każda.

Koszty: aktualna cena tego typu instalacji – 2500–3000 zł.

Złącze pobierczePrzewody odprowadzające – na każdym narożniku budynku (4)
Złącze probierczePrzewody odprowadzające – na każdym narożniku budynku (4)


Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy metalowe "płotki" na dachu powinny być połączone z instalacją odgromową?

 Odpowiedź eksperta: Teoretycznie wszystkie metalowe elementy znajdujące się na dachu, a więc i te bariery („płotki”), powinny być połączone z uziemieniem odgromowym. Dotyczy to także metalowych montowanych w celu poprawy ciągu, anten, klimatyzatorów na płaskich dachach itd. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu złączki skręcane śrubami.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x