Budujemy Dom

Instalacja odgromowa - bezpiecznie w czasie burzy

Prawie każdy budujący dom zastanawia się, czy instalacja odgromowa jest mu niezbędna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Bo przecież piorun "strzela" w najwyższy obiekt znajdujący się w pobliżu. Czy to prawda?

Instalacja z piorunochronem aktywnym
 Instalacja z piorunochronem aktywnym (fot. Megatech)
Prawie każdy budujący dom zastanawia się, czy instalacja odgromowa jest mu niezbędna, czy może można z niej zrezygnować, skoro ryzyko trafienia pioruna jest tak niewielkie. Bo przecież piorun „strzela” w najwyższy obiekt znajdujący się w pobliżu. Jeśli więc wokół rosną wysokie drzewa lub stoją wyższe budynki, zakładanie instalacji odgromowej wydaje się inwestycją trochę na wyrost.

I tu jesteśmy w błędzie, bo o ile prawdopodobieństwo wygranej w totolotka da się obliczyć, to z prawdopodobieństwem trafienia pioruna już znacznie trudniej. I choć Prawo budowlane nie nakazuje wykonywania takiej instalacji w domach o wysokości poniżej 15 m, to nie warto kusić losu.

Naprawdę wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to niewielki procent łącznych kosztów budowy domu, a gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen, szczególnie gdy na dworze szaleje burza i błyska, jak w dyskotece ze stroboskopami. Pamiętajmy też, że możemy odczuwać skutki wyładowań powstałych nawet 1,5 km od naszego domu.

Błyskawica z nieba

Instalacja odgromowa ma proste zadanie – musi przejąć na siebie energię wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpiecznie odprowadzić ją do ziemi. Wyładowania atmosferyczne wyzwalają energię o ogromnej sile (temperatura we wnętrzu pioruna sięga 1500°C).

Jeżeli energia ta nie zostanie odprowadzona do ziemi, poprzez metalowy przewód połączony z instalacją odgromową, możemy spodziewać się zniszczenia budynku, urządzeń podłączonych do prądu, a nawet pożaru domu. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej, że nie możemy mieć pewności, że piorun nie trafi w nasz dom lub jego okolice. Na takie ”niespodzianki” najbardziej jesteśmy narażeni w czasie wiosennych burz, i wówczas, gdy dom stoi na wzgórzu czy w „szczerym polu”.

Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza dom prawie w 100%. O jej wykonaniu należy pomyśleć już na początku budowy, ponieważ niektóre elementy, np. uziom fundamentowy, trzeba wykonać w trakcie budowy. Decydując się na zabezpieczenia odgromowe trzeba pamiętać o kilku zasadach:
 • Instalacja odgromowa powinna zabezpieczać nie tylko szczyt dachu, ale całą jego konstrukcję (musi być zamontowana wzdłuż kalenicy i na bocznych krawędziach połaci dachowej

 • Należy z nią połączyć wszystkie elementy znajdujące się na dachu i wystające ponad jego powierzchnię, tj. maszty antenowe, wierzchy i nasady kominowe, wywietrzniki

 • Przewody odprowadzające (dwa to absolutne minimum) – w przypadku uderzenia piorunem zapewniające przepływ prądu z dachu do ziemi – należy montować po przekątnej w narożnikach budynku.

By okiełznać pioruny

System odgromowy składa się ze zwodów, przewodów odprowadzających, przewodów uziemiających oraz uziomu.

Zwody
– to linki ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali nierdzewnej, ułożone na dachu. Ich zadaniem jest bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych.

Przewody odprowadzające
– łączą zwody z przewodami uziemiającym. Układa się je na zewnętrznych ścianach budynku – z daleka od okien, drzwi, bez załamań i z zachowaniem między nimi odległości 20 cm (muszą być min. dwa).

Przewody uziemiające
– łączą przewody odprowadzające z uziomami.

Układa się je w linii prostej, najkrótszą drogą do uziomu – zwykle wzdłuż naroży domu lub rynien i rur spustowych. Poprzez zacisk pobierczy umieszczony w puszcze ochronnej (na elewacji budynku) przewód ochronny łączy się z przewodem uziemiającym, prowadzącym do uziomu.

Uziomy
– natomiast to metalowe elementy, które umieszcza się w gruncie. Najczęściej wykonuje się je na dwa sposoby: jako uziomy fundamentowe lub otokowe.

Te pierwsze stanowi stopa lub ława fundamentowa ze zbrojeniem przystosowanym do połączenia z przewodem odprowadzającym. Uziom otokowy to metalowa taśma, tzw. bednarka, ułożona poziomo wokół domu i zakopana w ziemi na głębokości min. 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od ścian zewnętrznych budynku.

Wykonanie oziomu otokowego po zakończeniu prac budowlanych może być trudne, szczególnie gdy wokół domu wykończymy ścieżki i tereny zielone. Zwody montuje się na najwyższych punktach dachu – kalenicy, kominie.

System odgromowy

Ponieważ przejmują uderzenie pioruna, dlatego trzeba do nich podłączyć wszystkie wystające elementy dachu, a szczególnie maszty antenowe. Na płaskim dachu trzeba zastosować elementy dystansowe utrzymujące linkę w wymaganej odległości od pokrycia.

Na skomplikowanych połaciach zastosowanie naciągu jest utrudnione i często trzeba pozostać przy tradycyjnym mocowaniu przewodów – za pomocą, dobranych do pokrycia, uchwytów dystansowych. Minusem tego rozwiązania jest dziurawienie dachu w miejscu montażu uchwytu oraz konieczność uszczelnienia go. W przypadku pokrycia z blachy lub papy można zastosować klejenie uchwytów, np. na lepik lub silikon.

Montaż instalacji odgromowej najlepiej zlecić wykonawcy pokrycia – nieznacznie zwiększy to koszt inwestycji, a będziemy mieli pewność, że została ona przeprowadzona zgodnie ze specyfiką dachu.

Sprawność pod kontrolą

Instalacja odgromowa  poprowadzona wzdłuż  kalenicy
Instalacja odgromowa
poprowadzona wzdłuż
kalenicy (fot. Cerabud)
Tak jak każdą inną instalację, tak i instalację odgromową powinien zaprojektować, dobrać i wykonać fachowiec. Kontrolę instalacji należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku – koniecznie na wiosnę i na jesieni, kiedy w naszym klimacie jest najwięcej burz. Przegląd powinien polegać na sprawdzeniu miejsc połączeń zwodów, przewodów odprowadzających i uziemiających.

Najczęściej spotykane, ale na szczęście łatwe do usunięcia uszkodzenia, to rozłączenie przewodów czy też korozja zamocowań uchwytów dystansowych i śrub. Raz w roku elektryk powinien zmierzyć poziom rezystancji uziomów, a wynik zapisać w protokole pomiarów i przechowywać razem z metryką instalacji. Podwyższona wartość rezystancji wskazuje na niesprawną instalację.

Instalacja aktywna

Alternatywą dla tradycyjnego systemu odgromowego jest instalacja z piorunochronem aktywnym, czyli maszt z ostrzem. Dzięki niemu można przewidzieć miejsce uderzenia pioruna, bo maszt przechwytuje wyładowanie i to w dodatku znacznie szybciej niż tradycyjna instalacja.

Taka „odgromówka” jest znacznie prostsza w montażu i mniej rzucająca się w oczy. Jedynym widocznym elementem jest estetyczny maszt przymocowany do komina. Jedynym jej minusem może by cena, instalacja z piorunochronem aktywnym jest droższa od tradycyjnej, głównie ze względu na cenę głowicy masztu (od 2,5 do 3,5 tys. zł), choć montaż jest tańszy, bo mniej skomplikowany (tylko jedna nitka przewodów odprowadzających).

By czuć się bezpiecznie

Do pełni poczucia bezpieczeństwa, oprócz instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej, konieczne jest ubezpieczenie domu. Warto bardzo uważnie przeczytać warunki umowy, a ze szczególną uwagą działy „zakres ubezpieczenia” i „wyłączenia”, by upewnić się, czy umowa obejmuje również uszkodzenia lub pożar wywołany przez pioruny.

 

 

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

instalacja aktywna nie jest zgodna z normami UE i Polskimi

Gość: ekspert 2

09 Sty 2012, 12:30BZDURA!!! samozwańczy ekspercie. Nie wypisuj głupot!!!

retrofood

26 Lut 2011, 15:00


Polecam eksperyment który przeprowadzali na Discovery w laboratorium wysokich napięć ustawili w jednakowej odległości pręt stalowy i taki sam drewniany a następnie włączyli generator o napięciu 750 tysięcy Volt,okazało się że w drewno i metal wyładowania trafiły po 50 %.Czyli rodzaj elementu ściągającego pioruny niema znaczenia tylko jego odporność na stopienie w momencie trafienia przez piorun.Grubośc drutu sciągającego poruny do ziemi ma znaczenie ze względu na temperature która w przypadku fi 6mm może wynosic 260 stopni w przypadku trafienia(im grubszy tym niższa temperatura)

mariusz05

24 Lut 2011, 09:01

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
wie finde ich meinen freund wieder attraktiv russische partnerin finden heiratsvermittlung moschee singles treffen in göttingen partnerwahl durch küssen speed dating rheinland pfalz online dating warnings frauen die männer kennenlernen wollen black dating ireland männer ab 40 kennenlernen dating online first message where can i buy pure garcinia cambogia extract brasilianische frauen in bikini kontaktbörsen kostenlos österreich buy pure garcinia cambogia extract australia singles 2 flirt up your life download pure garcinia cambogia health shop dating free in mumbai ukraine free online dating sites gratis partnerbörse graz männer zu frauen internet dating profile examples hofer reisen teneriffa 2011 free 100 dating site in usa free 901 chat line numbers asian singles ohio single kochkurs karlsruhe online dating wie schnell antworten chat free online maroc free online dating sites houston texas single dinner heidelberg where can i buy garcinia cambogia extract in san antonio garcinia cambogia real life results online dating portal test us army singles in deutschland silvester verreisen single suche muskulöse sie pure garcinia cambogia plus phone number leute kennenlernen kostenlos ohne anmeldung partnersuche kostenlos plz 06 garcinia cambogia jupiter reviews alter mann junge frau literatur premium garcinia cambogia affiliate programme mode partnervermittlung zeugen jehovas gothic singles uk mann ab 55 gesucht dating chat site gratis where to get pure garcinia cambogia in australia doctor who dating site bewertung partnervermittlung polnische frauen russische frauen art free dating site oasis single task app sie sucht nur bestätigung singlebörse kostenlos gratis frauen kennenlernen ruhrgebiet partner chemnitz gesucht kostenlos singlebörse test suche impotenten mann fürs leben online schauen seriöse partnerbörse österreich männer frauen regeln bauer sucht frau bauer gestorben single chat aachen alte frauen wollen junge männer online dating münchen tarot lenormand association healthy natural systems garcinia cambogia reviews life extension phytoceramides with lipowheat suche impotenten mann fürs leben theaterschiff bauer sucht frau ein bauer fehlt singlebörsen völlig kostenlos pure garcinia cambogia use ich suche einen freund fürs ende der welt singles bremen umgebung pure garcinia cambogia forum freundin gesucht wiesbaden neue leute kennenlernen mönchengladbach big beautiful wonder woman internet dating openers single aktivitäten münchen meine stadt wolfenbüttel partnersuche garcinia trim garcinia cambogia cleanse side effects garcinia cambogia weight loss success stories speed dating berlin dating site free weekend single dating over 50 triminex garcinia cambogia extract 60 hca partnerschaftsvermittlung ukraine phytoceramides where to buy in toronto dating apps on blackberry wie lösche ich meine email adresse bei der telekom dating cafe dresden valentinstag für singles in münchen single chats rheinland pfalz zwei männer suchen ihre frauen where can you buy phytoceramide pills partner med niveau trustpilot reiter single chat russia girl dating singles in 66292 riegelsberg