Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Aktualności

Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii?

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych latem 2008 roku na zlecenie firm Bosh, Junkers i OSRAM, polskie społeczeństwo można określić jako „idące w dobrym kierunku”. Ogólnie podsumowując: wiemy, że trzeba oszczędzać, ale nie do końca potrafimy to zrobić.

Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Gubimy się w natłoku domysłów na temat produktów energooszczędnych, ich właściwości i możliwości zastosowania w naszych domach. A to najwyższy czas na eko-edukację, bo niedługo już nie tylko zmusi nas do tego powinność wobec środowiska, ale regulacje prawne.        
 
Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, firmy Bosh, Junkers i OSRAM, w ramach kampanii społecznej „Dom Dobrej Energii” zleciły pracowni 4P Research Mix badanie Polaków pod kątem ich wiedzy na temat życia „eko” i sposobów oszczędzania zasobów środowiska naturalnego*. Inicjatywa ta miała na celu ustalenie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat sposobów i zalet oszczędzania energii elektrycznej.

Jak wynika z wypowiedzi respondentów, nasz ogólny stan wiedzy na temat energooszczędności powoli rośnie. Fakt, że aż 94% badanych postrzega oszczędzanie energii jako coś istotnego, napawa optymizmem. Wciąż jednak świadomość statystycznego Polaka na temat wszystkich dostępnych na rynku energooszczędnych produktów, możliwości ich wykorzystania, a przede wszystkim proekologicznych korzyści płynących z ich użytkowania, zdecydowanie wymaga ukształtowania.

Czy korzyści z oszczędzania energii są dla nas jasne?

93% badanych stosuje w swoich domach produkty energooszczędne, lecz robi to przede wszystkim z pobudek finansowych. Jedynie 36% dostrzega istnienie potrzeby ochrony środowiska, a 21% posiada świadomość zagrożenia spowodowanego zmniejszającymi się zasobami naturalnymi. Jak wynika z powyższych danych, Polacy (w porównaniu z innymi nacjami UE) nie przykładają jeszcze zbyt wielkiej wagi do proekologicznego trybu życia.

Co przyświeca polskim domom?

Choć w wielu polskich domach stosowane są produkty energooszczędne, to jednak komplementarna wiedza na temat sposobów ich zastosowania, pozostawia wiele do życzenia. Jak ustalono, aż 81% badanych używa energooszczędnych źródeł światła. Ale zaledwie połowa z nich ma świadomość, że do każdego rodzaju oprawy, niezależnie od jej konstrukcji są dostępne takie źródła. Z tego powodu aż 27% polskich gospodarstw domowych oprócz nowoczesnych świetlówek kompaktowych, wciąż wykorzystuje stare energochłonne żarówki. Inną przyczyną tego stanu rzeczy jest z gruntu fałszywe przekonanie, że tradycyjna żarówka o mniejszej mocy, także jest energooszczędna, gdyż pobiera mniej energii.

Eko-inwestycja w przyszłość

Jak wynika z przedstawionych danych, troska o środowisko naturalne wciąż stanowi drugorzędny czynnik decyzyjny przy zakupie produktów energooszczędnych. Warto zatem podkreślić jak wielki wpływ na kondycję naszej planety mają nowoczesne produkty oświetleniowe. Firma OSRAM jako prekursor branży oświetleniowej wprowadziła na rynek świetlówki kompaktowe o najmniejszej w stosunku do produktów konkurencyjnych zawartości rtęci (poniżej 3 mg). Ponadto 100% świetlówek OSRAM posiada klasę energetyczną A. Dzięki temu wybierając produkty z tej gamy mamy pewność, że sięgamy po asortyment spełniający najwyższe kryteria energooszczędności.

Zagrajmy „w zielone”

Energooszczędny tryb życia wymaga od nas nie tylko wprowadzenia na stałe pewnych nawyków, ale także odpowiedniego doboru sprzętów, które regulować będą gospodarkę energetyczną naszego domu.

Oto kilka wybranych zasad dotyczących oświetlenia, które warto zapamiętać, czyli „krok po kroku do eko”:
  • wszystkie tradycyjne żarówki należy w miarę możliwości jak najszybciej wymienić na świetlówki kompaktowe lub energooszczędne żarówki halogenowe (o jak najwyższej klasie energetycznej);
  • wybierając oświetlenie, należy odpowiednio dostosować jego rodzaj i rozmieszczenie do wielkości i charakteru pomieszczenia;  
  • jeśli nie korzystamy z danego źródła światła czy sprzętu, warto je wyłączyć;

Dla energooszczędnego trybu życia można zrobić o wiele więcej. Najważniejsze, by mieć ku temu odpowiednią motywację.

*Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie metodą CATI w dniach 28.05.-10.06.2008 r. Udział w badaniu wzięły polskie gospodarstwa o różnym statusie finansowym, zróżnicowanej liczbie członków rodziny i poziomie wykształcenia.

 

Firma powiązana: Osram
aktualizacja: 2009-09-15

Dodaj komentarz

Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka Gira Sensotec zastępuje wyłącznik i czujkę ruchu, zwłaszcza w skomplikowanych pomieszczeniach. Aby załączyć oświetlenie na pełną wartość ...
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...

Jaka powinna być moc elektrowni wiatrowej i jakie są przybliżone koszty jej budowy?

Jestem właścicielem gruntów rolnych oddalonych od innych zabudowań. Zamierzam postawić na nich dom – w gminie uzyskałem już na to zgodę. Niestety linia energetyczna oddalona jest o kilometr, a zakład energetyczny może doprowadzić prąd za ok. 120 tys. zł. Zastanawiam się, czy rozwiązaniem nie będzie budowa własnej elektrowni wiatrowej. W okolicy są korzystne warunki wiatrowe, a zabudowa będzie na niewielkim wzniesieniu. Jaka orientacyjnie powinna być moc takiej elektrowni i jakie są przybliżone koszty jej budowy?

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x