Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Elektryk odradza mi zastosowanie energooszczędnych świetlówek na zewnątrz domu (przy bramie, drzwiach wejściowych, w ogrodzie). Twierdzi, że w niskich temperaturach świecą bardzo słabo. Chciałbym jakieś oszczędne źródło światła, bo często zostawiam tam oświetlenie na dłużej.

Odpowiedź eksperta: Energooszczędne świetlówki rzeczywiście świecą zdecydowanie słabiej w niskich temperaturach, co może być dokuczliwe. Wydzielają przy tym niewiele ciepła i nie są w stanie same rozgrzać się w trakcie pracy.

Tego problemu nie ma jeśli na zewnątrz stosuje się np. zwykłe lub halogenowe żarówki. Będą one lepszym wyborem szczególnie wówczas jeśli oświetlenie jest włączane na krótki czas lub często włączane i wyłączane, co jest niekorzystne dla świetlówek.

Jeśli zaś oświetlenie działa nieprzerwanie przez kilka godzin (np. pozostawiane na noc oświetlenie bramy wjazdowej), to dobrym wyborem mogą być lampy stosowane głównie jako oświetlenie uliczne – sodówki niskoprężne i rtęciowe wysokoprężne.

Są energooszczędne i choć nie zapewniają naturalnego odwzorowania kolorów, to w świetle lamp sodowych doskonale prezentują się mury z cegły ceramicznej lub piaskowca, w świetle rtęciówek zaś dobrze wygląda zieleń ogrodowa.

Redakcja BD

fot. Integrator KNX – EIB (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2010-03-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka Gira Sensotec zastępuje wyłącznik i czujkę ruchu, zwłaszcza w skomplikowanych pomieszczeniach. Aby załączyć oświetlenie na pełną wartość ...
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...

Jak rozbudować wewnętrzną instalację elektryczną?

Przebudowuję budynek gospodarczy, przystosowując go na cele mieszkalne. Znajduje się on w odległości ok. 50 m od użytkowanego obecnie domu mieszkalnego. Do budynku muszę doprowadzić prąd elektryczny. Jaki powinien być przekrój przewodów prowadzonych w ziemi i czy taką rozbudowę instalacji elektrycznej trzeba zgłaszać w zakładzie energetycznym?

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x