Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / ABC

Oszczędne oświetlenie

Oto kilka rad, które pozwolą świadomie i łatwo zaoszczędzić na oświetleniu.

Wyrób w sobie nawyk gaszenia światła, gdy jest ono zbędne.

Zwykłe żarówki zastąp świetlówkami. Teoretycznie świetlówka o mocy 21 W powinna zastąpić zwykłą żarówkę 100 W. Jest to jednak moc, która opowiada tej samej wielkości strumienia świetlnego, a nie naszemu subiektywnemu wrażeniu. W rzeczywistości świetlówka 21 W jest odpowiednikiem żarówki o mocy ok. 75 W. Pamiętajmy o tym przy wymianie żarówek na świetlówki.

Możesz wymienić je także na żarówki halogenowe. Te wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) wkręca się w takie same oprawy, co żarówki tradycyjne, niskonapięciowe zaś (6, 12 lub 4 V) wymagają specjalnych opraw – zasilanych z transformatora odpowiednio obniżającego napięcie prądu.

Optymalnie wykorzystuj światło dzienne. Sypialnie powinny znajdować się od strony wschodniej lub północno-wschodniej, a pokoje dzienne i gabinety od zachodu lub południowego-zachodu - tak zaprojektowany układ pomieszczeń umożliwi życie zgodnie z naturalnym rytmem przyrody.

Wybieraj jasne i przejrzyste klosze i oprawy do lamp. Te ciemne i nieprzezroczyste pochłaniają dużo światła.

Zaplanuj sterowanie oświetleniem. Energooszczędne sterowanie oświetleniem umożliwiają czujniki natężenia światła i obecności osób. Informacje odbierane są przez czujniki i od nich kierowane do jednostki centralnej, która steruje oświetleniem – zapala, gasi, przyciemnia lub rozjaśnia lampy. W pomieszczeniach zaleca się stosowanie czujników radarowych (inny rodzaj, to czujniki na podczerwień, używane głównie przy oświetleniu zewnętrznym), które są bardzo precyzyjne i szybko reagują na ruch.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-09-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dobór opraw oświetleniowych

Warto dowiedzieć się, jakich ogólnych zasad powinniśmy się trzymać, dobierając konkretne oprawy do poszczególnych pomieszczeń, oraz na co zwracać uwagę przy ich montażu.
topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x