Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Okablowanie instalacji oświetleniowej zazwyczaj prowadzi się pod ziemią, dlatego oczekiwania co do oświetlenia zewnętrznego najlepiej sprecyzować przed ułożeniem nawierzchni i urządzeniem ogrodu.

Zewnętrzną instalację oświetleniową podłącza się do instalacji domowej. Najkorzystniej jest stworzyć oddzielne obwody – takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze (gdy na zewnątrz dojdzie do zwarcia np. wskutek rozszczelnienia którejś z lamp, w domu oświetlenie wciąż będzie sprawnie funkcjonować). Ponadto warto także przewidzieć odrębne obwody dla oświetlenia różnych stref wokół domu, np. wjazdu do garażu, tarasu, dalszej części ogrodu – w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy podczas awarii całe otoczenie domu niknie w ciemności. Instalację oświetleniową można zasilać na dwa sposoby:

  • napięciem sieciowym (230 V), zabezpiecza się ją osobnymi wyłącznikami – nadprądowym i różnicowoprądowym o natężeniu nie większym niż 30 mA. Instalacja o napięciu sieciowym pozwala na zasilanie dowolnej liczby punktów świetlnych, a ponadto można ją wykorzystać do działania innych urządzeń elektrycznych (kosiarka, piła). Oprawy oświetleniowe podłączane są przez specjalne puszki instalacyjne o stopniu ochrony minimum IP 44. Projekt i wykonanie takiej instalacji trzeba powierzyć uprawnionemu elektrykowi;

  • napięciem niskim (12 lub 24 V) z użyciem transformatora obniżającego napięcie. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczniejsze od poprzedniego użytkowanie instalacji. Niestety wybór opraw przystosowanych do pracy przy takim napięciu jest ograniczony. Ograniczona jest też liczba lamp, które można do niej podłączyć (suma mocy lamp nie może być większa niż moc transformatora). W instalacji takiej stosuje się droższe (grubsze) przewody zasilające. Przewody w takiej instalacji mogą mieć maksymalnie 25 m długości (na dłuższych odcinkach może dochodzić do znacznych spadków napięcia) i zagłębione w ziemi na co najmniej 30 cm.

Co i jak oświetlać?

Oświetlony wjazd do garażu.
Oświetlony wjazd do garażu. Lampa przy wjeździe powinna dawać intensywne światło od razu po włączeniu (fot. Philips)
Furtki i bramy wjazdowe. Najlepsze oświetlenie furtki zapewni lampa umieszczona w daszku nad nią. Światło będzie wówczas skierowane w dół, dobrze oświetlając klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę stojącą przed furtką. Brama wjazdowa musi być intensywnie oświetlona, aby zapewnić bezpieczny wjazd na posesję. Dlatego stosuje się tu silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu.

Podjazdy. Na podjazdach warto zastosować oprawy najazdowe. Nie można też pominąć samego wjazdu do garażu, który powinien być oświetlony dodatkową lampą. Ta od razu po włączeniu powinna dawać intensywne światło, dlatego najlepiej, jeśli źródłem światła będą w niej żarówki tradycyjne lub halogenowe.

Drzwi wejściowe. Oprawy instaluje się tu bezpośrednio nad drzwiami (kinkiety) lub w zadaszeniu (plafoniery, lampy wiszące). Światło powinno padać na klamkę, zamki, a także – co bardzo ważne – na schody. Do oświetlenia niskich schodów wystarczą powyższe rozwiązania, ale przy schodach wysokich najlepiej zastosować oprawy montowane w samych stopniach lub przy nich.

Ścieżki. Możemy je oświetlić światłem, które pada od dołu – stosuje się wówczas specjalne oprawy montowane w trawniku. Można także oświetlać je od góry lampami na słupkach montowanymi po obu stronach ścieżki.

Elewacje. Można ją oświetlić na różne sposoby: przez oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu, reflektorki umieszczone na trawniku lub w podsufitce czy kinkiety mocowane do ściany.

Strumień światła można skierować równolegle do ściany budynku – wówczas uwypukli ono strukturę elewacji (dobre rozwiązanie przy elewacjach z łupanej cegły silikatowej czy kamienia). Jeśli ściany są otynkowane, znacznie lepiej strumień skierować pod ostrzejszym kątem (równolegle padający strumień światła uwypukli niedoskonałości gładkiej ściany).

Uwaga! Ważne, aby oświetlenie elewacji nie było zbyt silne (niektórym nawet delikatne światło za oknem zakłóca sen).

Oświetlenie elewacjiOświetlenie elewacjiOświetlenie elewacji
(fot. Delta Light / Comech)(fot. Lange Łukaszuk)(fot. Philips)
Oświetlenie trawnikaElewacje można oświetlić na różne sposoby, m.in.: kinkietami mocowanymi na ścianach budynku czy reflektorkami umieszczonymi na trawniku (fot. Milantex)

Rośliny i elementy małej architektury. Do oświetlenia tych elementów stosuje się najczęściej reflektorki. Mocuje się je do utwardzonej nawierzchni lub fundamentu bądź wbija ostrzem w grunt.

Aby korzystnie oświetlić rośliny, trzeba przede wszystkim dobrze dobrać barwę światła. Korzystnie prezentują się rośliny oświetlane barwą o niebieskim odcieniu, niestety takie światło przyciąga owady nocne. Dlatego oprawy do oświetlenia zewnętrznego przystosowane są głównie do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni. Zieleń jednak w takim świetle jest brzydka, dlatego światło takie najlepiej stosować tylko przy tarasie lub grillu oraz ogrodach zimowych (światło o czerwonawej barwie przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza ich wzrost).

 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-09-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dobór opraw oświetleniowych

Warto dowiedzieć się, jakich ogólnych zasad powinniśmy się trzymać, dobierając konkretne oprawy do poszczególnych pomieszczeń, oraz na co zwracać uwagę przy ich montażu.
topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x