Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Chcę kupić agregat prądotwórczy, jako zasilanie awaryjne. Jakie powinien mieć parametry, by był w stanie zasilić hydrofor, podajnik kotła węglowego, lodówkę i przynajmniej część oświetlenia? Na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę i czy jego montaż trzeba zgłosić np. zakładowi energetycznemu?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim należy ustalić czy konieczne będzie zasilanie prądem trójfazowym np. hydroforu, czy wystarczy prąd jednofazowy. Natomiast moc agregatu powinna znacząco przekraczać sumę mocy nominalnych podłączonych odbiorników. Wynika to z konieczności zapewnienia nadwyżki mocy w momencie rozruchu silników elektrycznych, które pobierają wtedy 3–5krotnie większy prąd.

Niedostatek mocy spowoduje wtedy spadek napięcia zasilania, co z kolei może uniemożliwić uruchomienie takiego silnika. Zakładając, że jednocześnie nie nastąpi załączenie dwóch lub więcej silników o znacznej mocy można przyjąć, że moc agregatu powinna wynosić przynajmniej 3- krotną wartość mocy nominalnej największego silnika. W praktyce do zasilania awaryjnego wykorzystuje się agregaty prądotwórcze o mocach 2–5 kVA, zależnie od rodzaju i liczby podłączonych odbiorników.

Układ zasilania awaryjnego musi być zabezpieczony przed możliwością podania na agregat napięcia z sieci, w przypadku przywrócenia dostawy energii elektrycznej. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie przełącznika załączanego ręcznie i przestawianego w pozycję zasilania awaryjnego po uruchomieniu agregatu. Równocześnie musi to oznaczać odcięcie domu od zewnętrznej sieci zasilającej. Oczywiście trzeba pomyśleć także o sygnalizacji (choćby prosty brzęczyk) ponownego pojawienia się napięcia w sieci.

Możliwy jest również montaż układu samoczynnego załączania zasilania awaryjnego w przypadku zaniku napięcia sieciowego, ale wymaga to zakupu agregatu prądotwórczego z rozruchem samoczynnym, akumulatorów oraz aparatury sterującej załączaniem. To czy zgłoszenie montażu zakładowi energetycznemu jest konieczne, zależy od umowy/warunków przyłączenia, jaką z nim zawarliśmy. Może być tam zastrzeżenie, że zakład energetyczny wymaga uzgodnienia przyłączenia agregatu prądotwórczego i przedłożenia instrukcji współpracy z siecią. przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie niebezpieczeństwa pojawienia się, pochodzącego z agregatu napięcia, na linii wyłączonej przez elektryków z zakładu.

Redakcja BD
fot. Kipor

aktualizacja: 2012-01-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Świetlówka żarówce nierówna - jak wybrać źródło światła?

Przede wszystkim lepiej unikać najtańszych świetlówek, masowo sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Ich jakość jest zwykle adekwatna do ceny i choć zdarzają się oczywiście lepsze egzemplarze, to jakość jest zwykle bardzo "nierówna" i trudna do przewidzenia.

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x