Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Przemyślana instalacja elektryczna

W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom, użytkuje instalację od dwóch lat.

Parametry domu: murowany, 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 330 m2.

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 12 kW, przyłącze podziemne; 2 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 25 obwodów trójżyłowych na parterze i 16 na piętrze, 1 pięciożyłowy w garażu.

Decyzja: doceniając systemy inteligentne, które, niestety, kosztują fortunę, w nowo budowanym domu zdecydowałem się zastosować prostą ale przemyślaną instalację "nieinteligentną". Mocno zaangażowałem się we współpracę z rekomendowanym elektrykiem. Chciałem mieć możliwie wygodne i nowoczesne rozwiązania, ale za rozsądną cenę.

Podczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPodczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepówPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepów

Porady i przestrogi:

 • Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Dom jest dość duży, dlatego zainstalowaliśmy dwie rozdzielnice. W garażu jest rozdzielnica główna, obejmująca odwody parteru i garażu, a na piętrze druga mniejsza. Po zakończeniu układania instalacji, sfilmowałem ją kamerą wideo. Przydaje się nam non stop, bo ciągle jeszcze wyposażamy dom.

 • Współpraca z elektrykiem polegała na tym, że proponował rozwiązania dla każdego pomieszczenia, a ja po dokładnym rozważeniu za i przeciw, akceptowałem je lub nie. I prawie wszystko się udało! Mamy zapas gniazd, a miejsca gniazd i łączników są wygodne dla dorosłych i dla dzieci (łączniki na wysokości 140 cm).

 • Jesteśmy zadowoleni z instalacji kina domowego, łączników krzyżowych pozwalających dowolnie sterować światłem w salonie i oczywiście łączników schodowych.

 • Żałuję jedynie, że zrezygnowałem z łącznika w garażu, sterującego bramą wjazdową, choć elektryk go zalecał. W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji.

 • Zbędnym wydatkiem było poprowadzenie przewodów instalacji komputerowej na wszystkich piętrach, razem z gniazdem na zewnątrz, aby mieć możliwość pracy w ogrodzie. Skorzystaliśmy z niej zaledwie dwa razy, bo wystarcza łącze bezprzewodowe. Przydatne są natomiast zwykłe gniazda przy tarasie. Włączamy tam np. urządzenie przeciwko komarom.

 • Genialnym krokiem było zamontowanie głośników na tarasie. Mamy je również wewnątrz budynku na wszystkich kondygnacjach, także w łazienkach. Polecamy!

 • W kuchni znajduje się 6 gniazd "roboczych" nad blatami. Mamy jednak tak dużo różnych urządzeń i tu ładujemy telefony komórkowe, że przydałyby się jeszcze dwa dodatkowe. Praktyka pokazała, że zamiast zwykłego łącznika, regulującego oświetlenie nad długim blatem kuchennym, powinniśmy zastosować schodowy. Umożliwiłby sterowanie światłem z dwóch stron kuchni. Staraliśmy się dopieścić instalację w kuchni, ale nie uniknęliśmy błędów. Oprócz osobnych obwodów dla typowych urządzeń AGD, mamy tu również obwód dla rozdrabniacza pod zlewozmywakiem oraz instalację dla telewizora.

 • Cena za wykonanie rozbudowanej instalacji nie była wysoka, ponieważ zatrudniłem elektryka w momencie zimowego zastoju. Aby mieć pracę, obniżył cenę robocizny.

Koszty: przyłącze z uziomem pionowym – 6570 zł; instalacja z montażem i osprzętem – 19 000 zł.

Głośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieGłośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkomW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-06-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja elektryczna według własnego projektu

Zbudowaliśmy dom według gotowego projektu. Na katalogowej kopii instalacji elektrycznej narysowaliśmy własny szkic tej instalacji - mówią Marta i Piotr, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od 4 lat
topowe produkty

Spotline: Światło w komplecie, czyli Tenora

Światło nad stół do oświetlenia miejsca, relaksujące światło z boku czy z narożnika pokoju zdecyduje o atmosferze pomieszczenia, w którym będziemy przebywać. Lampy z białym kloszem otulą wnętrze ciepłym światłem, a lampy czarne będą mocnym akcentem. Wszystkie lampy z serii Tenora mają klosze o strukturze delikatnej kratki wykonane z tej samej tkaniny - najwyższej jakości, odpornej na odbarwianie czy blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x