Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Dobry elektryk myli się tylko raz

Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy - mówią Magda i Paweł, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od roku.

Parametry domu: murowany, piętrowy, 240 m2 i garaż 45 m2.

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 13 kW, przyłącze napowietrzne; ilość rozdzielnic 3; przewody miedziane, pod tynkiem; obwody trójżyłowe: parter 36 szt., piętro 22; pięciożyłowe: 2.

Decyzja: projektując instalację elektryczną, kierowaliśmy się mottem naszego elektryka "Dobry układ elektryczny to taki, o którym zapominamy, że go mamy". W poprzednich mieszkaniach brakowało gniazd w kuchni, wyskakiwały korki, dlatego solidnie przyłożyliśmy się do zaplanowania tej instalacji.

Dom (na całe życie) projektowaliśmy indywidualnie z architektem przez rok, zanim ruszyła budowa. Po ustaleniu układu budynku oraz urządzeń i mebli, powstał projekt instalacji elektrycznej. Kilka ważnych rozwiązań podpowiedział nam elektryk.

Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcejW salonie zastosowano różnorodne punkty oświetleniowe, w tym boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami
Całonocne oświetlenie LED-owe w łazience dziecięcejW salonie zastosowano różnorodne punkty oświetleniowe, w tym boczne kinkiety z energooszczędnymi żarówkami

W całym budynku wykorzystano osprzęt jednej firmyW nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatami
Hol na piętrze też ma energooszczędne punkty świetlne
W całym budynku wykorzystano osprzęt jednej firmyW nowoczesnej kuchni jest 8 gniazd nad blatamiHol na piętrze też ma energooszczędne punkty świetlne

Porady i przestrogi:

 • Motto elektryka sprawdziło się. O tym, że mamy elektryczność, przypomnieliśmy sobie rok po przeprowadzce, kiedy z winy elektrowni zabrakło dwóch faz. Wtedy pierwszy raz otworzyłem rozdzielnię główną.

 • Zastosowaliśmy układ pod klasyczną instalację "nieinteligentną". System działa na zasadzie kaskady. Z rozdzielni głównej na parterze rozchodzą się dwa duże obwody do mniejszych rozdzielni na piętrze i do garażu, a do nich podpięte są mniejsze obwody. Na jednym obwodzie „wieszaliśmy” tylko 5 gniazdek lub punktów oświetleniowych, albo po jednym urządzeniu o dużej mocy, np. w kuchni: płytę indukcyjną, piekarnik, zmywarkę itd. Każdy pokój ma osobny obwód.

  Zadbaliśmy o równomierne obciążenie faz, ze względu na liczne urządzenia, w tym kolektory słoneczne. Gniazdo "siłowe" zainstalowaliśmy w kotłowni, na potrzeby rekuperatora (potem okazało się, że nie potrzebuje zasilania trójfazowego) oraz w garażu.

 • Celowo zatrudniliśmy dobrego drogiego elektryka, by instalacja była wykonana porządnie. I tak jest. Popełnił tylko jeden błąd. Montując gniazda na etapie chudych wylewek, nie uwzględnił różnic w poziomie rozłożystych stropów, wysokości szlichty i wysokich listew przypodłogowych, dlatego na piętrze musieliśmy zastosować niższe listwy. Powinien korzystać z lasera, a nie ze zwykłej miarki.

 • Elektryk odradził nam gniazda na zewnątrz domu. Jego zdaniem jest to ułatwienie złodziejowi pracy, np. szlifierką. Przyznałem mu rację tym bardziej, że w naszych murach, ocieplonych grubą warstwą wełny mineralnej, trudno dobrze osadzić gniazda.

 • Jesteśmy zadowoleni z jakości osprzętu. Stosujemy różne rodzaje . Żeby redukować koszty, światła nocne i najczęściej używane, w kuchni, w holach, w korytarzach, łazienkach, wykonaliśmy w LED-ach. Sprawdzają się łączniki schodowe i osprzęt bryzgoszczelny, np. w łazienkach. Na zewnątrz zamontujemy czujniki zmierzchowe i czujniki ruchowe.

 • Formalności związane ze staraniem się o przyłącze nie były uciążliwe. Od złącza do budynku instalacja jest podziemna.

Koszty: przyłącze 2000 zł; instalacja z montażem, bez osprzętu – 30 000 zł; osprzęt – 12 000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-06-15

Zdaniem naszych Czytelników

najważniejsze jest bezpieczeństwo w eksploatacji , reszta wg uznania bo to nie 2+2 .....

Gość projektant

02 Lut 2017, 16:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja elektryczna w domu elektryka

Co dwa lata dokręcam wszystkie złącza w gniazdach i urządzenia w rozdzielnicy. - mówią Barbara i Janusz, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od 4 lat.

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x