Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Jak powinna być prowadzona instalacja elektryczna na poddaszu użytkowym? Konstrukcja dachu jest drewniana, a przewody prowadzone będą pod warstwą ocieplenia. Czy do montażu instalacji trzeba używać rurek osłonowych, tzw. peszli, i jaki osprzęt elektroinstalacyjny powinien być tam stosowany – hermetyczny, natynkowy, czy może zwykły?

Odpowiedź eksperta: Choć to zalecane, to instalacja elektryczna prowadzona po elementach łatwopalnych – w tym przypadku drewnianych – nie musi być chowana w rurkach instalacyjnych, pod warunkiem, że użyte przewody są w podwójnej izolacji na napięcie przynajmniej 500/750 V. Mogą to być przewody wielożyłowe o przekroju płaskim lub okrągłym i oczywiście przekroju drutu dostosowanym do przewidywanego obciążenia.

W przypadku przewodów osłoniętych izolacją cieplną, elektryk powinien uwzględnić ich większe nagrzewanie się od prądu roboczego. Typowe wartości są ustalane dla przewodów pokrytych tynkiem, czyli mających znacznie lepsze warunki chłodzenia. Przewód można mocować do elementów drewnianych opaskami plastikowymi lub aluminiowymi, przy czym należy zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem w czasie montażu stelaża nośnego oraz płyt g-k lub paneli, układanych na suficie i ścianach.

Natomiast do montażu osprzętu stosuje się najczęściej specjalne puszki rozgałęźne, a pod łączniki i gniazda specjalne puszki przystosowane do zamocowania w płytach g-k lub panelach boazeryjnych. W takich puszkach, zakłada się standardowy osprzęt. Oczywiście można też wykorzystać osprzęt natynkowy. Po zamontowaniu puszek, przejścia przewodów przez otwory w nich warto uszczelnić silikonem. Należy też zadbać o staranne sklejenie folii paroizolacyjnej w tych miejscach.

Redakcja BD
fot. Ursa

aktualizacja: 2013-04-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wyłączniki naprądowe

Wyłączniki nadprądowe (nadmiarowoprądowe) to podstawowe zabezpieczenie w każdej instalacji elektrycznej. Mają za zadanie przerwać dopływ prądu w razie przeciążenia i zwarcia.

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Uniwersalne złączki WAGO z serii 221
Uniwersalne złączki WAGO z serii 221 Jeszcze nigdy podłączenie dwóch przewodów nie było tak proste, a wszystko za sprawą uniwersalnych złączek WAGO z serii 221.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x