Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu.

Jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu.

Zastanawiam się, jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu. W moim domu dojście do trzech pokojów oraz łazienki odbywa się z długiego na 15 m korytarza bez oświetlenia zewnętrznego. Potrzebne jest więc umożliwienie wyłączania i załączania oświetlenia z przynajmniej 5 miejsc. Jak najprościej rozwiązać ten problem, gdyż utrzymywanie stałego oświetlenia sztucznego będzie dość kosztowne?

Odpowiedź eksperta: Są przynajmniej trzy sposoby na rozwiązanie tego problemu. Można będzie zamontować w korytarzu czujniki ruchu, które samoczynnie włączą oświetlenie, gdy ktoś pojawi się w polu ich widzenia. Mogą to być czujniki zintegrowane z lampami (będą zapalać się kolejno, w miarę przemieszczania się osoby wzdłuż korytarza) lub podłączone do centralnego układu sterującego (wszystkie lampy zadziałają równocześnie). Wyłączenie oświetlenia nastąpi po nastawionym czasie, potrzebnym do przejścia korytarzem.

Rozwiązanie to jednak nie powinno być stosowane, gdy w domu przebywa duży pies, gdyż trudno będzie ustawić czułość czujników, aby nie powodował on załączania oświetlenia. Do sterowania oświetleniem mogą również zostać wykorzystane czujki ruchu instalacji alarmowej. To często urządzenia o większym zakresie regulacji czułości.

W tradycyjny sposób, załączaniem z kilku miejsc można sterować montując kombinację wyłączników schodowych i krzyżowych. Oświetlenie można wówczas załączać lub wyłączać każdym z łączników. Układ elektryczny w takim przypadku nie jest zbyt skomplikowany, ale konieczność zachowania określonej kolejności połączeń pomiędzy łącznikami bywa kłopotliwa.

Z tego względu grupy wielu łączników schodowych i krzyżowych coraz częściej zastępuje się tzw. łącznikami dzwonkowymi (przyciskami), połączonymi z przekaźnikiem bistabilnym umieszczonym zwykle w rozdzielnicy. Zaletą takiego układu jest możliwość łatwego dodania kolejnego przycisku albo przeniesienia już istniejącego w dowolne miejsce. Instalacja jest więc zwykle łatwiejsza do wykonania i ewentualnej modernizacji.

W układzie zasilającym oświetlenie można ponadto zastosować łącznik czasowy, który po ustalonym czasie będzie wyłączał światło, nawet jeśli wychodząc z korytarza zapomnimy o jego zgaszeniu.

Redakcja BD
fot. Satel

aktualizacja: 2013-06-07

Zdaniem naszych Czytelników

14 godzin temu, Gość Mariusz napisał: Ja tam nie lubię wydziwiać. Mam dość długi korytarz, więc mam po prostu dwa włączniki. Jak idę to wyłączam po kolei i tyle. Nic skomplikowanego w tym nie widzę. Zawsze można sobie zrobić podwójne rozwiązanie (zapalające ...

mhtyl

25 Sty 2017, 18:47

Ja tam nie lubię wydziwiać. Mam dość długi korytarz, więc mam po prostu dwa włączniki. Jak idę to wyłączam po kolei i tyle. Nic skomplikowanego w tym nie widzę. Zawsze można sobie zrobić podwójne rozwiązanie (zapalające część i drugie całość) - wersja dla leniuchów.

Gość Mariusz

25 Sty 2017, 17:35

Cytat A może czujnik ruchu włączający słabe oświetlenie, takie, aby dojść do WC bez komórki i aby można było bezpiecznie dojść do najbliższego wyłącznika krzyżowego... Może żona powoli dojdzie do wniosku, że to słabe oświetlenie ...

vip42

31 Sie 2015, 12:53

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Przewody elektryczne w wylewce

Czy poprawne jest prowadzenie przewodów elektrycznych w wylewce?

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x