Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Żarówki halogenowe, zwane fachowo lampami halogenowymi, świecą - podobnie jak żarówki tradycyjne - dzięki żarnikowi wolframowemu. W bańce takich żarówek umieszczone są związki chemiczne (halogenki metali: fluoru, bromu, jodu), które wydłużają jej żywotność i umożliwiają poprawę efektywności - w stosunku do żarówki tradycyjnej.

aktualizacja: 2020-08-12 11:38:03

Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne

Cechą charakterystyczną tych żarówek jest tzw. regeneracyjny cykl halogenowy. Zapobiega on zaciemnianiu się bańki, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek, dzięki czemu halogeny święcą stałą ilością światła przez cały czas użytkowania, podczas gdy tradycyjne tracą 30% ilości wytwarzanego światła.

Żarówki halogenowe świecą najczęściej 2000 godzin (tradycyjne 1000 h) i pobierają przy tym o 30% mniej energii niż zwykłe. Dla osiągnięcia natężenia oświetlenia na takim samym poziomie, jaki daje żarówka tradycyjna, stosuje się halogenową o mniejszej mocy, pobierającą mniej energii elektrycznej.

Żarówka halogenowa
Żarówka halogenowa. Pobiera 30% mniej energii, niż zwykłe żarówki (fot. Osram)

Żarówki halogenowe można kupić z gwintem, dzięki czemu bez kłopotu zastępują tradycyjne żarówki. Różnią się kształtem i konstrukcją. Do wyboru mamy produkty z reflektorem - odbłyśnikiem przypominającym miniklosz lub bez reflektora, w przypadku osadzenia w gotowej oprawie, np. biurkowej lampce.

Halogeny występują w wersjach przygotowanej do zasilania napięciem obniżonym 12 V (wymagają transformatora obniżającego napięcie, instalowanego np. w podstawie lampy) i napięciem sieciowym 230 V (nie wymagają dodatkowych transformatorów).

Zastosowanie żarówek halogenowych

Halogeny sprawdzą się w oświetleniu ogólnym, ale także pozwalają na tworzenie akcentów świetlnych, podkreślając wybrane elementy wnętrza. Światło żarówek halogenowych ma bielszą barwę niż tradycyjnych, dlatego idealnie nadaje się do oświetlenia punktowego. Z tego powodu uzyskujmy również wrażenie, że kolory są bardziej nasycone.

Żarówki halogenowe - podsumowanie:

  • mają szybki zapłon;
  • są niewielkich rozmiarów;
  • zużywają o 30% mniej energii niż tradycyjne;
  • wytwarzają stałą ilość światła przez cały okres eksploatacji;
  • ich żywotność sięga nawet 2000 godzin.

Emilia Rosłaniec
fot. otwierająca: ActiveJet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!