Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.

Świetlówki kompaktowe - cechy charakterystyczne

Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym nie zapala się od razu i delikatnie migocze przez chwilę, natomiast z układem elektronicznym zapala się natychmiast i nie słychać przy tym żadnego dźwięku; jest też droższa. Świetlówki pobierają ok. pięć razy mniej energii (w porównaniu z tradycyjnymi) i świecą przy tym 7–12 razy dłużej. Na rynku dostępne są rozmaite kształty świetlówek, od podłużnych rurek po takie, które przypominają mleczne żarówki.

Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej (fot. Osram)

Świetlówki kompaktowe - zastosowanie

Świetlówki kompaktowe są typowymi zamiennikami tradycyjnych żarówek, a te w kształcie rury (świetlówki liniowe) przeznaczone są do podświetlania większych powierzchni. Ilość światła emitowanego przez świetlówki spada w czasie ich eksploatacji nawet do 30% w stosunku do ich pierwotnej wydajności. W przypadku większości świetlówek, dochodzi do utraty trwałości przez zbyt częste wyłączanie i włączanie.

Uwaga! Zużyte świetlówki należy wyrzucać do specjalnych pojemników, dostępnych w punktach sprzedaży, lub pozostawiać w punktach zbierających elektrośmieci. Wykorzystywane są one bowiem do produkcji nowych.

Światło emitowane przez świetlówki może mieć barwę zimną lub ciepłą (poniżej 2700 K). Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie, przydomowych warsztatach czy pracowniach.

Świetlówki kompaktowe – PODSUMOWANIE:

  • pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki;
  • dłużej się nagrzewają niż te tradycyjne;
  • nie powinno się ich często włączać i wyłączać;
  • ich żywotność wynosi 6–15 tys. godzin.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka Gira Sensotec zastępuje wyłącznik i czujkę ruchu, zwłaszcza w skomplikowanych pomieszczeniach. Aby załączyć oświetlenie na pełną wartość ...
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...

Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Żarówki halogenowe, zwane fachowo lampami halogenowymi, świecą – podobnie jak żarówki tradycyjne – dzięki żarnikowi wolframowemu. W bańce takich żarówek umieszczone są związki chemiczne (halogenki metali: fluoru, bromu, jodu), które wydłużają jej żywotność i umożliwiają poprawę efektywności – w stosunku do żarówki tradycyjnej.

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x