Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Wymiana żarówek. Jak dobrać odpowiednik tradycyjnej?

Wymiana żarówek. Jak dobrać odpowiednik tradycyjnej?

Chciałam kupić zwykłe żarówki. Przyzwyczajona jestem do tradycyjnych, ponieważ wiem, ile dają światła. Jednak nie mogłam już takich dostać. Wybór okazał się bardzo trudny. Jakie produkty powinnam wybrać, aby odpowiadały tradycyjnym?

Odpowiedź eksperta: Żarówki tradycyjne, jeszcze kilka lat temu, oświetlały każdy dom. Ze względu na wdrożone rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące zakazu wprowadzania ich do obrotu, obecnie są trudno dostępne. Najłatwiej można kupić źródła światła typu LED, halogenowe i świetlówki. Ważnym aspektem oświetlenia jest jakość. Dlatego najbezpieczniej jest wybierać produkty znanych marek. Często zdarza się, że towar oferowany przez nieznane firmy – w bardzo niskiej cenie – ma zawyżone parametry. Jednak nie jest to regułą.

Użytkownicy przyzwyczajeni są do nabywania żarówek w oparciu o ich moc, która określa ilość zużywanej energii i proporcjonalnie do tego ilość emitowanego światła. Teraz to uległo zmianie.

Przy wyborze oświetlenia, należy zwrócić uwagę nie na moc wyrażoną w watach, a przede wszystkim na wielkość strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach. Różnica może być olbrzymia – z 5 W źródła światła uzyskamy 50 lumenów albo 150.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na opakowaniu każdego źródła światła musi być umieszczona informacja o wielkości strumienia świetlnego. Podanie równoważnej mocy tradycyjnej żarówki jest opcjonalne. W tabeli poniżej przedstawiono przelicznikowe odpowiedniki strumienia świetlnego w stosunku do mocy tradycyjnej żarówki od 15 W do 200 W.

Przelicznikowe wartości strumienia świetlnego dla substytutów tradycyjnych żarówek, wg rozporządzenia Komisji Europejskiej

Moc tradycyjnej żarówki [W] Wartości strumienia świetlnego dla zamienników żarówek tradycyjnych [lm]
15 110–140
25 210–250
40 410–470
60 700–810
75 920–1060
100 1320–1530
150 2130–2460
200 3000–3460

W praktyce, wartości strumienia świetlnego danego źródła światła mogą być niższe bądź wyższe od przytoczonych. Dlatego najlepiej zawsze sprawdzać wartość strumienia świetlnego, nie sugerować się zaś mocą elektryczną lub napisami typu "10 × mniej niż tradycyjna żarówka".

Temperatura barwowa, wyrażona w kelwinach (K), determinuje to, czy światło odbieramy jako ciepłe (do 2700 K) czy zimne (ponad 2700 K). Źródło światła charakteryzuje także wskaźnik oddawania barw Ra. Opisuje on, w jakim stopniu emitowane światło umożliwia poprawne rozróżnienie kolorów. Im jest wyższy (maksymalnie 100), tym lepiej oglądane barwy prezentują się w swoich naturalnych kolorach. Wartość Ra równa 100 odpowiada tradycyjnej żarówce.

Gwint żarówki musi być dopasowany do oprawy. Tradycyjne żarówki produkowane były z trzonkami typu E14 (mały gwint), E27 (duży, najczęściej spotykany). Lampy halogenowe mają często inny typ trzonka bez gwintu, np. GU 10. Przed zakupem nowego źródła światła, należy sprawdzić oznaczenie starej żarówki.

Czas osiągnięcia pełnej jasności przez źródło światła. Zgodnie z prawem, producent jest zobowiązany do podania czasu na dojście do 60% pełnej jasności, nie 100%. Tradycyjna żarówka oraz diody świecące (LED) od razu po zapaleniu osiągają 100% wartości strumienia świetlnego. Natomiast świetlówki kompaktowe (fluorescencyjne) potrzebują na to znacznie więcej czasu. Na osiągnięcie 60% strumienia świetlnego – zwykle poniżej minuty, ale na 100% – nawet 8 minut. To istotne w miejscach, gdzie światło zapalamy na krótko, np. w korytarzu, toalecie, kotłowni.

Warunki otoczenia są ważne, ponieważ np. świetlówki kompaktowe i rurowe mają słabą wydajność w niskiej temperaturze. Podaną na opakowaniu wartość strumienia świetlnego uzyskują przy temperaturze otoczenia 25°C. Dlatego w niskiej temperaturze będą świecić słabo, zaś przy ujemnej bywa, że w ogóle. Dlatego lepiej nie używać ich na zewnątrz ani w chłodnych garażach i piwnicach. Jeśli mimo wszystko zostaną tam umieszczone, to powinny być w zamkniętych oprawach, tak aby temperatura w pobliżu świetlówek była wyższa.

Redakcja BD
fot. Philips

aktualizacja: 2015-03-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Gdzie są potrzebne przewody elektryczne?

Planując instalację elektryczną warto stosować się do kilku zasad, aby jej rozplanowanie dostosować do późniejszego wyposażenia domu w sprzęt zasilane prądem.

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x