Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Czasy jednej, centralnie umieszczonej lampy w pomieszczeniu oraz wyłącznika tuż przy drzwiach wejściowych odeszły do historii, współczesnej instalacji oświetleniowej stawia się o wiele więcej wymagań, zależnych przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia. I chociaż nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, tym niemniej podczas planowania warto stosować kilka sprawdzonych zasad. Są one w miarę uniwersalne i mogą stanowić podstawę do rozwiązań bardziej złożonych, gdyż potrzeby mieszkańców bywają bardzo różne.

Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Instalacja oświetlenia w holu lub przedpokoju

Oświetlenie włączające się na czujnik ruchu
(fot. Lange Łukaszuk)

W tym pomieszczeniu najważniejsze jest oświetlenie komunikacyjne. Lampy o niezbyt dużej mocy powinny w miarę równomiernie oświetlać całą tę powierzchnię, niezależnie od jej kształtu. Bardzo ważne jest przy tym, aby instalacja przewidziała jego łatwe załączanie i wyłączanie przy każdych drzwiach, jakie do tej strefy prowadzą. Można również wykonać załączanie czujką ruchu, działającą tylko po zmierzchu, lub stale, jeśli pomieszczenie nie jest doświetlone światłem dziennym. Oczywiście, zastosowane lampy powinny być tak dobrane, aby nie powodowały olśnienia.

Często też spotykane są w holu lampy o większej mocy, zainstalowane w okolicach lustra. Umożliwiają nam wtedy kontrolę a nawet poprawienia makijażu, krawata, czy też sprawdzenie swojego wyglądu przed wyjściem z domu. Ich wyłącznik jest najczęściej umieszczany w tej samej okolicy.

Innym rodzajem spotykanego oświetlenia jest oświetlenie akcentujące, wydobywające jakiś szczegół wyposażenia, jakiś element którego obecność chcemy podkreślić, na przykład obraz. Dobór lamp oraz miejsce lokalizacji wyłączników dla takich obwodów należy wtedy dokładnie przemyśleć, nie ma tutaj stałych reguł.

Instalacja oświetlenia w kuchni

Miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu. Tutaj również niezbędne jest oświetlenie komunikacyjne. Jednak podczas przygotowywania potraw konieczne jest drugie, o wiele silniejsze oświetlenie ogólne pomieszczenia, zapewniające nam szybką orientację w całej przestrzeni. Ponadto pożądanym jest oświetlenie robocze, zapewniające dobrą widoczność blatów szafek oraz kuchenki. Uwaga! Nie może ono zniekształcać barw ani wywoływać efektu stroboskopowego! Wykonywane jest najczęściej w wersji pod wiszącymi szafkami. Same zaś szafki tak samo często są podświetlane, szczególnie jeśli są to witryny. Dla dekoracji można też dodawać najróżniejsze warianty oświetlenia np. gzymsów.

Oświetlenie w kuchni
Fot: K2 Space / Foter.com / CC BY

Łączniki obwodów dodatkowego oświetlenia winny znajdować się w miejscu dogodnym, czyli w pobliżu lamp, jednak ważną zasadą jest, aby wszystkie obwody oświetlenia można było wyłączać również przy drzwiach, czyli obok wyłącznika oświetlenia komunikacyjnego!

Oświetlenie w kuchni
fot.: highmarkb / Foter.com / CC BY 

Instalacja oświetlenia w salonie i bawialni

Oświetlenie kominka i telewizora
Aranżacja wnętrz Excellent Design (fot. Studio Atrium)

Najczęściej to w tym pomieszczeniu koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego też, funkcje oświetlenia komunikacyjnego i ogólnego, przeważnie są w nim połączone. Z tych właśnie powodów tutaj najczęściej stosuje się różne sposoby regulacji natężenia oświetlenia, od podziału instalacji na kilka niezależnych sekcji, przez zastosowanie różnej wersji ściemniaczy, aż do systemów zupełnie prototypowych, wykonanie których zależne jest jedynie od wyobraźni i możliwości inwestorów.

Warto jednak przy tym zachować kilka zasad. Otóż oświetlenie stołu winno być regulowane, by umożliwiało wyeksponowanie podawanych potraw, ale też w innych sytuacjach pozwalało na spokojny odpoczynek na przykład przy kawie. Jeśli w salonie przewidujemy swój kącik relaksowy, to pożądanym byłoby przewidzieć w tym miejscu jakąś dyskretną lampkę, na przykład do czytania gazety lub książki.

Oświetlenie salonu
Fot.: highmarkb / Foter.com / CC BY 

Nie ostatnią z potrzeb, byłaby również lampka oświetlająca planowany kominek. Ogień w nim płonący dużo traci ze swojego uroku w intensywnym, głównym oświetleniu. Warto więc przewidzieć dodatkowe lampy przeznaczone do takich, lub podobnych celów. Na przykład podświetlenia jakichś eksponatów, na które chcemy zwrócić uwagę odwiedzających nas gości, czy też oświetlenie telewizyjne. To wszystko wymaga jednak starannego zaplanowania instalacji, gdyż niedoróbki będą nam uprzykrzały życie przez wiele lat! Należy przede wszystkim nie zapominać, że jeśli umieszczamy jakieś łączniki przy konkretnym źródle światła, to należy przeanalizować również wyłączanie obwodów przy drzwiach wejściowych.

Instalacja oświetlenia w sypialni

Oprócz głównego i zarazem komunikacyjnego, przeważnie z możliwością ściemniania, warto przewidzieć zainstalowanie lamp po obydwu stronach łóżka, przy czym obydwie lampy powinny mieć możliwość załączania z obydwu jego stron. Przydatne jest również indywidualne oświetlenie toaletki lampami o większej mocy i wysokiej wierności oddawania barw.

Należy też przewidzieć zainstalowanie oświetlenia telewizyjnego, niezależnie od tego, czy początkowo telewizor w sypialni będzie. Wszystkie rodzaje oświetlenia powinny mieć możliwość wyłączania przy łóżku.

Nowoczesne łóżko Cutaro marki Hülsta wyposażone w zagłówek z oświetleniem.
Nowoczesne łóżko Cutaro marki Hülsta wyposażone w zagłówek z oświetleniem. Fot. ASYMETRIA STUDIO

Instalacja oświetlenia w pokoju dziecka

Lampa Rocky marki Kare Design.
Lampa Rocky marki Kare Design.
Fot. 9DESIGN

Niektóre funkcje oświetlenia w takich pomieszczeniach zmieniają się w czasie, bo zmieniają się potrzeby samych dzieci. Dlatego, oprócz przestrzegania opisywanych uprzednio zasad nie możemy zapominać o konieczności oświetlania biurka jako miejsca wielogodzinnej pracy czy też półki z klawiaturą komputera, a także możliwości zamontowania lampki przy łóżku, w początkowych latach życia dziecka zbędnej.

Stanisław Liberski

aktualizacja: 2016-03-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku

Wykonanie instalacji bezpuszkowej pozornie nie powinno nastręczać elektrykowi żadnych trudności. Przewód zasilający prowadzimy od domowej rozdzielnicy bezpośrednio do puszki jednego z gniazdek obwodu, potem do kolejnego i tak aż do ostatniego. Tak jak pokazano to na znanym już nam rysunku.

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x