Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Inwestor i użytkownik obiektu nie powinien zaprzątać sobie głowy podziałem całej instalacji gniazdek na obwody, to zadanie dla projektanta instalacji który wie, że istnieje obowiązek indywidualnego zasilania odbiorników o mocy powyżej 2 kW, zaś doświadczenie podpowiada mu oddzielenie szczególnie ważnych gniazdek od tych pozostałych.

Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Planowanie gniazdek

Szczególnie ważnymi gniazdkami są na przykład gniazdko zasilania lodówki, gniazdko zasilania pompki ogrzewania i/lub podobne. Te odbiorniki nie powinny być narażone na wyłączenie z powodu awarii innych urządzeń!

Użytkownik powinien skupić się na jak najdokładniejszym zaplanowaniu roli poszczególnych pomieszczeń, oraz ich wyposażenia i usytuowania tegoż wyposażenia, na przykład mebli. Pozwoli to usytuować odpowiednią ilość gniazd (których i tak najczęściej okazuje się za mało) jak najlepiej w stosunku do przyszłych potrzeb. Szczególnie jest to ważne w kuchni! Unikamy wtedy stosowania w przyszłości przedłużaczy, które są nieestetyczne, kłopotliwe, a bywają też niebezpieczne, również pod względem pożarowym.

Należy dobrze przemyśleć ilość gniazd szczególnie w kuchni
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Ważna jest też wysokość umieszczenia gniazdek w pomieszczeniach, standardowe zalecenie 30 cm od podłogi nie wszystkim odpowiada, szczególnie osobom w starszym wieku. Nie ma przeszkód w takiej sytuacji, aby umieścić je nieco wyżej. Nie zapomnijmy również, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, w pokojach dziecięcych zastosowano gniazdka których budowa uniemożliwia włożenie czegokolwiek tylko w jedną z dziurek.

Planowanie instalacji sterującej żaluzjami lub roletami

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet zbędne położenie kilku czy kilkunastu odcinków przewodów na etapie budowy obiektu jest wielokrotnie tańsze, niż konieczność dołożenia jednego w sytuacji, kiedy wnętrza są już wykończone. Dlatego w sytuacji niepewności, czy jakieś rozwiązanie będziemy stosować czy też nie, warto ponieść wydatek kilkudziesięciu złotych, aby w przyszłości móc do tematu wrócić. Często takim tematem są żaluzje (lub rolety).

Żaluzje albo są wszędzie, albo nie ma ich nigdzie, dlatego tak samo postępujemy z przewodami zasilania. Albo kładziemy je wszędzie, albo wcale. Oddzielną kwestią są sposoby sterowania nimi i w związku z tym miejsca umieszczenia przełączników. Czy lokujemy je przy oknach, czy przy wejściu do pomieszczenia? A może wybrać sterowanie grupowe i centralne, które ułatwia ich opuszczanie na przykład przed dłuższym wyjazdem, pozwala też na zastosowanie automatyki do opuszczania ich, na przykład dla zapobiegania nadmiernego nasłonecznienia wnętrza, na sterowanie przy pomocy czujnika zmierzchowego, alarmowego, czy też zegara sterowniczego. Różne są też wartości napięć zasilających. Wszystkie te elementy muszą zostać dokładnie przemyślane i zanalizowane, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Instalacja elektryczna przygotowana na sterowanie roletami
Fot. forum.budujemydom.pl/Anetka 74 
Gniazda sterujące roletami
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Planowanie gniazdek względem ogrzewania

Możemy mieć tutaj do czynienia z dwoma różnymi wariantami. Może istnieć elektryczna instalacja grzewcza, albo też istnieje tylko instalacja elektryczna wspomagająca ogrzewanie wodne, coraz częściej zautomatyzowane. Zatem w zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania grzejników i/albo elementów automatyki, jak też doprowadzić do tych miejsc odpowiednie oprzewodowanie. Dobór miejsc dla niektórych elementów na przykład termostatów powinien być bardzo staranny, z dala od wszelkich źródeł ciepła i zimna, bezpośredniego działania światła słonecznego i nie przy ścianie zewnętrznej. Wszystkie takie niuanse muszą zostać dokładnie przemyślane. W przypadku pompki wody obiegowej w instalacji centralnego ogrzewania, jej zasilanie winno być wykonane jako obwód dedykowany.

W zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania elementów automatyki
fot. Budujemy Dom / Joanna Dąbrowska

Planowanie gniazdek instalacji ogrodowej i zewnętrznej

Wariantów takiej instalacji może być tysiące. Ważne jest, aby do wykonania instalacji ogrodowej czy też zasilania napędu bramy używać wyłącznie kabli ziemnych, gdyż przewody instalacyjne nie mogą być eksploatowane w glebie, oraz odpowiednio szczelnego osprzętu, przeznaczonego do tych celów.

Planowanie gniazdek instalacji siłowej

Najczęściej nie jest zbytnio rozbudowana, lecz z uwagi na duże przepływające w niej moce, musi zostać zaplanowana i wykonana bardzo starannie, z minimalną ilością, starannie wykonanych połączeń.

Gniazdo instalacji siłowej Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli
fot. Budujemy Dom/Lilianna Jampolska

Podsumowanie

Dopiero po dokładnym zanalizowaniu potrzeb, po wykonaniu bilansu zadań, można przystępować do projektowania instalacji elektrycznej, jej podziału na obwody, rozkładania obciążenia na różne fazy, doboru rodzaju zabezpieczeń i obliczania ich wartości, oraz ustalania sposobu a także miejsc układania przewodów. Prace te winny być dokumentowane fotograficznie, aby w przyszłości zawsze można było sprawdzić co też pod tynk położono oraz w którym miejscu.

Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli, ale zabezpieczona przed dostępem dzieci oraz osób niepowołanych.

Stanisław Liberski

aktualizacja: 2016-03-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co uwzględniać przy planowaniu instalacji oświetlenia?

Czasy jednej, centralnie umieszczonej lampy w pomieszczeniu oraz wyłącznika tuż przy drzwiach wejściowych odeszły do historii, współczesnej instalacji oświetleniowej stawia się o wiele więcej wymagań, zależnych przede wszystkim od specyfiki pomieszczenia. I chociaż nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, tym niemniej podczas planowania warto stosować kilka sprawdzonych zasad. Są one w miarę uniwersalne i mogą stanowić podstawę do rozwiązań bardziej złożonych, gdyż potrzeby mieszkańców bywają bardzo różne.

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x