Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Mocowanie urządzeń elektrycznych na elewacji budynku docieplonego styropianem

Docieplanie styropianem zewnętrznych ścian budynków stało się popularnym zabiegiem mającym na celu oszczędność zużycia energii, a przy okazji zyskujemy na estetyce obiektu. Współczesne tynki mineralne pozwalają uzyskać trwałą i gładką powierzchnię, często jednak wykonawcy stykają się z problemem umocowania różnorakich urządzeń do takiej ściany.

Kamery monitoringu, lampy oświetlenia zewnętrznego, czujniki ruchu czy nawet zwykłe gniazdka wtyczkowe ogólnego przeznaczenia wymagają trwałego i pewnego zamocowania, inaczej grozi szybkie uszkodzenie remontowanej ściany. 

W tym opracowaniu omówimy pokrótce dwie sytuacje, kiedy mocowanie stosujemy do ściany już wykonanej, oraz kiedy mocowanie jest wykonywane w tym samym czasie co docieplanie.

Sposoby mocowania do ściany istniejącej

Kołek - wkręt FID 50 do mocowania na elewacji
Kołek - wkręt FID 50 do mocowania na elewacji. Fot. Fischer
Kołek - wkręt A – ISOL do mocowania na elewacji
Kołek - wkręt A – ISOL do mocowania na elewacji. Fot. Tox® Polska

Gruba płyta styropianu nie jest dobrym podłożem do zastosowania powszechnie znanych sposobów mocowania, dlatego w takich wypadkach stosuje się systemy mocowania specjalne. Który z nich wybrać, zależy m.in. od wagi mocowanego urządzenia oraz od charakteru jego obciążeń, czy będą jedynie statyczne, czy należy uwzględniać również dynamiczne.

Wkręt – kołek poliamidowy (nylonowy) FISCHER FID 50 przeznaczony do zamocowań w elewacjach styropianowych i w płytach poliuretanowych. Liczba przy symbolu oznacza grubość płyty do jakiej jest przeznaczony. Ścięty, ostro zakończony spiralny gwint umożliwia pewne i bezpieczne zamocowanie przy użyciu wkrętarki akumulatorowej.

Do kołka można stosować wkręty do płyt wiórowych o średnicy 4,5-5 mm. Umożliwia mocowanie m. in. oświetlenia zewnętrznego, tabliczek z numerem lub nazwą ulicy, urządzeń elektrycznych, skrzynek na listy, detektorów ruchu. itp.

Podobne zastosowanie mają rodzimej produkcji wkręty do styropianu A-ISOL. Wykonane z poliamidu, są odporne na uszkodzenia i zmiany temperatury. Służą do mocowania elementów lekkich, o masie do 4,5 kg.

Nie nadają się one do mocowania elementów na które będą działały siły dynamiczne (na przykład poruszane wiatrem). Sposób ich stosowania pokazuje rysunek poniżej. Plastykowy wkręt jest bazą dla wkrętu właściwego, mocującego potrzebne urządzenie. Jego długość dobieramy do grubości płyty styropianowej tak, by nie sięgał muru.

Stosowane są również kołki ISOL 55 i ISOL 85 w połączeniu ze śrubami dwugwintowymi ST-RG M8 / M10. Nadają się one do mocowania rur spustowych lub rynien.

Innym sposobem mocowania, stosowanym dla większych obciążeń, również dynamicznych jest system kołków Ebolt. Na rysunku widzimy schematyczne zamocowanie kamery monitoringu  oraz lampy oświetleniowej z wykorzystaniem tego mocowania.

Mocowanie kamery systemem kołków Ebolt
Mocowanie kamery systemem kołków Ebolt. Rys. Ebolt
Schemat zamocowanie lampy oświetleniowej
Schemat zamocowanie lampy oświetleniowej. Rys. Ebolt

Kołek rozporowy na pozór wygląda jak tradycyjny, różni się jednak tym od zwykłego, że wkręt posiada wewnątrz gwintowany otwór na śrubkę, najczęściej M4 lub M5. To zasadnicza różnica. Kołki Ebolt są długie, można je dobierać do każdej grubości docieplenia i osadzić w murze, uzyskując na powierzchni elewacji gotowe, gwintowane otwory do bardzo pewnego, stabilnego mocowania urządzeń.

Ważne tylko, aby przed montażem kołka rozporowego do styropianu i muru sprawdzić, czy w zaplanowanym miejscu jego osadzenia nie ma przewodów elektrycznych lub gazowych. Zadbajmy też o czystość gwintowanego otworu, aby uniknąć wadliwego montażu.

Przygotowanie mocowania urządzeń przy wykonywaniu docieplenia

Mocowanie wszelkich urządzeń do elewacji można przygotować w trakcie wykonywania docieplenia ścian. Łatwiej jest wtedy precyzyjnie przygotować miejsce montażu, łatwiej też zadbać o ciągłość izolacji cieplnej ściany w tym miejscu. Popularnym sposobem ułatwiającym te prace są produkty firmy Kopos Kolin, służące do ułatwienia późniejszego montażu różnorodnego osprzętu elektrycznego, w tym gniazd oraz wyłączników. Dzięki swojej konstrukcji eliminują powstawanie mostków cieplnych.

Podstawa KEZ Podstawa MDZ Podstawa KEZ-3
Podstawy KEZ, MDZ oraz KEZ-3. Fot. Kopos Elektro PL Sp. z o. o

Podstawa KEZ służy do montażu osprzętu elektrycznego (gniazda, wyłączniki) na docieplanych elewacjach budynków. Przeznaczona jest dla pojedynczych aparatów przy grubości docieplenia 50 - 200 mm.

Podstawa KEZ-3 umożliwia montaż osprzętu w ramkach zespolonych przy grubości docieplenia 100 – 250 mm. W obydwu przypadkach należy stosować osprzęt z odpowiednim stopniem szczelności IP.

Podstawa MDZ służy do instalowania urządzeń elektrycznych (zewnętrzne oprawy oświetleniowe, czujniki ruchu, gniazda 400 V itp.). Płyta nie jest jednak przeznaczona do montażu anten satelitarnych oraz innych, ciężkich elementów wielkopowierzchniowych. Umożliwia montaż urządzeń przy grubości warstwy ocieplającej 50 - 200 mm. Powierzchnia dla montażu urządzenia wynosi 120 x 120 mm.

Poszczególne płyty MDZ mogą być łączone w dowolne pole montażowe. Kompletną, handlową zawartość opakowania przedstawia film poniżej. Proszę zwrócić uwagę na izolację termiczną wnętrza podstawy.

Sposób przygotowania podstawy do montażu 

 1. Przyciąć element nośny łącznie z umieszczoną w nim izolacją na wymaganą długość, odpowiednio do grubości warstwy instalacyjnej.

 2. MDZ - płyta montażowa do dociepleń.

  Element nośny przymocować do ściany przy pomocy wkrętów oraz kołków rozporowych odpowiednio do typu muru. Przy montażu gniazda 400 V zaleca się przymocowanie elementu nośnego przy pomocy kotew chemicznych. Przez element nośny przeciągnąć kabel oraz włożyć w skróconą izolację. Przy pomocy 4 śrub (w opakowaniu) przymocować do nośnika płytę, na której należy wykonać montaż finalny.

  Inne podstawy montujemy podobnie, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe docięcie otaczającej płyty styropianu.

 3. KEZ-3 natomiast umożliwia montaż przyrządów w ramkach zespolonych przy grubości ocieplenia 100 - 250 mm.

  Możemy skorzystać również z systemu uniwersalnych puszek elektroinstalacyjnych KUZ. Dzięki swej konstrukcji mają wszechstronne zastosowanie z możliwością regulacji głębokości instalacyjnej samych puszek, zależnie od potrzeb konkretnego rozwiązania. Ich zamknięcie ma dwa warianty, jedno podstawowe i jedno z możliwością otwierania bez konieczności użycia narzędzi. Wieczko otwierane posiada specjalną sprężynę z zamkiem "clik clak". Zestawy z otwieranym wieczkiem zawierają dodatkowo płytę montażową zwiększającą wartość użytkową tego systemu. Płyta umożliwia montaż klasycznego oprzyrządowania, które w przypadku montażu w ocieplonym budynku, jest bezpiecznie ukryte pod otwieranym wiekiem.

  Samodzielne wieko zapewnia osłonę IP 30, ale po odpowiednim doszczelnieniu system osiąga osłonę IP 44.

  KUZ znajdzie swoje zastosowanie jako klasyczna elektroinstalacyjna puszka rozdzielcza wraz z listwami zaciskowymi S-KSK 2, ponadto jako puszka przyrządowa, KUZ jest odpowiedni do zacisku pomiarowego piorunochronu lub innego zastosowania wg zaleceń klienta.

  Przykład zastosowania puszki KUZ
  Przykład zastosowania puszki KUZ. Fot. Kopos Elektro PL Sp. z o. o.

Stanisław Liberski

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy lamp typu LED nie można ściemniać lub wymagają korzystania z innych ściemniaczy?

Wymieniłem reflektorki halogenowe na LED-owe, ale nie reagują one na dotychczas wykorzystywany ściemniacz. W pewnym zakresie regulacji w ogóle nie ma efektu zmiany natężenia światła, a po przekroczeniu określonego położenia LED-y migoczą i gasną. Czy lamp typu LED nie można ściemniać lub wymagają korzystania z innych ściemniaczy?

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x