Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Chciałbym zrobić włączniki do lamp w 4 miejscach. Wiem, że można wykorzystać do tego przekaźniki bistabilne. Ale jak powinny być połączone z włącznikami, gdzie je umieścić i jakich trzeba użyć przewodów?

aktualizacja: 2020-09-15 09:35:11

Odpowiedź eksperta: Przekaźniki bistabilne umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń przy pomocy przycisków tzw. dzwonkowych (impulsowych) z dowolnej liczby miejsc. Ich wzajemne położenie jest nieistotne. W takim układzie wyróżnia się bowiem dwa obwody:

  • sterujący - pomiędzy przyciskami impulsowymi i przekaźnikiem bistabilnym;
  • wykonawczy, zwany roboczym lub prądowym - pomiędzy przekaźnikiem bistabilnym i lampami (odbiornikiem prądu).

Niekiedy, przy znacznych obciążeniach, montowany jest dodatkowy przekaźnik albo stycznik, pozwalający na przepływ prądu o dużym natężeniu, lecz w przypadku oświetlenia nie będzie to najpewniej potrzebne. Przekaźnik bistabilny można założyć w rozdzielnicy głównej na szynie typu omega, bo ma typowy wymiar modułowy, tak samo jak reszta osprzętu do rozdzielnic. Jednak często - ze względu na ograniczenie długości przewodów - umieszczany jest w niewielkiej rozdzielnicy w pobliżu sterowanego obwodu. Można też kupić wersję przystosowaną do umieszczenia w typowej puszce podtynkowej o średnicy 60 mm, co często jest najwygodniejsze.

Ten sposób sterowania wykorzystuje się zazwyczaj przy załączaniu oświetlenia w korytarzach, klatkach schodowych, ale również do otwierania furtki czy sterowania lampami zewnętrznymi. Każde naciśnięcie przycisku sterującego powoduje impulsową zmianę stanu położenia styków przekaźnika, czyli naprzemiennie następuje włączanie i wyłączanie obwodu. Światło włączone przez naciśnięcie dowolnego przycisku możemy więc wyłączyć, naciskając ponownie ten sam lub którykolwiek inny.

Przez obwód sterowania płynie bardzo mały prąd, zatem i przewody mogłyby mieć niewielki przekrój, lecz w praktyce wykorzystuje się typowe przewody instalacyjne 2 × 1,5 mm2. Przyciski podłącza się równolegle do przekaźnika. W obwodzie roboczym przekrój przewodów zależy od obciążenia - mocy i rodzaju lamp, ale i tu układa się najczęściej 3 × 1,5 albo 3 × 2,5 mm2 do wszystkich punktów odbioru. Pewne ograniczenie wprowadza raczej sam przekaźnik bistabilny. Zwykle jego obciążenie nie powinno przekraczać 1000 W przy halogenowych źródłach światła oraz 300 W przy diodach LED.

Schemat włączenia przekaźnika bistabilnego do instalacji umieszczany jest z reguły na jego obudowie, z podaniem przeznaczenia poszczególnych zacisków.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Przyciski dzwonkowe w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym umożliwiają włączanie i gaszenie światła z dowolnej liczby miejsc. (fot. Ospel)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!