Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / ABC

Jakie oświetlenie wybrać?

Wbudowane w podest lampy
Wbudowane w podest lampy pozwalają bezpiecznie poruszać się po ciemku (fot. Spotline)

Oferowane są oprawy na jedną i więcej żarówek. Do typowych żarówek stosowane są oprawki tradycyjne (trzonek E27) i z tzw. małym gwintem (trzonek E14). Można w nie wkręcać większość świetlówek energooszczędnych i żarówki halogenowe na 230 V. Oprawy do tradycyjnych świetlówek i niskonapięciowych lamp halogenowych mają bezgwintowe złącza stykowe.

Wybierając określoną żarówkę czy świetlówkę należy sprawdzić, czy jej moc jest zgodna z warunkami określonymi przez producenta oprawy. Zamontowanie zbyt mocnej żarówki może doprowadzić do stopienia lub zdeformowania oprawy.

Oprawy stosowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne. Podobnie jak gniazda i łączniki, są dostosowane do zasilania napięciem 230 V (sporadycznie używa się opraw zasilanych prądem trójfazowym 400 V).

Najbardziej popularne są oprawy montowane na sufitach. Są to przede wszystkim żyrandole i plafoniery. Spora jest oferta opraw o regulowanej wysokości – chętnie używanych do oświetlania stołu w jadalni.

Produkowane są również kinkiety (montaż naścienny), lampy stojące – podłogowe, biurkowe, nocne – jak też elementy oświetleniowe, coraz częściej zasilane diodami LED, wbudowywane w podłogę.

Warto też wspomnieć, że są specjalne lampy podtynkowe przeznaczone do podświetlania podestów, stopni schodów i korytarzy.

W pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza można stosować m.in. wodoszczelne oprawy punktowe -. Umieszcza się je najczęściej w .

Anna Grocholska

aktualizacja: 2010-12-13

Zdaniem naszych Czytelników

Podoba mi się pomysł ze światełkami wbudowanymi w podest. Teraz jest taki wybór oświetlenia, że naprawdę można sobie super zaaranżować każde pomieszczenie, ostatnio szczególnie popularne są taśmy led montowane przy blatach, stopniach schodów, przy lustrze. Sam sobie coś takiego ...

Gość aaantek

05 Lut 2013, 10:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka
Gira Sensotec LED - bezdotykowy wyłącznik, czujka ruchu i lampka Gira Sensotec zastępuje wyłącznik i czujkę ruchu, zwłaszcza w skomplikowanych pomieszczeniach. Aby załączyć oświetlenie na pełną wartość ...
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...

Oświetlenie halogenowe na poddaszu

Na suficie poddasza obłożonego płytami gipsowo-kartonowymi chciałbym zamontować punktowe oświetlenie halogenowe. Montaż reflektorków wymaga wykonania otworów w płycie i izolacji z folii paroszczelnej. Czy nie doprowadzi to do zawilgocenia wełny mineralnej?

topowe produkty

LEDIX - funkcjonalność i elegancja w oświetlaniu ciągów komunikacyjnych

Inteligentne oświetlenie LED LEDIX dostępne na rynku od kilku lat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących atrakcyjnego, a zarazem funkcjonalnego sposobu oświetlenia schodów, ciągów komunikacyjnych, ścian, elewacji itp.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x