Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / ABC

Formalności podczas przyłączania sieci energetycznej

Przyłączenie do sieci energetycznej wymaga załatwienia pewnych formalności. Nieuniknione są wydatki, a niekiedy trzeba też wykazać sporo determinacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, właściwego dla lokalizacji naszej działki zakładu energetycznego, czyli firmy zajmującej się dystrybucją energii (tzw. operatora systemu dystrybucyjnego).

Drugim krokiem jest złożenie wniosku o podanie warunków przyłączenia. Można go wysłać pocztą, złożyć osobiście lub powierzyć to zadanie upoważnionej osobie. W praktyce lepiej jednak nie robić tego za pośrednictwem poczty, bo wystarczy drobny błąd w formularzu, by wniosek został do nas odesłany.

Ponadto w razie wątpliwości możemy liczyć na pomoc osób przyjmujących wnioski, a gdy się wypełnia wniosek samemu, nietrudno o pomyłkę. Tym bardziej że nie ma jednego wzoru wniosku obowiązującego w całym kraju, w różnych zakładach energetycznych wymagany może być też nieco inny zestaw załączników, choć wszędzie konieczny będzie dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, np. akt własności działki oraz plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający położenie budynku względem istniejącej sieci oraz sąsiednich zabudowań. W ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać decyzję określającą warunki przyłączenia.

Zakład energetyczny bardzo często przedstawia wówczas projekt umowy o przyłączenie, zawierającej przewidywane wysokości opłat za przyłączenie, terminy realizacji poszczególnych jej punktów itp. informacje. Podpisanie umowy nie oznacza wcale, że rychło będziemy mieć prąd na działce.

Czas oczekiwania na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie przyłącza wynosi zazwyczaj pół roku, choć bywa też, że trwa to znacznie dłużej. Dlatego lepiej, co pewien czas, przypominać o sobie pracownikom zakładu energetycznego, by nasza sprawa nie została zapomniana.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-02-17

Zdaniem naszych Czytelników

załatwić cokolwiek w elektrowni to droga krzyżowa.Odsyłają od drzwi do drzwi i na końcu powiedzą że jeszcze czegoś brakuje albo jeszcze niespełniło sie jakichś warunków,a czas goni......Jak dotąd najgorszy urząd,w skarbówce prędzej coś załatwi..

Gość partyzant

19 Kwi 2011, 10:36

Determinacji? Tam trzeba mieć anielską cierpliwość żeby coś załatwić! A pracownikom trzeba się bardzo ale to bardzo często przypominac żeby o nas nie zapomnieli! Bo inaczej to możemy zapomnieć o prądzie!.

Gość ************

22 Mar 2010, 13:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak rozbudować wewnętrzną instalację elektryczną?

Przebudowuję budynek gospodarczy, przystosowując go na cele mieszkalne. Znajduje się on w odległości ok. 50 m od użytkowanego obecnie domu mieszkalnego. Do budynku muszę doprowadzić prąd elektryczny. Jaki powinien być przekrój przewodów prowadzonych w ziemi i czy taką rozbudowę instalacji elektrycznej trzeba zgłaszać w zakładzie energetycznym?

topowe produkty

Rozdzielnice multimedialne MSF firmy Elektro-Plast Nasielsk

O tym, jak bardzo potrzebujemy w każdym domu sprawnej infrastruktury kablowej niech świadczy fakt, że temat poważnie potraktowały sfery rządowe, a te (jak powszechnie wiadomo) na wszystko reagują najpóźniej.
Kolekcja Impresja firmy Ospel
Kolekcja Impresja firmy Ospel Nowoczesna i funkcjonalna seria łączników i gniazd podtynkowych Ospel Impresja łączy w sobie elegancką, wypukłą linię opartą na kwadracie ...
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO
Nowa odsłona ramek OSPEL dla osprzętu z kolekcji KARO Nowatorskim sposobem na wprowadzenie kolorów do domowych pomieszczeń jest bez wątpienia montaż osprzętu elektrycznego w ramkach o oryginalnych ...
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x