Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Czy można wykorzystać kabel trójżyłowy do utworzenia obwodu trójfazowego?

Urządzam łazienkę na poddaszu. Podczas prac instalacyjnych okazało się, że do elektrycznego podgrzewacza przepływowego o mocy 12 kW muszę doprowadzić zasilanie trójfazowe. Niestety, podczas układania instalacji elektrycznej nie przewidziałem takiej konieczności i doprowadziłem tylko kabel trójżyłowy o przekroju 3 x 2,5 mm². W łazience jest jeszcze jeden obwód zasilający o przekroju 3 x 2,5 mm² (przeznaczony do zasilania pralki) podłączony do oddzielnego bezpiecznika. Ułożenie nowego kabla do zasilania podgrzewacza wymagałoby wykonania rozkuć w już wykończonych pomieszczeniach. Czy nie można wykorzystać istniejącego okablowania do utworzenia obwodu trójfazowego?

Odpowiedź eksperta: Prace przy instalacjach elektrycznych powinna wykonywać osoba z uprawnieniami elektrycznymi. Jeśli robimy to sami, to przynajmniej przed uruchomieniem obwody powinien sprawdzić elektryk. Dysponując dwoma kablami trójżyłowymi (łącznie 6 żył) doprowadzonymi do łazienki można zasilić dwa gniazda – jedno trójfazowe, a drugie jednofazowe. Trzy z tych przewodów wykorzystuje się wtedy jako fazowe (prądowe), jeden jako neutralny i dwa jako ochronne. Trzy przewody fazowe (L1, L2, L3) tworzą zasilanie trójfazowe i powinny być podłączone do trójfazowego wyłącznika nadmiarowo-prądowego.

W obu obwodach wykorzystuje się wspólny przewód neutralny oraz jeden z przewodów fazowych. Przewód ochronny będzie oddzielny dla obydwu obwodów, ponieważ w głównej mierze od niego zależy bezpieczeństwo użytkowania energii elektrycznej. Ponadto przewód ten ma charakterystyczną zielono-żółtą barwę sugerującą elektrykowi, że służy on do uziemienia. Użycie tego przewodu w innym celu niż ochrona przeciwporażeniowa mogłoby doprowadzić do tragicznego w skutku błędu przy następnym remoncie.

Przewód w kolorze niebieskim użyty jako przewód fazowy (L1), należy oznaczyć na końcach brązową lub czarną taśmą izolacyjną i starannie opisać wskazując, że jest to przewód fazowy, a nie jak wskazuje barwa – neutralny.

Wykorzystanie istniejącego okablowania do utworzenia obwodu trójfazowego
Wykorzystanie istniejącego okablowania do utworzenia obwodu trójfazowego. PE – przewód ochronny; N – przewód neutralny; L1, L2, L3 – przewody fazowe
Wykorzystanie istniejącego okablowania do utworzenia obwodu trójfazowego
aktualizacja: 2009-03-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jakiej odległości od linii wysokiego napięcia można wybudować dom?

Odpowiedź eksperta: Odległość budynku od linii wysokiego napięcia zależy od tego, pod jakim napięciem są przewody. Szczegółowe informacje można uzyskać w miejscowym rejonie energetycznym i np. przy napięciu 220 kV odległość ta nie przekracza kilkunastu metrów.

topowe produkty

Spotline: Światło w komplecie, czyli Tenora

Światło nad stół do oświetlenia miejsca, relaksujące światło z boku czy z narożnika pokoju zdecyduje o atmosferze pomieszczenia, w którym będziemy przebywać. Lampy z białym kloszem otulą wnętrze ciepłym światłem, a lampy czarne będą mocnym akcentem. Wszystkie lampy z serii Tenora mają klosze o strukturze delikatnej kratki wykonane z tej samej tkaniny - najwyższej jakości, odpornej na odbarwianie czy blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych.
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel
Nowa odsłona ramek dla osprzętu z kolekcji KARO firmy Ospel Kolorowe dodatki to jedna z najmodniejszych koncepcji w dziedzinie aranżacji wnętrz. Firma Ospel poszerzyła ofertę ramek dla osprzętu elektrycznego ...
Uniwersalne złączki WAGO z serii 221
Uniwersalne złączki WAGO z serii 221 Jeszcze nigdy podłączenie dwóch przewodów nie było tak proste, a wszystko za sprawą uniwersalnych złączek WAGO z serii 221.
Lampa BOOKAT - nowość w ofercie Spotline
Lampa BOOKAT - nowość w ofercie Spotline Projekt Markusa Beckera, lampa BOOKAT z możliwością regulacji ściemniania, to nowość w ofercie Spotline.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x