Sterowanie oświetleniem z wielu miejsc za pomocą przekaźnika bistabilnego

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Sterowanie oświetleniem z wielu miejsc za pomocą przekaźnika bistabilnego

Przekaźniki bistabilne to świetny sposób na sterowanie oświetleniem z wielu punktów. Umożliwiają włączanie i wyłączanie lamp przy pomocy przycisków dzwonkowych (impulsowych) z dowolnej liczby miejsc, bez znaczenia na ich wzajemne położenie.

aktualizacja: 2024-05-16 13:16:02

Budowa układu

Układ sterowania oświetleniem z wykorzystaniem przekaźnika bistabilnego składa się z dwóch głównych obwodów:

  • Obwód sterujący: Prowadzi od przycisków impulsowych do przekaźnika bistabilnego. Przepływa nim niewielki prąd, dlatego wystarczą do niego typowe przewody instalacyjne 2 x 1,5 mm². Przyciski podłącza się równolegle do przekaźnika.
  • Obwód roboczy (wykonawczy): Prowadzi od przekaźnika bistabilnego do lamp (odbiorników prądu). Przekrój przewodów w tym obwodzie zależy od obciążenia, czyli mocy i rodzaju lamp. Najczęściej stosuje się przewody 3 x 1,5 mm² lub 3 x 2,5 mm². Należy pamiętać o ograniczeniach przekaźnika bistabilnego – jego obciążenie nie powinno przekraczać 1000 W dla źródeł halogenowych i 300 W dla diod LED.

Montaż przekaźnika

Przekaźnik bistabilny można zamontować w rozdzielnicy głównej na szynie typu omega lub w niewielkiej puszce podtynkowej o średnicy 60 mm. Wybór miejsca zależy od długości przewodów i wygody instalacji.

Schemat podłączenia

Schemat podłączenia przekaźnika bistabilnego do instalacji elektrycznej zazwyczaj znajduje się na jego obudowie, z oznaczeniem przeznaczenia poszczególnych zacisków. Należy bezwzględnie stosować się do tych oznaczeń, aby zapewnić prawidłowe działanie i bezpieczeństwo instalacji.

Zalety sterowania przekaźnikiem bistabilnym

  • Możliwość sterowania oświetleniem z wielu miejsc
  • Prosta instalacja
  • Niskie zużycie prądu w obwodzie sterującym
  • Komfort użytkowania

Zastosowania

Sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem przekaźnika bistabilnego jest popularne w korytarzach, klatkach schodowych, a także do sterowania oświetleniem zewnętrznym i otwierania furtki.

Na zdjęciu otwierającym: Przyciski dzwonkowe w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym umożliwiają włączanie i gaszenie światła z dowolnej liczby miejsc. (fot. Ospel)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!