Zabezpieczenie komina przed deszczem, śniegiem i wiatrem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zabezpieczenie komina przed deszczem, śniegiem i wiatrem

Mieszkam w jednopiętrowym domu jednorodzinnym. Po ostatniej zimie, na ścianie kominowej w salonie przy podłodze pojawiły się purchle. Początkowo przypuszczałam, że powodem występowania tego zjawiska były nieszczelne połączenia rur świeżo wymienionego brodzika w łazience. Jednak przypadkowo okazało się, że komin prawdopodobnie przez całą zimę był nieosłonięty. Jak zabezpieczyć komin przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem?

aktualizacja: 2023-11-13 08:34:46

Odpowiedź eksperta: Komin jest pionową konstrukcją, która wystaje ponad dach. Jest najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych i dlatego najszybciej ulega uszkodzeniom. Jego wierzch chroni się czapą z betonu zbrojonego. Górną powierzchnię czapy formuje się ze spadkiem, ułatwiającym spływanie wody, a jej brzegi mają wystawać co najmniej 5 cm poza obrys komina. W części wystającej od spodu powinien być okapnik (kapinos), czyli rowek, który zapobiega spływaniu wody po ścianach komina.

Wyróżnia się trzy rodzaje przewodów kominowych, ze względu na pełnioną rolę: wentylacyjne (służące do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku), spalinowe (do odprowadzania produktów spalania gazu lub oleju) oraz dymowe (do odprowadzania produktów spalania paliw stałych - w tym wypadku drewna).

Kominki i kotły spalające paliwa stałe muszą być przyłączone do osobnego kanału. Przewody wentylacyjne mają wyloty boczne, które na końcu zabezpieczone są czapą indywidualną bądź zbiorczą. W przypadku pieców oraz urządzeń gazowych, pod pewnymi warunkami dopuszcza się stosowanie przewodów zbiorczych.

Przewód dymowy kominka funkcjonuje z dużymi przerwami. W czasie deszczu, gdy przewód nie jest osłonięty, do jego wnętrza przedostaje się woda, która powoduje zawilgocenie. W czasie przerw w pracy kominka, zimą przy ujemnej temperaturze, skraplająca się woda zamarza i zaczyna rozsadzać trzon komina. Potem przy rozpaleniu paleniska, zamrożona woda zaczyna topnieć i odparowywać. Wskutek wielokrotnego powtarzania się tego procesu, na ścianie w pomieszczeniu mogą zacząć pojawiać się purchle.

Aby tego uniknąć, w budynkach usytuowanych w rejonach występowania silnych wiatrów, na wylotach przewodów spalinowych i dymowych należy instalować nasady kominowe, które zapobiegają odwróceniu ciągu, jak również zabezpieczają przed deszczem lub śniegiem, który mógłby niepotrzebnie zawilgocić komin. Nasady kominowe samonastawne lub obrotowe, będące niemalże w ciągłym ruchu, odstraszają ptactwo, które lubi wykorzystywać kominy do budowy gniazd.

Przed wodą opadową przewód dymowy osłania się daszkiem. Trzeba pilnować, aby wyloty przewodów były dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli.

Zakończenie komina - schemat
Zakończenie komina
Okapnik (kapinos) na brzegu czapy kominowej - schemat
Okapnik (kapinos) na brzegu czapy kominowej

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Komin wykonany z cegły klinkierowej (fot. Karolina Banaszak)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Irbis

11 Mar 2021, 09:44

Widzę że na "budujemydom" nic się nie zmienia - marzy wam się potęga Facebooka 😐🤔 Temat jest bardzo prosty - zakończenie komina z przewodem spalinowym w postaci daszka. Przewód spalinowy pozostaje cały rok suchy, dym nie cofa do salonu, zero zaciekawieniem i uszkodzeń "czapy". ...

Gość Strawman

23 Dec 2014, 00:01

Cytat Witam.- bzdury z tym wystajacym okapnikiem. Badania dowiodly [...]. Sa to badania niemioeckie a tam kominy funkcjonuja zgodnie z ich rzeznaczeniem Gdzie słyszałeś kolego o tych niemieckich badaniach?Jak Ci mogę pokazać ...

Gość zadymiacz

22 Dec 2014, 23:47

Witam.- bzdury z tym wystajacym okapnikiem. Badania dowiodly, ze wtedy nastepuje zawirowanie powietrza i wylot z komina jest utrudniony tym wirem bo bokach tworzonym powietrzem nacierajacym od spodu. Sa to badania niemioeckie a tam kominy funkcjonuja zgodnie z ich rzeznaczeniem, Zatem - komin ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!