Wybór kotła na biomasę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2010-07-22 12:01:34
Wybór kotła na biomasę
Najprostsze (i najtańsze) kotły na biomasę przeznaczone są do spalania drewna, zrębków, wiórów i innych odpadów bioorganicznych. Są to kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

Kotły zgazowujące. W nowoczesnych kotłach na drewno proces spalania jest tak prowadzony, żeby przebiegał prawidłowo i bezpiecznie dla domowników i środowiska. Zapylenie i powstawanie sadzy w trakcie palenia ograniczone jest do minimum.

 

Najpierw zachodzi suszenie i odgazowywanie drewna znajdującego się w komorze spalania. Potem ma miejsce proces spalania zupełnego, przebiegającego w temperaturze ok. 1000°C, podczas którego następuje dopalanie cząsteczek. Ostatnim etapem jest spalanie całkowite, czyli dopalenie cząsteczek stałych opadających z rusztu. Jest to zjawisko pirolizy, czyli suchej destylacji drewna, w wyniku której uzyskujemy gaz drzewny. Zjawisko to zachodzi, gdy komora załadowcza kotła i przewód kominowy są szczelnie zamknięte, a wentylator dostarcza jedynie niewielkie ilości powietrza. Powstający gaz kierowany jest do dyszy, do której także doprowadzone jest powietrze tzw. wtórne. I tu ma miejsce dopalenie produktów pirolizy.

Kocioł zgazowujący Zasada działania kotła zgazowującego Kocioł zgazowujący oraz zasada działania kotła zgazowującego
(fot. Eko-Vimar Orlański)

Z uwagi na skomplikowany proces spalania kotły te muszą być wyposażone w rozbudowaną automatykę, a to zapewnia również wysoką sprawność pracy kotła.

 

Przeznaczone są do opalania kawałkami drewna o dowolnej wielkości. Mogą to być nawet ścinki i wióry drzewne, chociaż, żeby proces palenia takiego opału przebiegał prawidłowo, drobne kawałki muszą być spalane razem z większymi. Czas pracy między zasypami wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

 

Stalowe kotły zgazowujące przeznaczone są do drewna liściastego; drewno iglaste mogłoby spowodować uszkodzenie urządzenia ze względu na żrące właściwości zawartej w nim żywicy: do takiego drewna przeznaczone są kotły z wymiennikiem ze stali kwasoodpornej.

 

Kotły retortowe. Zwykłe kotły wymagają pracochłonnej obsługi – częstego dosypywania paliwa i czyszczenia z popiołu. Alternatywą dla nich są kotły wyposażone w zasobnik i automatyczny podajnik paliwa. Kotły te poza drobnym węglem mogą spalać także pelety, a niektóre z nich – również ziarna zbóż. Konstrukcja palników w takich kotłach zapobiega spiekaniu popiołu powstającego w wyniku spalania tych biologicznych paliw, a sterowniki mają programy optymalizujące ich pracę w zależności od zastosowanego paliwa.

 

Kotły te współpracują z zasobnikiem paliwa. Zazwyczaj jest on sprzedawany w komplecie z kotłem. Optymalnie dobrany zbiornik na pelety o pojemności 180 l zapewnia bezobsługową pracę urządzenia nawet przez 7 dni.

 

Do palenia peletów i zbóż wykorzystuje się podajniki ślimakowe i pneumatyczne.

Kocioł na pelety może współpracować np. z zestawem solarnym i/lub kominkiem wodnym (fot. Ulrich)

 

Kocioł retortowy osiąga bardzo wysoką sprawność, a jego praca jest w dużym stopniu zautomatyzowana
Kocioł na pelety może współpracować np. z zestawem solarnym i/lub kominkiem wodnym Kocioł retortowy osiąga bardzo wysoką sprawność, a jego praca jest w dużym stopniu zautomatyzowana

Kotły wsadowe do spalania słomy. Baloty umieszcza się w nich w pionowej komorze załadowczej. Przegroda, dzieląca ją od komory spalania, ma w dolnej części otwór. Naprzeciw niego znajduje się dmuchawa, która tłoczy powietrze prostopadle do balotów, tam też następuje spalanie słomy. Gazy lotne uchodzą do komory paleniskowej w kierunku przeciwnym do wdmuchiwanego powietrza, gdzie ulegają dopaleniu. Gdy słoma z najniższego balotu się spali, na jej miejsce osuwa się następny balot.

Jeśli mamy dostęp do słomy z własnego pola, zastanówmy się nad zastosowaniem kotła wsadowego Jeśli mamy dostęp do słomy z własnego pola, zastanówmy się nad zastosowaniem kotła wsadowego. Takie ogrzewanie będzie darmowe (fot. Metalerg)

Instalacja dla kotła na biomasę

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować wyłącznie z pompową lub grawitacyjną instalacją zabezpieczoną otwartym naczyniem wzbiorczym. A to oznacza ryzyko szybszej korozji grzejników z powodu kontaktu wody z powietrzem.

 

Co zrobić, żeby instalacja działała w układzie zamkniętym, a jednocześnie można było zastosować kocioł na paliwo stałe? Można wykorzystać zbiornik buforowy, czyli akumulacyjny lub płytowy wymiennik ciepła. Urządzenie takie łączy dwa obiegi wodne – otwarty obieg kotłowy i zamknięty – grzejnikowy. Może także łączyć kilka niezależnych źródeł ogrzewania, na przykład kocioł na paliwo stałe, kocioł na paliwo płynne i kolektor słoneczny.

 

Może cię zainteresować
Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak działa sterowanie EOS 6? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Czym można palić w kotle 5. klasy? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności?
Zobacz więcej Zwiń
Bufor z wymiennika jest też niezbędny w instalacji z kotłem opalanym słomą, gdyż w czasie jej spalania powstaje bardzo dużo ciepła, ale trwa to krótko. Zbiornik akumulacyjny gromadzi to ciepło i w ten sposób niweluje nierówności pracy kotła – dzięki temu temperatura wody wypływającej ze zbiornika nie zmienia się gwałtownie.

 

Zaleca się, żeby minimalna pojemność zbiornika wynosiła 500 l na każde 10 kW mocy cieplnej kotła. Niestety taki zbiornik jest bardzo duży, zajmuje dużo miejsca i nie do każdego budynku da się go wnieść, jest też drogi.

 

Monika Czeczotek

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły