Jak sterować nowoczesnymi kotłami?

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak sterować nowoczesnymi kotłami?

W starych instalacjach automatyka ogranicza się do miarkownika ciągu w kotle, ewentualnie sterownika kotła i prostego termostatu pokojowego. Wobec możliwości nowoczesnych urządzeń grzewczych – to po prostu zacofanie. Nie tylko mniejsza wygoda eksploatacji, ale i marnowanie pieniędzy, bo dobre sterowanie ogrzewaniem obniży nam rachunki przynajmniej o kilkanaście procent.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje automatyki.

 

Pokojowa uzależnia pracę kotła – jego włączenie lub wyłączenie oraz temperaturę wody – od wyników pomiaru temperatury we wnętrzu domu. Mamy więc prosty związek pomiędzy temperaturą pomieszczeń a działaniem instalacji. Sprawdza się to bardzo dobrze, jeżeli system grzewczy jest w stanie szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na ciepło, przede wszystkim w układzie z szybko stygnącymi i nagrzewającymi się grzejnikami ściennymi.

Dowiedz się WSZYSTKIEGO na temat: UNOWOCZEŚNIANIA SYSTEMU OGRZEWANIA

Bezprzewodowe regulatory
Bezprzewodowe regulatory zawsze możemy przenieść w inne, bardziej reprezentatywne, miejsce. (fot. IMMERGAS)
Jak regulować ogrzewanie, by było ekonomiczne?
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest tak ekonomiczny?
Poradnik Beretty: Ogrzewanie bez smogu!

Pogodowa bazuje z kolei na zależności pomiędzy temperaturą w domu oraz na zewnątrz. Wiadomo, że jeżeli temperatura zewnętrza spada, rosną też straty ciepła budynku i trzeba go ogrzewać mocniej. Takie rozwiązanie pozwala działać z pewnym wyprzedzeniem i uruchamiać ogrzewanie wcześniej, choćby wewnątrz domu spadek temperatury nie był jeszcze odczuwalny. Taki system sprawdza się bardzo dobrze np. w połączeniu z typowym ogrzewaniem podłogowym, w którym jastrych nagrzewa się i stygnie bardzo powoli.

 

Może cię zainteresować
Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak działa sterowanie EOS 6? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet?
Zobacz więcej Zwiń

Słabością tego rozwiązania jest zaś fakt, że nie uwzględnia zysków ciepła, których źródłem może być np. słońce wpadające przez okna. Z tego też względu coraz częściej spotyka się systemy mieszane, uwzględniające zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny pomiar temperatury.

 

Ze względów praktycznych, warto polecić do użytku domowego urządzenia z bezprzewodowym czujnikiem temperatury. Możemy wówczas w każdej chwili zmienić miejsce pomiaru, wybierając najbardziej reprezentatywne, czy po prostu takie, w którym utrzymanie określonej temperatury jest dla nas w danym momencie najważniejsze.

Sterowanie w nowoczesnym kotle węglowym
Zaawansowane sterowanie kojarzymy głównie z kotłami gazowymi. Jednak w nowoczesnych kotłach na węgiel też jest możliwe. (fot. SAS)

Jarosław Antkiewicz
Na zdjęciu otwierającym: Obsługa nowoczesnego kotła ogranicza się w praktyce do wybrania pożądanej temperatury. (fot. BOSCH)

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły