Kiedy wybrać kolektor poziomy jako dolne źródło pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy wybrać kolektor poziomy jako dolne źródło pompy ciepła?

Poziomy gruntowy wymiennik ciepła, możemy wykonać w sytuacji, gdy w pobliżu budynku dysponujemy dużą niezabudowaną powierzchnią działki.

aktualizacja: 2017-05-22 10:53:01

Przykładowo dla budynku o powierzchni 200-240 m2, do którego dobrano pompę ciepła o mocy grzewczej 10kW (moc chłodnicza 7,5kW) wymagana powierzchnia działki do ułożenia rur wymiennika wyniesie 450 m2. Jest to wyliczenie wykonane w oparciu o założenia zawarte w wytycznych PORT PC, dla systemu niskoparametrowego i gruntu wilgotnego, gliniasto-piaszczystego o normalnym nasłonecznieniu oraz przy założeniu jednostkowej wydajności cieplnej na poziomie 20W/m2.

W przypadku, gdy grunt będzie bardziej suchy i luźny, długość rur kolektora powinna być większa, a co za tym idzie zwiększy się powierzchnia jego ułożenia. Wraz ze wzrostem mocy grzewczej pompy ciepła będziemy potrzebować więcej ciepła z gruntu, a więc długość i powierzchnia kolektora również ulegnie zwiększeniu.

Ponadto temperatura gruntu na głębokości na której układa się wymiennik poziomy (zmienia się w przedziale od ok. 6 do 13°C w zależności od pory roku i naturalnym jest że pod koniec sezonu grzewczego grunt wokół wymiennika będzie wychłodzony. W związku z tym konieczna jest jego regeneracja w okresie wiosenno-letnim od opadów i promieniowania słonecznego, a więc należy pamiętać że grunt pokrywający wymiennik nie powinien być utwardzony czy zalesiony.

Powietrzna pompa ciepła NIBE w domu jednorodzinnym

dr inż. Małgorzata Smuczyńska
fot. NIBE-BIAWAR

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!