Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła monoblok?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła monoblok?

Monoblok jest nowoczesną alternatywą dla najczęściej stosowanych pomp typu split. Dotychczas urządzenia składały się z dwóch części instalowanych w środku i na zewnątrz budynku. Rozwiązaniem, które wpływa między innymi na praktyczność czy łatwość instalacji okazał się monoblok, dostępny choćby w ofercie Panasonic.

aktualizacja: 2022-01-03 10:53:55

Główne elementy aparatury pozostały bez zmian (wymiennik ciepła, wentylator, sprężarka itd.). Skumulowanie pompy ciepła w jednej obudowie umożliwiło instalację urządzenia przy zewnętrznej ścianie budynku, wprowadzając do środka jedynie rury przekazujące wodę i płyn o właściwościach niezamarzających.

Główne korzyści tego rozwiązania:

  1. Oszczędność miejsca wewnątrz budynku;
  2. Redukcja głośności pracy urządzenia, dzięki umiejscowieniu pompy po zewnętrznej stronie budynku;
  3. Łatwiejszy montaż aparatury;
  4. Brak wymagań co do skomplikowanego systemu połączenia z budynkiem.

Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła monoblok?

Dotychczas pompy ciepła często uznawane były za rozwiązanie przeznaczone dla remontowanych budynków. Panasonic przekonuje jednak, że monoblok idealnie odnajdzie się również w nowoczesnych domach, w których ważne jest każde zaoszczędzone miejsce. Firma deklaruje, że linia T-CAP powstała głównie z myślą o domach i ogrzewaniu wody aż do 65°C. W ofercie producenta znajdują się również pompy z linii High Performance, przeznaczone dla nowych budynków z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Urządzenia posiadają niewielką moc 5 oraz 7 kW i ogrzewają wodę do 55-60°C.

Specyfika pomp cieplnych monoblok

Jeszcze kilkanaście lat temu pompy monoblokowe uważano za uzupełnienie podstawowej oferty produktowej. Obecnie posiadają one różnorodne opcje mocy, w przypadku monobloków High Performance dostępne są 5, 7, 9, 12 lub 16 kW, a w produktach linii T-CAP najmniejsza wartość wynosi 9 kW. Pozwala to na indywidualne dopasowanie sprzętu do potrzeb klienta i jego domu, pamiętając również o jego izolacyjności.

Miarą sprawności pomp jest współczynnik COP, przedstawiający stosunek kWh ciepła przekazywanych przez urządzenie do budynku w trakcie zużycia 1kWh prądu z sieci. Pozwala to określić, ile razy więcej ciepła pompa oddała w stosunku do pobranej energii. Efektywność monobloków firmy Panasonic robi wrażenie, ponieważ osiągają one średnią wartość COP na poziomie średnio 4,90, a sięgając nawet 5,12 (w klimacie umiarkowanym przy wodzie 35°C/55°C).

Instalacja pompy

Instalacja pomp monoblokowych nie wymaga od instalatorów lutowania miedzianych rur, odsysania z nich powietrza czy innych skomplikowanych zabiegów. Montaż jest prostym i szybkim procesem, pozbawionym czynności zwiększających ryzyko awarii.

Fachowcy nie potrzebują uprawnień do pracy z gazowymi czynnikami chłodniczymi (tzw. F-gazami), co usprawnia również znalezienie odpowiedniego specjalisty.

Więcej informacji na temat monobloków Panasonic można znaleźć na stronie internetowej firmy.

Ekspert Panasonic

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!