Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Zwiększanie efektywności energetycznej domu: Kluczowe strategie i promocja okien dachowych VELUX

W obliczu rosnących kosztów energii, właściciele domów w Polsce intensywnie szukają skutecznych metod na poprawę efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Chociaż kompleksowa modernizacja stanowi optymalne rozwiązanie dla osiągnięcia znaczących oszczędności, często wiąże się z dużymi inwestycjami i koniecznością rozłożenia prac w czasie. Jednak dla tych, którzy pragną szybko i efektywnie zwiększyć komfort termiczny swojego domu oraz nadać mu nowy wymiar estetyczny, wymiana okien dachowych to niezbędna inwestycja.

Zwiększanie efektywności energetycznej domu: Kluczowe strategie i promocja okien dachowych VELUX
VELUX Polska Sp. z o.o. Okna dachowe, świetliki tunelowe, systemy sterowania, rolety, markizy, żaluzje
www.velux.pl

Dlaczego warto rozważyć wymianę okien dachowych?

1. Poprawa komfortu cieplnego: Nowoczesne okna dachowe oferują znacznie lepszą izolację termiczną, pomagając utrzymać ciepło w zimie i chłód w lecie.
2. Estetyka i światło naturalne: Oprócz aspektów praktycznych, nowe okna dachowe wnoszą świeżość do wnętrz, zapewniając więcej światła naturalnego i ożywiając przestrzeń.
3. Prosty i skuteczny upgrade: Wymiana okien dachowych nie wymaga kompleksowego remontu poddasza, co sprawia, że jest to jeden z prostszych sposobów na podniesienie wartości i funkcjonalności domu.

Jak wymiana okien dachowych poprawia efektywność energetyczną domu?

Właściciele domów coraz częściej szukają sposobów na poprawę efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowa modernizacja, która jest dużą inwestycją, zazwyczaj rozłożoną w czasie. Gdy zależy nam na szybszym działaniu, rozważmy wymianę okien dachowych.

Markiza MHL do okien dachowych FAKRO skutecznie ogranicza nasłonecznienie pomieszczeń. fot. VELUX Polska
Markiza MHL do okien dachowych FAKRO skutecznie ogranicza nasłonecznienie pomieszczeń. fot. VELUX Polska

To klucz do skutecznej poprawy warunków termicznych panujących w domu, komfortu, nie wspominając o estetyce. I co istotne - nie wymaga to remontu całego poddasza. Osoby, które zdecydują się na zakup okna dachowego VELUX w terminie od 2 kwietnia do 28 maja dodatkowo zyskają markizę MHL za 1 zł.

W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły się ponad 20-30 lat temu. Wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, gdy chcemy poprawić efektywność energetyczną budynku. Obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne.

Energooszczędne okna dachowe

Nowoczesne okna dachowe są projektowane z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów izolacyjnych i technik uszczelniania, znacznie zmniejszając straty ciepła w chłodniejszych miesiącach i minimalizując zyski ciepła w lecie. Skutkuje to niższym zużyciem energii na ogrzewanie i chłodzenie, prowadząc do oszczędności na rachunkach.

"Wymiana okien na nowe, wysokiej jakości i energooszczędne to inwestycja na lata. Rozwiązania, które są obecnie dostępne na rynku, mają doskonałe parametry techniczne. Wymiana okien to także doskonała okazja, by zdecydować się na montaż zestawu okien, który doprowadzi więcej światła dziennego do wnętrza" - radzi Monika Kupska-Kupis, główny architekt firmy VELUX.

Okna dachowe VELUX mają doskonałe właściwości izolacyjne dzięki innowacyjnej konstrukcji i zastosowaniu wysokiej jakości materiałów. Przykładem mogą być okna dachowe VELUX Standard Plus GLL/GLU o wartości współczynnika przenikania ciepła Uw = 1,0 W/m2K (przy montażu obniżonym z ramą izolacyjną Uw = 0,94 W/m2K).

Co więcej - wymiana okien dachowych stanowi ważny element termomodernizacji domu, dlatego ich wymiana może być dofinansowana w ramach programu „Czyste Powietrze” lub w ramach ulgi termomodernizacyjnej. To duża pomoc w finansowaniu takiej inwestycji.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze", wprowadzone w styczniu 2023 roku, pozwalają uzyskać nawet 100-proc. dofinansowania na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym także na wymianę okien. A wszystkie okna 3-szybowe VELUX są nim objęte.

Zwiększony komfort nie tylko na poddaszu

Odpowiednio izolowane okna dachowe pomagają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, tworząc bardziej komfortowe środowisko życia przez cały rok. Okna trzyszybowe VELUX stanowią ponadto skuteczną barierę dla hałasów dobiegających z zewnątrz, zapewniają ciszę i spokój.

Lepsza izolacja akustyczna skutkuje również zmniejszeniem hałasu powodowanego przez spadające krople deszczu.

Myśląc o efektywności energetycznej i komforcie w domu nie można zapominać o przesłonach na okna. Rolety i markizy pozwalają kontrolować światło słoneczne, uzyskać całkowite zaciemnienie, chronią przed przegrzewaniem (np. markizy VELUX zatrzymują do 93% ciepła słonecznego), a zimą dodatkowo izolują przed zimnem.

Więcej naturalnego światła

Nowoczesne, energooszczędne okna dachowe zyskały również większe przeszklenia bez poświęcania parametrów termicznych. Maksymalizuje to ilość naturalnego światła wpadającego do domu, zmniejszając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie w ciągu dnia i tworząc jaśniejszą, bardziej zachęcającą przestrzeń życiową.

 

Odpowiednia ilość słońca na poddaszu sprzyja zarówno pracy, jak i zabawie. fot. VELUX Polska
Odpowiednia ilość słońca na poddaszu sprzyja zarówno pracy, jak i zabawie. fot. VELUX Polska

Maksymalizacja światła dziennego nie tylko obniża zużycie energii elektrycznej, ale także poprawia ogólne samopoczucie i produktywność mieszkańców. Wiadomo, że naturalne światło przynosi szereg korzyści zdrowotnych, w tym zwiększa poziom witaminy D, poprawia nastrój i zwiększa produktywność.   

Zrównoważone życie w zdrowym domu

Inwestując w energooszczędne okna dachowe, właściciele domów mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Niższe zużycie energii przekłada się na mniejszy ślad środowiskowy, wpisując się w globalne wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i świadomego ekologicznie życia.

źródło i zdjęcia: VELUX Polska

opracowanie: Aleksander Rembisz, Redakcja budujemydom.pl